Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

PSK: “OHAL Kaldırılsın!”

29 Ağustos 2016 - 492 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»PSK: “OHAL Kaldırılsın!”

PSK

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Mesut Tek, OHAL uygulamaları, PSK Gençlik Kampı’nın yasaklanması ve Türkiye’nin Cerablus’a girişi ile ilgili açıklama yaptı. PSK-Kürdistan Sosyalist Partisi olarak, Partilerinin bir siyasi faaliyeti olan Gençlik Kampımızın yasaklanması başta olmak üzere,  OHAL sürecinde yaşanan tüm anti demokratik uygulamaları bir kez daha protesto ettiklerini dile getiren Tek, “OHAL’ın bir an önce kaldırılmasını, darbecilerle evrensel hukuk çerçevesinde mücadele edilmesini talep ediyoruz” dedi.

OHAL’İN FABRİKA AYARLARINA DÖNÜLDÜ

Tek, bilindiği gibi, darbe girişiminin engellmesinden sonra AK Parti Hükümeti Olağanüstü Hal (OHAL) ilan ettiğine işaret ederek, “Hükümet yetkilileri, geçmişteki OHAL uygulamalarını hatırlatanlara, bu kez demokrasi ve halkın zarar görmeyeceğini, aksine korunacağını söylemişler, “asıl amacın devletin paralel yapıdan temizlenmesi olduğunu” dile getirmişlerdi. Ama zamanla yaşanan gelişmeler hükümet yetkililerinin açıkladığı gibi olmadı. Kısaca demokratik hak ve özgürlüklerin kullanılmasının kısıtlanması olarak bilinen OHAL’ın fabrika ayarlarına döndüğünü gördük. OHAL çerçevesinde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile “parelel yapı” ile ilişkisi olmayan birçok kişinin de görevine son verildiği,  başta gazeteciler olmak üzere birçok aydın ve akademisyenin tutuklandığı basına yansıdı. Bu çerçevede basına yönelik baskılar arttı; Özgür Gündem gazetesi yasaklandı, birçok eğitim görevlisi görevden alındı. Diyarbakır Valisi OHAL çerçevesinde, bu kente, açık alanda siyasi gösteri yapmak, flama asmak, basın toplantısı yapmak gibi, siyasi faaliyetlerin yasaklandığını bildirdi” dedi.

KAMPIMIZ YASAKLANDI

Bölgede OHAL gerekçe gösterilerek yapılan anti demokratik baskıların son kurbanının Partisinin Gençlik komisyonu’nun düzenlediği Gençlik Kampı olduğuna değinen Tek, “PSK Gençlik Komisyonu’nun Elazığ-Gölcükte düzenlediği 1 haftalık Gençlik Kampı, üçüncü gününde kampa gelen Jandarma ve Jandarma İstihbarat elemanları tarafından yasaklandı. Jandarma ve öteki güvenlik güçleri daha kampın ilk günlerinden itibaren gençlerimizi takip altına aldılar, taciz ettiler.  Kampa parti ve Kürdistan bayrakları asılmasına karşılık, kampın hemen yanı başında bulunan taziye evine Türk bayrağı asılarak provokasyon çıkartılmak istendi. Gençlik komisyonu yöneticileri ve kampa katılan gençlerimiz tahriklere kapılmadılar, soğukkanlı davrandılar, gerginlik yaratıp porovasyon çıkartmak isteyenlerin oyununa gelmediler. Bir kez daha görüldük ki, “paralel yapı ile mücadele amacıyla” ilan edilen OHAL,  yine Kürdleri, demokratik hak ve özgürlükleri vurdu” diye konuştu.

ASIL AMAÇ KÜRTLER OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİK

Tek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Cerablus’a yönelik başlattığı operasyonun asıl amacının IŞİD değil, Kürdlerin ilerlemesini engellemek olduğunu söylediklerine işaret ederek, “Gelişmeler bu görüşümüzü doğruladı. Bilindiği gibi Cerablus yıllarca IŞİD’in kontrolü altında kaldı. Bu süreçte sesini çıkartmayan, aksine “YPG Fırat’ın batısına geçmemeli” diyerek IŞİD’e dolaylı olarak destek atan Türkiye,  ne zaman ki PYD ve müttefikleri Membiç’ı kurtarıp Cerablus’u abluka altına aldılar,  o zaman Türkiye IŞİD’in Antep’te gerçekleştirdiği son katliamı da bahane ederek Cerablus’a yönelik operasyon başlattı.  Bugün açıkça görülüyor ki, Türkiye’nin temel amacı IŞİD değil,  Kürdlerin Batıya doğru yürüyüşünü engellemek ve Cerablus’da kalıcı bir tampon bölge oluşturmaktır. Türk hükümetinin Suriye’deki Kürd kazanımlarını ulusal güvenliği için tehlike olarak addedip ortadan kaldırmak için çaba sarfetmesi,  bir zamanlar dost olduğu Esad rejmini devirmek için demokratik güçler yerine aralarında radikal İslami örgütlerin de bulunduği İslami kesimleri desteklemesi, Türkiye’yi giderek Suriye bataklığına çekti.  Cerablusu işgal eden Türkiye artık Suriye bataklığına saplanmıştır. Hükümetin bu yanlış politikasının olumsuz sonuçlarını önümüzdeki günlerde göreceğiz”

487 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika