Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7545 / Satış : 4.7630
Euro : Alış : 5.4969 / Satış : 5.5068
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Roboski katliamı 5. yılında

28 Aralık 2016 - 340 kez okunmuş
Ana Sayfa » Aktüalite»Roboski katliamı 5. yılında

Roboski katliamının 5’inci yılında İHD Diyarbakır Şubesi tarafından düzenlenen basın toplantısında, katliamın aydınlatılması ve faillerin yargı önüne çıkarılarak cezalandırılması talep edildi

Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Ortaköy (Roboski) kırsalında 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçakları tarafından gerçekleşen bombardımanda 34 kişi yaşamını kaybetti. Kamuoyunda “Roboski Katliamı” olarak anılan olayın 5’inci yılında, İHD Diyarbakır Şubesi tarafından şube binasında bir basın toplantısı düzenlendi. Bombardımanda yaşamını yitiren vatandaşların resimlerini ve isimlerinin yer aldığı pankartın açıldığı toplantıya, İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Bölge Temsilcisi Abdusselam İnceören ile Diyarbakır Şube yöneticileri katıldı. Basın metnini paylaşan Bilici, gerçekleşen bombardımanda 19’u çocuk 34 yurttaşın katledildiğini ve 4 yurttaşın sağ olarak kurtulabildiğini savunarak, “Tarihin sayfalarına kanlı bir katliam olarak geçti” dedi. Gerçekleşen olan, toplumsal adalet ve vicdan duygusunu ağır şekilde yaralandığını belirten Bilici, olay ile ilgili yürütülen hukuki sürece dair bilgileri paylaştı.

“ETKİN BİR SORUŞTURMA YOK”

Bilici “Soruşturma Diyarbakır Başsavcılığı’nca yürütüldü. Müdahil vekillerin başvuru ve dilekçelerine rağmen, görevsizlik kararı verilerek, dosya Genelkurmay Başsavcılığı’na gönderildi. Genelkurmay Başsavcılığı ise kovuşturmaya yer olmadığına dair bir karar verdi. Bunun üzerine yeniden itiraz edildi. Ancak itiraz reddedilince, müdahil vekiller dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) götürdü. AYM ise yasalara, anayasaya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı bir şekilde dosyayı reddetti. İç hukuk yolları tüketildiği için, katliam dosyası AİHM’ye taşındı. Ve bu süreç hala devam ediyor. Katliam dosyasının hukuki öyküsünden de anlaşılacağı gibi, açılan soruşturmalarla katliamın failleri, askeri yargı organlarına havale edilerek aslında korunmaya çalışıldı! Etkin bir soruşturma olmadığı gün gibi ortada olan bu süreçten elbette, adalet çıkması beklenemezdi” diye konuştu. “Türkiye’nin yakın tarihinin aydınlatılmamış ve hakikate erdirilmeyi bekleyen katliamlarla anılan bir ülke olduğunu” ileri süren Bilici “Maraş, Çorum, Sivas, Digor, Güçlükonak, Gazi mahallesi olayları, Diyarbakır Cezaevi ve 19 Aralık Cezaevi katliamlarının vb. failleri ve siyasi sorumluları hala ortaya çıkarılmamış, katliamlar aydınlatılmamıştır” diye belirtti. “İnsan hakları ve adalet mantığından yoksun devlet aklı’nın Roboski katliamının aydınlatılmasına imkân vermediğini” vurgulayan Bilici, “aradan geçen 5 yılda yeni katliamların, yargısız infazların meydana gelmesine yol açıldığını” iddia etti.

TALEPLER

İnsan hakları savunucuları olarak, vicdanlarda mahkum edilmiş insanlığa karşı suçlar ve faillerinin, bir gün mutlaka yargılanacağına inandıklarını kaydeden Bilici, şu taleplerde bulundu: “Roboski Katliamı ile ilgili derhal etkin bir soruşturma başlatılmalı, failler ve sorumlular yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmadır. Türkiye yakın tarihinde yaşanan katliamların aydınlatılması ve toplumsal barışın inşa edilebilmesi için ‘Hakikatleri Araştırma Komisyonu’ kurulmalı, geçmiş ile yüzleşme sağlanmalıdır”

341 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika