Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14244 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SGK’daki sürgünler kınandı

27 Temmuz 2016 - 2.108 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»SGK’daki sürgünler kınandı

BES Bedirhan Cetinkaya

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Şubesi Eşbaşkanı Bedirhan Çetinkaya, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü’nde görevli 9 üyelerinin geçici görev adı altında Yozgat, Burdur, Afyon, Çankırı, Bartın, Ardahan Rize ve Artvin’e sürgün edilmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

DARBELERE VE GİRİŞİMLERE KARŞI DURDUK!

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında da kamu emekçilerine yönelik saldırıların devam ettiğini ifade eden Çetinkaya, “Halen 12 Eylül darbecilerinin yaptığı 1982 Anayasasının ve yarattığı kurumların ortadan kaldırılmadığı gerçekliği ortadadır. Darbe anayasasına karşı fiili ve meşru bir hatta sendikal mücadeleyi başlatan bizler, darbecilerin yargılanmasını ve darbe anayasasının değiştirilmesi için demokrasi mücadelesi verdik. 28 Şubat post-modern darbesine de 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimine de karşı olduk ve demokrasiyi savunduk. Darbeyi karşı demokrasi derken, kamuda da cemaat kadrolaşmasına da AKP kadrolaşmasına da karşı olduk, sınavlarda uygulanan mülakat uygulamalarının kadrolaşmanın bir aracı haline getirildiğini ifade ederek kaldırılması için her türlü girişimde bulunduk. Sınavlarda yapılan usulsüzlüklere karşı mücadele ettik” dedi.

9 BES’Lİ SÜRGÜN EDİLDİ

Çetinkaya, 15 Temmuz darbe girişimi öncesi başlatılan bir süreçle, Diyarbakır Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nde görev yapan aralarında şube yöneticisi ve işyeri temsilcilerinin de bulunduğu 9 üyelerinin geçici görev adı altında, Yozgat, Burdur, Afyon, Çankırı, Bartın, Ardahan Rize ve Artvin’e sürgün edildiğini vurgulayarak, “Konu ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu önünde yapılan hukuksuz işlemler ile ilgili basın açıklamamızı yaptık. Uluslararası sözleşmeler, 4688 sayılı sendikalar kanunu ve çeşitli  yasalarca güvence altına alınan sendikal faaliyetler  hiçe sayılarak hukuksuz bir şekilde sosyal güvenlik kurumunda 9 arkadaşımızın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü ve yardımcıları tarafından geçici görevlendirme adı altında sürgün edilmesini şiddetle kınadığımızı bir kez daha belirtmek istiyoruz” diye konuştu.

HUKUKSUZ BİR GÖREVLENDİRME

Yapılan geçici görevlendirmenin yolluksuz ve harcırahsız yapılması 6245 sayılı Harcıhrah Kanunu’nun 14. maddesine aykırılık teşkil etmesi sebebiyle idarenin yaptığı işlemin ne kadar hukuksuz olduğunu ortaya çıkardığını da değinen Çetinkaya, “Hukuksuz bu uygulama nedeniyle sürgün edilen arkadaşlarımız hem maddi hem manevi olarak sakıntılar yaşamalarına sebebiyet vermiştir. Yaşaman sıkıntıların daha da derinleşmemesi arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin bir önce giderilmesi için Geçici görevlendirme adı altına yapılan sürgünlerin derhal geri çekilmesini, idarenin bu hukuksuz uygulaması karşısında emek ve demokrasi mücadelemizi daha da yükselteceğimizi arkadaşlarımızı tekrar aramıza dönünceye kadar mücadelemize devam edeceğimizi belirtmek isteriz” dedi. (Sait BAYRAM’ın Haberi)

2036 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika