Dolar : Alış : 4.8464 / Satış : 4.8551
Euro : Alış : 5.6817 / Satış : 5.6920
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Psikologlar: “Her haksızlığı dert ediniyoruz”

27 Nisan 2016 - 784 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Psikologlar: “Her haksızlığı dert ediniyoruz”

Mezopotamya psikologlar

Bölgede faaliyet gösteren psikologlar, Diyarbakır’da yaptıkları çalıştayda Mezopotamya Psikologlar İnisiyatifinin kurdu. Psikologlar, Derunnasên Mezopotamyayê-Mezopotamya psikologları olarak Coğrafyadaki herhangi bir insana yönelik her haksızlığı dert edindiklerini söylediler.

“MEZOPOTAMYA’NIN PAYINA AĞIR YÜK DÜŞTÜ”

Sümerpark’ta bir araya gelen psikologlar yaptıkları Çalıştayla bölgedeki çatışmalı ortamla birlikte ortaya çıkan tabloyu değerlendirdi. İnsanlık tarihi boyunca süregelen savaşların coğrafyalar ve halklar üzerinde yarattığı tahribatlar günümüzde artarak devam ettiği ve İnsanlığın omuzlarında ağır bir yüke dönüştüğüne işaret edilen açıklamada, “Bereketli topraklarıyla uygarlığa beşiklik eden Mezopotamya’nın payına, maalesef insanlığın omuzlarındaki bu ağır yükün en fazlası düşmektedir. Bu savaşların yanında günümüzün kar odaklı sömürü sistemi kendisinden farklı her şeyi ya yutmak ya da pazarda bir metaya dönüştürmek suretiyle değersizleştirmekte veya yok etmektedir. Başta Kürt Halkı olmak üzere Mezopotamya coğrafyasında yaşayan tüm halklar bu savaş, sömürü ve değersizleştirilme süreçlerinin bir sonucu olarak inkâr edilmekte, baskı altına alınmakta, kimliksizleştirilmekte ve katledilmektedir. Halklara yönelik bu suçlar başta psikoloji disiplini olmak üzere diğer disiplinler tarafından da yeterince irdelenmemiş ve yaratılan tahribatların psikolojik boyutları ortaya konmamıştır. Yapılan çalışmaların önemli bir kısmı da iktidar eksenli çalışmalar olup bu çerçevede yapılmıştır” denildi.

“PSİKOLOJİK ETKİLERİN GİDERİLMESİ ADINA BİR ARAYA GELDİK”

Psikologlar, Bu coğrafyada yaşayan, kökleri bu coğrafyada olan veya bu coğrafyaya dair yüreğinde ve zihninde bir şeyler taşıyan psikologlar olarak eleştirel zemine dayalı bir psikoloji perspektifinden yola çıkarak Kürdistan’daki bu savaş ve sömürünün yarattığı yıkımın tüm gerçekliği ile ortaya çıkarılması, görünür kılınması ve psikolojik etkilerinin giderilmesi adına bir araya geldiklerini söylediler

TOPLUM YARARINA ÇALIŞMALAR YÜRÜTECEĞİZ

Yaklaşık 6 aydır birçok ilde bu kaygılarla hareket eden psikologlar olarak Derunnasên Mezopotamyayê- Mezopotamya Psikologları adı altında bu yönde çalışmalar yürüttüklerine değinen Psikologlar, “Ana akım psikolojinin, toplumsal sorunları görmezden gelen elitist tavrını reddederek toplum yararına çalışmalar yürütmeyi amaçlamaktayız. Bu çerçevede başta Kürtçe psikoloji bilgisi üretmeyi, mevcut psikoloji bilgisinin coğrafyamızda yaşayan tüm halklar için kullanılabilir hale getirmeyi, halklarımıza yönelik baskı ve sömürünün aracı haline getirilen psikolojik manipülasyonları ifşa etmeyi, coğrafyamızdaki savaş ve sömürünün bir sonucu olarak ortaya çıkan travmalarla baş edebilmeyi, yeni travmaların yaşanmaması adına önleyici hizmetler çerçevesinde insanlarla dayanışmayı hedeflemekteyiz. Bu konuda çalışma yürüten kurumlarla dayanışmanın gerekliliğinden hareketle ileride yapacağımız tüm çalışmalarda ortaklaşmayı önemli ve değerli buluyoruz” diye konuştular.

HER HAKSIZLIĞI DERT EDİNİYORUZ

Bizler Derunnasên Mezopotamyayê – Mezopotamya Psikologları olarak bundan böyle coğrafyamızdaki herhangi bir insana yönelik her haksızlığı dert ediniyoruz. Mücadelemizi bütün bu haksızlıklar giderilinceye; insan onuruna yakışır, adil ve doğaya saygılı bir yaşam kuruluncaya dek sürdüreceğiz” dediler. (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

 

462 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika