Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

STK’lardan Eylemsizlik kararına destek

18 Ekim 2015 - 1.061 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»STK’lardan Eylemsizlik kararına destek

Bölgedeki 750’ye yakın Sivil toplum örgütü, KCK’nin eylemsizlik kararına destek vererek, hükümete çağrı yaptı. Ortak açıklamayı okuyan DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, çağrılara ve barışa fırsat yaratılması için PKK’nin ‘kıymetli bir adım’ attığının vurgulayarak, “PKK, 10 Ekim 2015 tarihinde tek taraflı bir eylemsizlik kararı aldığını kamuoyuna duyurdu.  Silahların bir süreliğine bile olsa susacak olması önemlidir” dedi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 750 sivil toplum örgütü temsilcisi, DTK öncülüğünde KCK’nin eylemsizlik kararına ilişkin deklarasyon yayımladı. Yapılan ortak açıklamayı Kürtçe ve Türkçe olarak DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu ile İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici okudu.

‘KALICI BARIŞ UMUDUNU YİTİRİYORUZ’ UYARISI

Türkçe açıklamayı yapan Ebedinoğlu, “Kürt meselesini demokratik ve siyasi bir çözüme kavuşturmak amacı ile hükümet ve PKK,  2013 yılının başlarında bir çözüm sürecini başlattılar. Sayın Abdullah Öcalan’ın 2013 Newroz’unda okunan deklarasyon ile silahlı çatışma döneminin bittiğini, demokratik siyaset döneminin başladığını ifadesi ile Kürt meselesinin çözüleceğine dair büyük umutlar oluştu” dedi.

BARIŞ TOPLUMSAL ANLAMDA SAHİPLENDİ

Ebedinoğlu, şöyle dedi:

“Bu süreçle birlikte silahlar sustu, ölümler durdu, en önemlisi de, anaların gözyaşları dindi,  barış toplumsal anlamda sahiplenildi. Kamusal alanda da hâkim bir değer haline geldi. İnsanların iyi bir geleceğe dair umutları güç kazandı. Ancak süreç demokratik bir şekilde nihayetlenmesi beklenirken Temmuz 2015’te akamete uğradı, kanlı bir çatışma dönemine girildi. Yaklaşık 5 aydır şehirlerimizi kasabalarımızı içine alan ağır sonuçlarını birlikte yaşadığımız bir çatışma dönemine girdik. Dağda, ovada, sokakta yüzlerce evladımız ve kardeşlerimizi yitirdik, kan gövdeyi götürdü, feryatlar çığlıklar yükseldi. Avucumuzdaki kalıcı barış umudumuzu neredeyse yitiriyoruz. Gelinen bu noktanın nedenlerini tartışabilir, tarafların mesuliyetlerini sorgulayabiliriz. Lakin bize göre acil olan bu çatışma atmosferinden mümkün mertebe çabuk kurtulmaktır. Çatışmaları sonlandırmak, ölümlerin önüne geçmek, çözümü ve barışı konuşabileceğimiz asgari bir zemini oluşturmaktır”

DEFALARCA ATEŞKEŞ ÇAĞRISI YAPTIK

Bölgenin sivil toplum örgütleri olarak;  çatışmaların sonlandırılması için defalarca ateşkes çağrıları yaptıklarına değinen Ebedinoğlu, “Ateşkesin sağlanarak Dolmabahçe Mutabakatına geri dönerek sorunlarımızı diyalogla çözmekten başka bir şansımızın olmadığını yine defalarca dile getirdik. Gerek ulusal ve gerekse uluslar arası kimi kesimlerde buna benzer çağrılar yaptılar” diye konuştu.

‘PKK KIYMETLİ ADIM ATTI’

Çağrılara ve barışa fırsat yaratılması için PKK’nin ‘kıymetli bir adım’ attığının vurgulayan Ebedinoğlu, “PKK, 10 Ekim 2015 tarihinde tek taraflı bir eylemsizlik kararı aldığını kamuoyuna duyurdu.  Silahların bir süreliğine bile olsa susacak olması önemlidir. Zira bu süre zarfında toplum kan ve gözyaşının boğucu tesirinden sıyrılacak, bir nefes alacak ve çözüm sürecini yeniden değerlendirme imkanı bulacaktır. Bu itibarla PKK’nin almış olduğu eylemsizlik kararının son derece değerli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

‘KARANLIK GÜNLERDEN ÇIKIŞ İÇİN OLANAK OLARAK GÖRÜLMELİ’

Ebedinoğlu, AKP hükümetine ve demokratik çevrelere seslenerek, şunları söyledi:

“Hükümetten bu adıma karşılık vermesini bekliyor ve talep ediyoruz. Hükümet PKK’nin eylemsizlik kararını birtakım afaki gerekçelerle itibarsızlaştırmaktan imtina etmelidir. Aksine bu kararı karanlık günlerden çıkış için bir olanak olarak değerlendirmelidir. Operasyonları durdurmalı, çözüm sürecinin işlemesini sağlamak üzere Sayın Öcalan ile görüşmelerin başlanmasını hemen sağlamalıdır. Müzakere masasının tekrar kurulması için tarafları; toplumsal kesimlerin ortak talebi olan kalıcı barışı tesis etmek adına çalışmalara başlamaya çağırıyoruz.

BARIŞTAN YANA HERKESE ÇAĞRI

Bu kapsamda ulusal ve uluslararası barıştan yana olan herkesi ve kesimleri bu çağrımıza destek vermeye, PKK’nin eylemsizliğe ilişkin almış olduğu tutum çağrısına da karşılık verilmesi için çaba göstermeye çağırıyoruz.”

Açıklamanın ardından STK Temsilcileri, barışı temsil eden beyaz güvercinleri uçurdu. (Sait BAYRAM)

STK'lar açıklama (1) STK'lar açıklama (2) STK'lar açıklama (3) STK'lar açıklama (4)

395 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika