Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Savaşa değil, Diyaloga geçin!”

25 Nisan 2016 - 425 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Savaşa değil, Diyaloga geçin!”

“Savaşa değil diyaloga geçin”

Uluslararası, Türkiye ve Kürt PEN’lerinin Diyarbakır’da düzenlediği “Barış Nasıl ve Kim İçin” başlıklı konferansının sonuç bildirgesi açıklandı. Barış taleplerinin sıralandığı bildirgede, savaşın hiçbir soruna çare olmadığı belirtilerek, bir an önce çözüm ve barış için diyaloga geçilmesi çağrısı yapıldı. Savaş, yıkım ve çatışma dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir soruna çare olmadığını sadece daha fazla sorun örettiğini dile getiren Türkiye PEN Başkanı Zeynep Oral, var olan sorunların derinleştirdiğini ve masum sivillerin büyük zararlar görmesine sebep olduğunu vurguladı

Türkiye PEN Merkezi ile Kürt PEN Merkezi’nin, Uluslararası PEN’in desteğiyle Diyarbakır’da düzenlediği “Barış Nasıl ve Kim İçin” başlıklı konferansın sonuç bildirgesi, Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıya, Türkiye PEN Başkanı Zeynep Oral, Kürt PEN Başkanı Şehmuz Sefer, Uluslararası PEN Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin, Prof. Dr. Jean Pierre Massias ve Prof. Dr. Jabbar Kadir katıldı.

“BARIŞ NASIL VE KİM İÇİN”

Konferansın sonuç bildirgesi Kürtçe ve Türkçe hazırlanırken, Kürtçesini Kürt PEN Başkanı Şehmuz Sefer, Türkçesini ise Türkiye PEN Başkanı Zeynep Oral okudu. Yazarlar, gazeteciler, sanatçılar olarak insan haklarını, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmak, barışın alanını genişletmek, silahların susması ve şiddetin sona ermesi için 24-25 Nisan’da “Barış Nasıl ve Kim İçin” diyerek Diyarbakır’da bir araya geldiklerini söyleyen Oral, bu günlerde barış sözcüğünü dillendirmenin bile suçlandığı bir ortamda tüm engellemelere rağmen barış gerekli olduğunu haykırdıklarını söyledi.

“SESİMİZİ DUYURMA KARARI ALDIK”

Oral, “Sesimizi duyurma kararı aldık. Çocuklarımızın düşlerini gerçekleştirmek, onlara yaşanılası bir dünya bırakmak istiyoruz. Bireysel sorumluluğumuzu yerine getirmek, Hrank Dink’ten Tahir Elçi’ye barış uğruna yitirilen canların emeğine sahip çıkmak için bu buluşmayı gerçekleştirdik. Savaşlardan yıkım gören bu coğrafyanın merkezi Diyarbakır’daki buluşmamızın sonunda ısrar ve inatla kalıcı onurlu bir barış için çağrıda bulunduk” dedi.

BARIŞ ÇAĞRISI

Oral, konferansın barış çağrılarını şu şekilde sıraladı:

“* Çatışmanın tüm taraflarına silahları bırakma ve diyaloga geçme çağrısında bulunuyoruz.

* Herkesin insani yaşam hakkını ve vatandaşlık hakkını, özgünlük kimliğine saygıyı talep ediyoruz.

* “Bu savaşa karar verdik” diyenlerin bu karardan bir an önce dönmelerini ve bu konuda açıklama yapmalarını istiyoruz.

* Tahrip edilen kentlerde bir an önce yapılan operasyonların durdurulması ve olağan yaşama geri dönülmesini istiyoruz.

* Bütün uluslararası, ulusal ve yerel kamu kurum ve kuruluşların, STK’lara barış çağrımıza destek olmalarını, medyanın savaş kışkırtıcılığından vazgeçmesini, bir an önce barış dilini benimsemelerini istiyoruz.”

“SAVAŞ HİÇBİR ZAMAN ÇÖZÜM OLMADI”

Barışa en çok ihtiyacı olanların, savaşın ortasında kalıp savaşın tüm tahribatını, acısını yükleyenler olduğunu ifade eden Oral, oysa her insanın barış içinde yaşama hakkı en gerçek hakkı olduğunun altını çizdi. Savaş, yıkım ve çatışma dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir soruna çare olmadığını sadece daha fazla sorun örettiğini dile getiren Oral, var olan sorunların derinleştirdiğini ve masum sivillerin büyük zararlar görmesine sebep olduğunu anlattı.

“ÇATIŞMALAR DURMALI, MASAYA DÖNÜLMELİ”

Açıklamanın ardından Uluslararası PEN Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin, “Bu coğrafyada çatışmanın bir an önce durup diyaloga dönülmesini istiyorum. Barış sürecini tartışması sonuca ulaşılmazsa, sanılıyor ki savaşla çözüm olur zannediliyor. Ama öyle bir durum söz konusu değil. Tam tersine daha fazla diyalog daha fazla çözüm olması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu. Prof. Dr. Jabbar Kadir ise, “Çatışmalardan bir an önce vazgeçilip çözüm masasına dönülmesi gerekir. Amed’te barış ve özgürlük isteğimizi bir kez daha dillendirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmaların ardından açıklama son buldu.

323 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika