Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Siyasilerden hain saldırıya tepki

20 Temmuz 2015 - 454 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Siyasilerden hain saldırıya tepki

Suruç’ta meydana gelen, ilk belirlemelere göre 28 kişinin hayatını kaybettiği, 100’e yakın kişinin yaralandığı terör saldırısına siyasilerden tepkiler gecikmedi. Birçok siyasi hain saldırının Türkiye’ye yönelik olduğu ve istihbarat zafiyetinden kaynaklandığı konusunda hem fikir.

GÜL: DAHA ÖNCE DİKKAT ÇEKTİĞİMİZ KONULAR BUNLAR

11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’a hareketinden önce havalimanındaki Vip salonunda bir süre Suruç’taki saldırıya ilişkin haberleri izledi. Gül, gazetecilerin soruları üzerine, “Çok üzücü bir olay. Tabii aslını bilmiyoruz. Ama çok üzücü. Daha önce dikkat çektiğimiz konular bunlar. İşin aslı ortaya çıkacaktır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” diye konuştu

FIRAT: SURUÇ’TAKİ İNTİHAR SALDIRISI TÜRKİYE’YE YÖNELİK

HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Suruç ilçesinde Amara Gençlik ve Kültür Merkezi’nde yaşanan intihar saldırısının Türkiye’ye yönelik olduğunu söyledi. HDP’li Fırat, IŞİD intihar bombacısının gerçekleştirdiği söylenen saldırı için, “Saldırıyı anormal karşılamadım. Rojava’daki yenilgilerinin acısını burada çıkarmaya çalışıyorlar. Saldırının asıl hedefi ne Suriye ne Irak’tır, hedef o ülkelerden daha laik olan Türkiye’nin bütünüdür. Ama Türkiye bunun farkında değildir.” dedi.

ATALAY: BU TÜRKİYE’YE KARŞI YAPILMIŞ BİR HAİN SALDIRIDIR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, “Huzurlu bir bayram ertesi ülkemizin huzurunu bozmayı hedefleyen bu terörü şiddetle kınıyoruz, lanetliyoruz. Hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyoruz. Bu Türkiye’ye karşı yapılmış bir hain saldırıdır, biz böyle görüyoruz. Hükümetimiz en hızlı şekilde hareket ediyor, 3 Bakanımız hemen bölgeye gidiyor. İçişleri Bakanlığı teknik ekiplerini hemen olay yerine gönderdi. Başbakanlık’ta kriz merkezi kuruldu. Gereken her çalışma yapılıyor. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü hedef alan bu terör saldırısı karşısında herkesi kenetlenmeye ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz. AK Parti olarak bu hain saldırıyı lanetliyor ve gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz.”

DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ: SALDIRI ‘DAYANIŞMADAN VAZGEÇİN’ MESAJIDIR

Halkların Demokrat Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan saldırıyı kınadı. ‘Suruç Katliamını lanetliyoruz’ denilen yazılı açıklamada “İnsanlık dışı, alçakça saldırıyı lanetliyor, saldırıda yaşamını yitiren bütün arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, halkımız ve yakınlarına başsağlığı ve sabır dileklerimizi iletiyoruz. Yaralanan arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.” denildi.

KILIÇDAROĞLU: ‘SURUÇ’TAKİ HAİN SALDIRI YÜREKLERİMİZİ YAKTI’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki terör saldırısının yürekleri yaktığını belirterek, terörü ve onu besleyenleri lanetledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki terör saldırısının yürekleri yaktığını belirterek, terörü ve onu besleyenleri lanetledi.  Kılıçdaroğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından, “Suruç’taki hain saldırı yüreklerimizi yaktı. Gencecik evlatlarımızı kaybetmenin acısı tarifsiz. Terörü ve onu besleyenleri lanetliyorum” değerlendirmesini yaptı.

CHP DE BÖLGEYE HEYET GÖNDERDİ

Öte yandan, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, patlamanın ardından bir heyet oluşturulması ve bölgeye giderek olayın tüm boyutlarıyla incelenmesi talimatını verdi.  CHP Meclis Grubu’nun koordinasyonunda, Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Sezgin Tanrıkulu ile Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker’den oluşan heyet, Suruç’a hareket etti. 

KAMALAK: TÜRKİYE CİDDİ İSTİHBARAT VE GÜVENLİK ZAFİYETLERİYLE KARŞI KARŞIYA

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki patlamayı lanetledi. Türkiye’nin ciddi istihbarat ve güvenlik zafiyetleriyle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Kamalak, “Bu menfur olayda hayatını kaybedenlere Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu karanlık olayın bir an evvel aydınlatılması ve faillerinin adalete teslim edilmesi en büyük temennimizdir.” dedi.

DESTİCİ: SALDIRI ADETA GÖSTERE GÖSTERE GELDİ

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Saldırı adeta göstere göstere geldi. Eğer bu saldırıdan ders alınmaz ve gerekli tedbirler yerine getirilmezse korkarım ki bölgede buna benzer saldırılar tekrar yaşanabilir. Bölgeyi istikrarsızlaştırarak IŞİD’in, PYD’nin (PKK’nın) kontrolüne bırakanlar ile birlikte çözüm süreci adı altında PKK’yı palazlandırıp, güçlendirip bölgede hakim unsur seviyesine çıkaranlar da baş sorumlulardandır. Bizler hiçbir zaman sırtını teröre, teröriste, bölücülere ve hainlere yaslayanları muhatap almadık ve almayacağız. Biz bugüne kadar sırtımızı hep hakka, büyük Türk milletine ve onun kahraman askeri Mehmetçiğe yasladık.”

SANCAR: KİMSE, BEKLENMEYEN SÜRPRİZ BİR SALDIRI OLDUĞUNU SÖYLEYEMEZ

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, “Bu saldırı beklenmeyen bir saldırı değildi, süpriz olduğunu kimse söyleyemez.” ifadesini kullandı. Sancar, saldırının işaretlerinin geliyor olduğunu ve seçim öncesi Diyarbakır saldırısı sonrası bekleniyor olduğunu kaydetti. Konuya ilişkin devlet yetkililerini uyardıklarını dile getiren Sancar, sözlerine şöyle devam etti: “Her fırsatta saldırı, provokasyon konusunda uyardık. Olağan şüpheli IŞİD görünüyor. Bu saldırıların temelinde sadece bir örgütün saldırgan tutumunu söylemek eksik kalır. IŞİD olduğuna dair net bilgiler bulunmamak birlikte olağan şüpheli adres IŞİD’tir. Geniş kapsamlı soruşturmaya ihtiyaç var. Etkili soruşturma konusunda iyimser olduğumuzu söyleyemeyiz.” Bu katliamın gerçekleştirilmesinin faktörleri olduğunu, bunların başında gerilim ve şiddeti tırmandıran dil geldiğini kaydeden Sancar, şöyle devam etti: “Özellikle Cumhurbaşkanı’nın seçim kampanyasında kullandığı dilin böyle bir dil taşıdığını söyleyebiliriz. Partimizi hedef alan bir dil kullanılıyor. Bu dil halâ terk edilmiş değil. Böyle olunca ortam, bu tip saldırı düzenlemek isteyenlere elverişli hale geliyor. Acilen savaş dili, gerilim ve kutuplaştırma politikası terk edilmeli, barış dili egemen kılınmalı. En başta Cumhurbaşkanı, hükümet ve Meclisteki partiler ve basın organlarına büyük sorumluluk düşüyor.”

EKER: SURİYE SINIRINDA BÖYLE BİR SALDIRININ OLMASI SON DERECE ANLAMLI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Öncelikle saldırıyı nefretle lanetlediğimizi ifade etmek istiyorum. Allahtan hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum. Suriye sınırında böyle bir saldırının olması son derece anlamlı. İlgili kuruluşlar ayrıntılı bir şekilde çalışıyor. İnşallah en kısa zamanda failleri bulunur ve cezalandırılır. Hepimizi derinden sarsan üzen bir terörist saldırı. Bir canlı bomba olduğu yönünde bazı bilgiler var. Şu an itibarıyla yaralılarımızın tedavileri sürüyor. Milletimize geçmiş olsun. Hepimizin başı sağ olsun. Çeşitli spekülasyonlar var. DAİŞ ile ilgili olduğu söyleniyor. Bunların doğru bilgi olup olmadığı ilerleyen saatlerde netleşecek. Kimin yaptığından daha çok böyle vatandaşlarımıza kasteden ağır bir saldırının olmuş olması önemli. Geçmiş olsun” dedi.

TÜRKER: İSTİHBARAT ZAAFİYETİ VAR

Demokratik Sol Parti(DSP) Genel Başkanı Masum Türker, Türkiye’yi çok büyük bir tehlikenin beklediğini vurgulayıp, Suruç’ta yaşanan saldırıyı kınadı. Bombalı saldırıya ilişkin Cihan muhabirinin sorularını cevaplayan Türker, Türkiye’de bir rehavet havası estiğini ve terörist örgütlerinin de yaşanan istihbarat zafiyetlerinden yararlandığını söyledi. İran ile varılan nükleer anlaşma sonrasında Ortadoğu coğrafyasında dengelerin değişmeye başladığına da dikkat çeken Türker, “Terör, ülkedeki istihbarat zafiyeti nedeniyle gafil avlıyor. Bu rehavet kabul edilemez. Türkiye’yi çok büyük bir tehlike bekliyor. Özellikle Suriye sınırında kontrol sağlanamıyor. Ölümlere neden olan bu olayların önüne geçmek için acil önlemler alınmalıdır.” dedi.

siyasi

335 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika