Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.6484 / Satış : 4.6568
Euro : Alış : 5.4621 / Satış : 5.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sevgi: “Süreci CHP sabote etti

25 Şubat 2016 - 1.114 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Sevgi: “Süreci CHP sabote etti

Şahin Sevgi

Diyarbakır’lı işadamı Şahin Sevgi, Meclis’in, kurucu iradesine sahip olduğu için istediği anda yeni anayasa yapma hakkında sahip olduğunu ifade ederek, Yine millet adına yürütülen süreci CHP sabote ettiğini söyledi. Başkanlık sistemi de parlamenter sistem de meşru bir sistem olduğuna işaret eden Sevgi, “Bunlardan hangisinin Türkiye için daha sağlıklı yapılanmalar olduğuna tartışarak karar vereceğiz, en sonunda da nihai olarak millet karar verecek” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ DE PARLEMENTER SİSTEM DE MEŞRUDUR”

Sevgi, şöyle dedi:

“CHP’lilerin yaptığı açıklamayı dinledim. Diyorlar ki ‘Biz şu konuyu konuşturmayız.’ Nedir konuşturmayacağınız konu? ‘Başkanlık sistemini konuşturmayız. Konuşmaya başladığınız andan itibaren biz masadan kalkarız.’ Biz de diyoruz ki siz meşruiyetin ne olacağına karar verme merci değilsiniz. Bir tartışmaya meşruiyet çizemezsiniz siz. Başkanlık sistemi de parlamenter sistem de meşru bir sistemdir. Bunlardan hangisinin Türkiye için daha sağlıklı yapılanmalar olduğuna tartışarak karar vereceğiz, en sonunda da nihai olarak millet karar verecek.

“CHP’NİN TUTUMU GAYRİ MEŞRU BİR SİYASİ TUTUMDUR”

Nitekim şunu tabi ki yapabilirler, bunda hiçbir şey yok. Tartışma başlar, temel haklarla ilgili görüşler, yargıyla ilgili görüşler, kuvvetler ayrılığıyla ilgili görüşler belirtilir. Ama biz ‘sistemin Başkanlık Sistemi olmasını istemiyoruz’ diyebilirler. Bir başkası da ‘biz sistemin parlamenter sistem olmasını istemiyoruz’ diyebilir. Her ikisi de meşrudur. Ta baştan tartıştırmam demek gayri meşru bir siyasi tutumdur, apolitik bir tutumdur.

“CHP ANAYASA YAPTIRMAK İSTEMİYOR”

Yeni anayasayla ilgili masayı sabote etmeye kalkıyorlar daha önce AK Parti tarafından teklif edilmiş ve kendilerinin reddettiği bir şeyi bugün gündeme getiriyorlar. Doğrusunu söylemek gerekirse bütün bu manevraların bir anlamı vardır, CHP Türkiye’ye yeni anayasa yaptırmak istemiyor. Biz yeni Türkiye’nin ilk anayasasını yapmak istiyoruz onlar hala eski Türkiye’nin anayasasında ısrar ediyorlar. Toplumun değişim talebine direniyorlar. İşin özü bundan ibarettir.

“GÜÇLÜ MUHALEFET İSTİYORUZ”

Biz ana muhalefet partisinin sözünün kalitesinin yükselmesini istiyoruz, eleştirisinin kalitesinin yükselmesini istiyoruz. Güçlü bir muhalefet bizim için bir korku unsuru değil, tam tersine bir dinamizm unsurudur ama ‘Ben masanın etrafında oturmam, benim söylecek sözüm yok, kendim söz söylemem, kimsenin de söylemesine müsaade etmem’ gibi bir tavır olursa bu gayri siyasi bir tavırdır. Biz bu tavrı tanımayız. O sebeple de Mecliste bulunan diğer iki partinin iradesi aynen devam ediyorsa onlarla bu anayasa çalışmalarını yürütmeye hazırız.”

‘BENİM DÜŞÜNCEM OLMAZSA BEN YOKUM’ TUTUMU SIKINTI YARATIYOR

Anayasa’nın hiçbir partinin tekelinde olmadığını, mecliste halkın yüzde 95’ler gibi çok ciddi bir temsil kitlesinin olduğunu belirten Sevgi, “Bir mecliste herkesin kendi fikrini, düşüncesini tartışması yine o ortamda Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ndaki görüşlerin tartışılmasından sonra ortaya çıkacak ortak fikre herkesin saygı göstermesi gerekiyor. Bu demokrasinin en temel ilkesidir. Siyasi partilerin, ‘benim düşüncem olmazsa ben yokum’ gibi tutum sergilemeleri ülkemizin geleceği açısından çok sıkıntılı bir durum oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.

SİVİL ANAYASA ÜLKENİN OLMAZSA OLMAZIDIR

Sevgi, Sivil bir anayasanın bu ülkenin olmazsa olmazı olduğunu vurgulayarak, “En acil husus şu anda uzlaşma komisyonunun üzerinde çalıştığı anayasadır. Bu bütün partilerin en vazgeçilmez ilkesi olmalıdır. Bunun içerisinde sistemle ilgili, idari yapıyla ilgili elbette ki her siyasi partinin kendince bir projesi bir fikri bir düşüncesi olacaktır. Ancak unutulmaması gereken husus şudur bu bir siyasi partinin seçim beyannamesi değildir. Bu 78 milyon vatandaşımızın geleceğiyle ilgili meclisin ortaya koyacağı bir çalışmadır. O nedenle hiç kimse burada benim kırmızı çizgim ihlal edildi. Ben masadan kalkıyorum şeklinde bir tavır içerisine girmemeli diye düşünüyorum. Bir an önce yine komisyonun oturup uzlaşacak maddeler neyse nasıl çalışacaklarsa bir an önce bunu ortaya koymaları gerekiyor. Bunun yanında CHP’nin bundan sonraki süreçte eğer komisyona katılmama gibi bir düşüncesi varsa hükümetin ve diğer partilerin Komisyonu çalıştırması; mümkün mertebe oluşacak iklime göre, uzlaşılacak maddelere göre sivil anayasa çalışmalarını sürdürmeleri gerekiyor. Türkiye’de yaşayan bütün hakların beklentisi budur. Biz de sivil toplum örgütleri olarak bunun destekçisiyiz. Ancak şunun unutulmaması gerekiyor, hangi siyasi parti sivil anayasa ile çalışmayı tıkama ve sabote etme gibi bir gayretin içerisine girerse ileri ki süreçlerde halk bunun en iyi cevabını verecektir” dedi.

561 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika