Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14244 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Saldırı sert dille kınandı!

28 Kasım 2015 - 614 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Saldırı sert dille kınandı!

Bugün Sur ilçesi’ndeki tarihi dört ayaklı minarenin önünde basın açıklaması yaparken, silahlı saldırıya uğrayarak, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmesine yönelik kınamalar yapıldı. Siyasi Parti ve sivil toplum örgüt temsilcileri, yaptıkları açıklamalarla saldırıyı sert bir dille kınayarak, lanetlediler.

HDP: ELÇİ’NİN ALÇAKÇA KATLEDİLMESİNİ LANETLİYORUZ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin, basın açıklaması yaptığı sırada bir suikast yoluyla katledilmesini şiddetle kınadıklarını ve lanetlediklerini ifade ederek, “Tahir Elçi, Özel Harekat Timlerinin, Sur ilçesinde halka yönelik saldırıyı yapanların tahrip ettikleri 1500 yılında yapılmış olan 4 Ayaklı Minare’nin bir insanlık mirası olduğunu anlatırken katledildi. Diyarbakır ve Türkiye halkları bir akil insanı, bir hukuk insanını, adalet ve barış için, eşitlik ve özgürlük için yılmadan mücadele eden çok değerli bir insanı yitirdi. Tahir Elçi’ye Allah’tan rahmet, ailesine, tüm yakınlarına ve halklarımıza başsağlığı diliyoruz” denildi.

ELÇİ HAKKINDA LİNÇ KAMPANYASI YÜRÜTÜLDÜ

Tahir Elçi’nin, AKP iktidarı tarafından, onların medyası aracılığıyla hedef ilan edilen bir kişi oldu ve hakkında linç kampanyası yürütüldüğünün altının çizildiği açıklamada, şöyle denildi:

“Saray’ın ve iktidarın oyuncağı haline gelmiş olan kimi yargı mensupları Elçi’yi gözaltına alıp tutuklamaya çalıştılar ve bundan hukuk adına zerre kadar utanç duymadılar. Elçi’nin fikirleri ve mücadelesi ile baş edemeyen insanlık düşmanları onu öldürerek susturmayı seçtiler. Saray ve AKP hükümetlerinin savaş politikaları, kullandıkları devlet şiddeti, saldırgan dilleri ve üslupları, dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen keyfi, hukuk ve insanlık dışı sokağa çıkma yasakları, sivillere yönelik saldırı ve katliamlar, Suriye’deki iç savaşta El Kaide türevi IŞİD ve benzeri örgütlerin destekçisi olma politikaları bu suikastın nedenlerindendir.

ALÇAKÇA SALDIRININ SORUMLULARI ACİLEN ORTAYA ÇIKARILMALI

Bu alçakça saldırının sorumluları ve bunların bağlantıları acilen ortaya çıkartılmalıdır. Planlı bir suikastla Tahir Elçi’nin şahsında hukuk ve adalet mücadelesi hedef alındı. Hukuk ve adalet mücadelesini Tahir Elçi’nin bıraktığı yerden sürdürecek binlerce Tahir Elçi bugünden tezi yok, çalışmalarına devam edecek. Eşitlik, adalet, demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesi verenleri tutuklasanız da, vurdursanız da sonuç alamayacaksınız. Uğursuz planlarınız asla başarıyla sonuçlanmayacak. Bu suikast karşısında Türkiye’nin tüm demokrasi ve barış güçlerini, vicdan sahibi yurttaşlarını, meslek örgütlerini ve sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partilerini seslerini yükseltmeye, demokratik tepkilerini göstermeye çağırıyoruz”

PAK: “ELÇİ’NİN KATLEDİLMESİ ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİNİN KATLEDİLMESİDİR”

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK): “Tahir Elçi’nin katledilmesi, özgürlük ve demokrasinin katledilmesidir. Bu saldırı, Kürdistan halkına yönelik yapılan bir saldırıdır. Tahir Elçi’nin ailesine, Diyarbakır Barosuna ve bütün Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz. Yaralılara da acil şifalar diliyoruz”

BEDİRHANOĞLU: “SÖZÜN BİTTİ YERDEYİZ”

DOGÜNSİFED Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu: “Öncelikle başımız sağolsun. Tahir Elçi ile çok yakın çalışma imkanı ve mesai yapma imkanım oldu. Demokrasiden yana, barıştan yana bir aydını kaybettik. Hepimizin başı sağolsun. Lanetliyoruz, kınıyoruz. Tahir Elçi, tarihi ilçede çatışma ve operasyon istemiyordu. Bu çatışmaların tarihi mekanlarda uzak tutulmasını istiyordu. Sözün bittiği yerdeyiz. Duyguları ifade etmekte zorlanıyoruz. Gerçekten ben düşünceleri açıklayan Kürt aydınını yitirmiş olmasından dolayı üzüntülerimi dile getiriyorum.

AYGÜN: “KÜRT-TÜRK KARDEŞLİĞİ ÜZERİNDE OYUN OYNANIYOR”

Diyarbakır Sosyal Kalkınma ve Geliştirme Derneği Başkanı Kadriye Esra Aygün, Sur İlçesi’nde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Tahir Elçi’ye yönelik saldırı kınadı.  Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, Diyarbakır’da ki saldırıda hunharca katledilen Baro Başkanı Av. Tahir Elçi ve Polise Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı, yaralılara da acil şifa dileyerek; “Tahir Elçi Kürt sorununda silahların devre dışı bırakılmasını istiyordu. Hatta son röportajında da  “Kürt sorununda, silahlar devreden çıkıp siyasal enstrümanlar devreye girmeli” demişti” Tahir Elçi ve polislerimize sıkılan her kurşun barışa sıkılmak istenmiştir. Bu olayda tıpkı Diyarbakır, Suruç saldırıları gibi Türk-Kürt kardeşliği üzerine oynanan kötü bir oyundur. Bu nedenledir ki halkımızın itidal içinde olup barışa sahip çıkması gerekiyor. Ülke olarak Dilimizden ve klavyelerimizden dökülen her kelimeye dikkat etmemiz gereken çok ciddi bir süreçten geçiyoruz. Edilen her yanlış kelime bizi barıştan daha çok uzaklaştırdığı gibi dökülen her masumun kanına da elimizi bulaştırabilir. Gün birlik ve sağduyulu olma günüdür. Hepimizin başı sağ olsun…” dedi.

FEYZİOĞLU: O KURŞUN ELÇİ’YE DEĞİL TÜRKİYE’YE SIKILDI

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu: “O kurşun, kardeşimiz Tahir Elçi ‘ye değil Türkiye’ye sıkıldı. Bu hain saldırının amacına ulaşmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.  TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ile alakalı sosyal medyadan paylaşımda bulundu. Feyzioğlu, “O kurşun, kardeşimiz Tahir Elçi ‘ye değil Türkiye’ye sıkıldı. Bu hain saldırının amacına ulaşmasına izin vermeyeceğiz”

tahir-elci-nin-hayatini-kaybettigi-catismadan-7918832_2723_m

 

332 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika