Dolar : Alış : 4.4652 / Satış : 4.4732
Euro : Alış : 5.2674 / Satış : 5.2769
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sağlık Bakanı’na çağrı: Sağlığı ve sağlık emekçilerini koruyun’

30 Eylül 2015 - 563 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Sağlık Bakanı’na çağrı: Sağlığı ve sağlık emekçilerini koruyun’

SES, Beytüşşebap’ta ambulans şoförü Şeyhmus Dursun’un polisler tarafından görev başında katledilmesini kınamak için hastane önlerinde oturma eylemi yaptı. Eylemlerde Sağlık Bakanı göreve çağrılarak, sağlık ve sağlık emekçilerinin korunması istendi.

Cizre’de katledilen sağlık emekçisi Eyüp Ergen’in ardından Beytüşşebap’ta yine polisler tarafından sağlık emekçisi Şehmuz Dursun da katledildi. Sağlık emekçilerine ve sağlık kurumlarına yönelik yapılan bu saldırı ve baskı politikalarını kınamak için Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır ve Van’da hastane önlerinde oturma eylemi düzenledi. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan sağlık emekçileri sık sık “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Şehid namirin”, “Sağlıkçıya uzanan eller kırılsın”, “Çocuklara uzanan eller kırılsın” sloganları attı. Eyleme halk da destek verdi.

‘HASTANELER ÖZEL HAREKATIN KARARGAHI HALİNE GETİRİLİYOR’

SES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Selma Atabay, baskı, şiddet, infaz, tutuklama, faşizan ve antidemokratik uygulamaların her geçen gün artarak devam ettiğini belirterek, böyle bir süreçte sağlık emekçileri olarak canlarını dişlerine katarak halkın sağlığı için çabaladıklarını söyledi. Selma, savaş koşullarında sağlık kurumlarının ve sağlık emekçilerinin dokunulmazlığı olmasına rağmen şiddete ve katliamlara maruz kaldıklarını ifade ederek, “Başta Nusaybin, Cizre, Silopi, Varto, Bitlis, Tatvan, Lice, Van, Silvan Şemdinli, Yüksekova ve Beytüşşebap olmak üzere birçok il ve ilçede tehdit ediliyor, darp ediliyor hatta öldürülüyoruz. Sağlık kurumları taranıyor, hastaneler özel hareketin karargahı haline getiriliyor. Görevini yapmak isteyen sağlık emekçisi arkadaşlarımız görevlerini yapmamaları için tehdit ediliyor, kafalarına silah dayatılıyor” diye konuştu.

‘SAĞLIK BAKANI KAMUOYUNU YANILTIYOR’

Selma, tüm bu şiddet ortamının ve sağlık alanının dokunulmazlığının açıkça ihlalinin, Beytüşşebap’ta bir sağlık emekçisi arkadaşlarının ölümüne yol açtığını söyledi. Sendika üyesi ve ambulans şoförü olan Şeyhmus Dursun’un yaralı almaya gittiği sırada özel hareket polisleri tarafından katledildiğini belirten Selma, “Birkaç münferit vakadan ibaret olmayan bu duruma ilişkin sendikamız aylardır açıklamalarda bulunarak Sağlık Bakanı’nı görevini yerine getirmeye çağırıyor. Ne yazık ki sağlık hizmeti sunumu ve sağlık çalışanlarının sağlığını önemsemeyen Sağlık Bakanı ya ‘başkan seçseydik kaos olmayacaktı’ gibi açıklamalarda bulunarak sarayın gözüne girmeye çalışıyor ya da Şeyhmus Dursun’un öldürülmesiyle ilgili olduğu gibi olayın sorumluluğunu üstünden atmak için hızlıca açıklama yapmış ve olayı çarpıtarak kamuoyunu yanıltıyor” ifadesinde bulundu.

10 EKİM’DE ANKARA’YA GİDİLİYOR

Başta sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olmak üzere yoksul emekçi halkın da bunun farkında olduğunu söyleyen Selma, “Halk bu kirli savaş politikalarına, antidemokratik uygulamalara ve faşizme karşı ayağa kalkıyor. Bugün sağlığımıza sahip çıkmak için işyerleri önünde oturma eylemleri, basın açıklamaları gerçekleştiriyoruz. 10 Ekim’de de emek, barış ve demokrasi için ülkenin dört bir yanından yola çıkarak Ankara’da buluşuyoruz” dedi.

770x500cc-dyb-30-09-2015-ses-aciklama-oturma-eylemi-manset (1)

271 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika