Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sancar: ‘’Farklılıkların güvencesi demokrasi, özgürlük ve eşitlik’’

24 Haziran 2016 - 481 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Sancar: ‘’Farklılıkların güvencesi demokrasi, özgürlük ve eşitlik’’

mithat sancar

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, “laik sistemin ve laik eğitimin örselenmesinin ve bunun toplumda yaratacağı sorunların araştırılması” amacıyla CHP grubu tarafından verilen önerge hakkında Meclis Genel Kurulu’nda konuştu.

LAİKLİK 3 TEMEL UNSURA DAYANIR

Laikliğin vazgeçilmez üç temel unsuru olduğuna işaret eden Sancar, ‘’Üç temel ilkeye dayanır laiklik kavramı. Bunlardan ilki; din, vicdan ve düşünce özgürlüğüdür. İkincisi, vatandaşların yalnızca dini inançları temelinde değil, aynı zamanda düşünce ya da felsefi tercihleri doğrultusunda da eşit haklara sahip olması ve bu çerçevede devletten kaynaklı ayrımcılığa maruz kalmamasıdır. Üçüncü unsur da, devlet ile inançlar arasında karşılıklı özerkliğin güvence altına alınmasıdır yani devletin inançlara karışmaması, inançların da devlet işlerinde bir rol oynamasının önlenmesidir. AKP’nin icraatlarına baktığımızda, aslında hiç de özgürlükçü bir laikliği savunmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. AKP, devletin kurumlarını ele geçirdikçe devleti kullanarak dinin belli bir yorumunu, bir mezhebin belli bir yorumunu hâkim kılmaya çalışmıştır. Bunu hem devlet kurumlarına, hem de topluma sindirmeye, yedirmeye çalışmıştır.

EN BÜYÜK AYRIMCILIĞI ALEVİLER YAŞIYOR

En büyük ayrımcılığı yaşayanlar bu çerçevede Aleviler olmuştur. Alevilere sistemli baskı ve ayrımcılık uygulamaları her zaman, her düzeyde var olmuştur. Oysa çoğulcu bir toplumun; inançları, kültürleri, etnik kimlikleri farklı toplulukların bir arada yaşadığı bir toplumun güvencesi demokrasidir, özgürlüktür, eşitliktir. Buradan ayrıldığınız zaman çok büyük sorunlar yaratırsınız’’ dedi.

364 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika