Sayan: “Sur’daki vatandaşlar mağdur edilmeyecek”

şükrü sayan

AK Parti Ergani İlçe Başkanı Mehmet Şükrü Sayan, Sur İlçesinde yapılan çalışmalar aslına uygun ve yapılacağını söyledi. Hükümetin Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yapacağı projelerin bir kentsel dönüşüm ya da toplu konut projesi olmadığını, projenin Diyarbakır için bir kentsel ihya projesi olduğunu kaydeden Sayar, bu projenin sadece Türkiye’de değil dünyada da örnek olacak bir proje olduğunu söyledi.

“TARİHİ DOKU KORUNACAK”

Sayan, Sur’da tarihi dokunun korunacağını ve aslına uygun inşa edileceğini ifade ederek,  “Öncelikle alandaki Kaçak, sağlıksız ve güvensiz yapıların yıkılarak yöresel mimariye uygun yapılanması, alanın tarihi ve kültürel değerlerinin ön plana çıkarılması, tıpkı hükümetimizin diğer 80 ilimizde yapacağı gibi ve bugüne kadar yaptığı gibi, medeniyetimizin, o kadim kültürümüzün bize bıraktığı bütün mirası tekrar gün yüzüne çıkartacak bir çalışma hükümetimizin öncelikli hedeflerindendir, bundan asla vazgeçilmeyecektir. Sur içinde bulunan tarihi ve kültürel değerlere sahip, başta surlar olmak üzere pek çok tarihi köşk, konak, kilise, cami, han, hamam, anıt, kilise gibi yapılar restore edilerek kente tekrar kazandırılacaktır” dedi.

İNSANLARIMIZIN HUKUKUNU DA KORUYACAĞIZ

İnsanların hak ve hukukunu koruyacaklarına değinen Sayan, “Bu ikisinden de asla bu projelerde taviz vermeyeceğiz. Bu projeye Sur ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızda destek vermekte ve bir an önce gerçekleşmesini istemektedirler. Bunun örneğini ve somut halini sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun Diyarbakır’ı ziyaretinde birebir şahit olduk. Dolayısı ile burada yapılan çalışmalar ne halkı nede tarihi dokuyu mağdur etmeyecek ve aslına uygun olarak daha modern bir şekilde inşa edilecektir” diye konuştu.

369 Total Views 1 Views Today
admin

admin

Haber Diyarbakır, Son dakika Diyarbakır haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑