Dolar : Alış : 3.9087 / Satış : 3.9157
Euro : Alış : 4.8245 / Satış : 4.8332
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14159 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

STK’lar PKK’ye “silahları bırak” çağrısı yaptı

15 Eylül 2015 - 827 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»STK’lar PKK’ye “silahları bırak” çağrısı yaptı

Diyarbakır’da bir araya gelen Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde faaliyet gösteren 600’den fazla sivil toplum kuruluşunun temsilcisi, PKK’ye “silahları bırak” çağrısı yaptı.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) öncülüğünde Şeyh Said Meydanı’nda toplanan, aralarında Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın da bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri son günlerde yaşanan saldırıları kınadı.

VATANDAŞLARDA DESTEK VERDİ

Ellerindeki Türkçe ve Kürtçe dövizlerle PKK’ye çağrıda bulunan sivil toplum kuruluşlarının üyelerine bazı vatandaşlar da destek verdi.

YALÇIN: BİRLİĞİMİZİ HEDEFALANLARA İNAT BURADAYIZ

Açıklama öncesi kısa bir konuşma yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise, Kardeşliğimizi hedef alan huzurumuza pusu kuranlara inat alandayız. Ve mesajımızı evermek için buradayız. Bereketli toprakları bereketlendirmek için fitne tohumunun atılmasına razı değiliz. İnancımız bir, davamız bir, tarihimiz bir, Kıblemiz bir hatıramız birdir. Bu birliği hedef alanlara inat buradayız. Bu birliğin bozulmasına asla razı değiliz. Yüreğimizi birleştirmek şiddete teröre karşı durmak, yeniden büyük Türkiye idealine kilitlenmiş halk ve stk’lar olarak, barış sürecine ve bu birliğe zarar verebilecek her türlü girişime karşı durmak için buradayız. Her türlü teröre hayır diyoruz. Paramiliter yapılara, emperyalizme, ırkçılığı, entisiteye hayır demek, kardeşliğimiz özgürlüğümüzü, huzurumuzu büyütmek için buradayız. Sivil toplum kuruluşları olarak Türkiye’nin birliğinin, dirliğinin hedef alınmasından rahatsızız. Dün Mekkeyi, Medine’yi, Şam’ı bizden ayıranlar, bugün Kürdü, Lazı, Çerkezi alevi, Sünni’yi birbirinden ayırmak için ellerinden gelen gayretleri esirgemiyorlar. Onun için buna şiddetle karşı çıkıyoruz. Birliğimiz bizim en büyük hazinemizdir diyoruz. Bölgedeki STL’lar olarak buradan birlik ve beraberlik mesajı vermek, teröre silah bırak çağrısı yapmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz” dedi.

“SİLAH HAK ARAMA YÖNTEMİ OLAMAZ”

STK’lar adına ortak bildiriyi okuyan Eğitim-Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, kardeşliğin sağlam bir zeminde ümmet bilinciyle hareket edilerek oluşturulabileceğini söyledi. Sorunların hak ve adalet çerçevesinde ele alınarak çözülebileceğini ve akan kardeşkanının durdurulabileceğini belirten Çakırcı, şöyle konuştu:

“Kandan beslenen, çatışma kültürünü geliştiren, aramızdaki bağı güçsüzleştiren ve statükocu, tek tipleştirici zihniyetle mücadelenin yolu İslam kardeşliğidir. Yüreklerimizi dağlayan elim hadiselerin yaşandığı şu zorlu günlerde hepimize düşen, bir kez daha birbirimize sımsıkı kenetlenmektir. Çabamız ebedi kardeşliktir. Silah hak arama yöntemi olamaz ve var olan sorunları derinleştirmekten başka işe yaramaz”

“BARIŞIN EN TEMEL ŞARTI SİLAHLARIN SUSMASIDIR”

Normalleşememenin ana nedeninin şiddet ve vesayet arayışları olduğuna işaret eden Çakırcı, her iki arayışın amacının da temel hak ve özgürlükler ile kardeşlik hukukunu rafa kaldırmak olduğunu ifade etti. Çakırcı, “Bize düşen görev ise her şartta bize dayatılanı reddetmek, bütün farklılıklarımızı bir kenara koyarak ortak irademize sahip çıkmaktır” diye konuştu.

Barışın en temel şartının silahların susması olduğunu vurgulayan Çakırcı, “Barışın taçlandırılması için örgüt derhal silah bırakmalı, normalleşmenin önü açılmalı, korku ve baskıya neden olan dayatmalardan vazgeçmelidir. Kalıcı barış, PKK’nin hem şiddet dilini hem şiddet aparatlarını hem de şiddet aracı olan silahı bırakmasıyla mümkündür” ifadesini kullandı. Çakırcı, siyasetin tek tipçi, dışlayıcı anlamlar içeren çağrılardan vazgeçmesi, çözüm olarak sokağı değil, TBMM’yi görmesi gerektiğini dile getirdi.

SESSİZ DEVRİME SAHİP ÇIKILMALIDIR

Sorunun güvenlik bürokrasisine havale edilmeden çözüme kavuşturulmasını ve kardeşlik süreci ile elde edilen kazanımların heba edilmesine izin verilmemesini isteyen Çakırcı, “Vesayetçiler eliyle getirilen uygulamaların son bulduğu bir süreçte geçmişe özlem duyan yapıların tuzaklarına siyaset düşmemelidir. Süreç içerisinde gerçekleştirilen sessiz devrime sahip çıkılmalıdır” şeklinde konuştu.

“ÇÖZÜM SÜRECİ YENİDEN CANLANDIRILMALI”

Çakırcı, devletin demokratik dönüşümü için atılan adımlardan vazgeçilmemesi, özgürlükçü bir anayasanın yapımı için sorumluluk alınması gerektiğini ifade ederek şunları kaydetti:

“Siyaset adalete, hukuka ve ahlaka dayalı değerleri kendine referans yapmalıdır. Siyaset fitne, kin ve yalandan uzak durmalı, illegal yapıların değil milletin sözcülüğüne soyunmalıdır. Yeni Türkiye’nin çok kültürlü toplumsal hayat, eşitlik ve her bireyin karar süreçlerinde aktif olarak yer alacağı zemin üzerine bina edilmesi zorunluluğu karşısında Çözüm Süreci yeniden canlandırılmalı, Meclis’te temsil edilen siyasi partiler başta olmak üzere bütün siyasi partiler sürece destek sağlamalıdır. Çözüm paydaşlığı kitlesi genişletilmeli, sürece bölgedeki tüm değerlerin katkısı ve katılımı sağlanmalıdır.”

“SORUNDAN NEMALANANLAR BİRLİĞİMİZİ HEDEF ALMAKTADIR”

Devletin “güvenlik-özgürlük” ilkesine bağlı kalarak sorunla yüzleşmekten çekinmemesi gerektiğini belirten Çakırcı, “Çözüm Süreci’ne yönelik millet desteğine devlet sahip çıkmalıdır. Süreç başladığı andan itibaren devlet bütünleştirici ve uzlaştırıcı yüzünü göstermiştir. Bugün ise devletin koruyucu yüzünü de göstermesi ve bölge halkı üzerinden kurulmaya çalışılan illegal vesayete izin vermemesi gerekmektedir” görüşünü savundu.

Sorunun siyasi, iktisadi, etnik ve psikolojik yönleri bulunan karmaşık bir yapıya sahip olduğunu kaydeden Çakırcı, “Bu sorundan nemalananlar birliğimizi hedef almaktadır. Biz kararlı bir duruş sergileyip sorunun çözümüne her şartta destek sunabilirsek meseleyi demokratik bir ortama çeker, kalıcı çareler üretebiliriz. Yaşanan acı, gözyaşı, ıstırap, şiddet ve çatışmaları sona erdirmek için tek ses, tek yürek olmalı, aramıza fitne tohumları ekmeye çalışanları deşifre edip ortak değerlerimizi zaafa uğratanlara karşı ortak mücadele vermeliyiz” çağrısını dile getirdi.

Açıklamaların ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve beraberindekiler Sur içindeki esnaflara karanfil dağıtarak, geçmiş olsun dileğinde bulundular.

STK'lar çğrı (5) STK'lar çğrı STK'lar çğrı (1) STK'lar çğrı (2) STK'lar çğrı (3) STK'lar çğrı (4)

337 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika