Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Suçlara yasal zemin hazırlanıyor”

31 Mart 2016 - 495 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Suçlara yasal zemin hazırlanıyor”

AKP iktidarının, bölgede suç işleyen askerlerin yargılanmasının önünü kapatacak tasarıyla devletin hukuk dışına çıkmasının yasal zemininin hazırladığını ileri süren Diyarbakır Baro Sekreteri Avukat Abdullah Çağer, tasarının Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu savundu. Çağer, “Böyle bir yasanın çıkması halinde şimdiye kadar fiilen yapılan uygulamalara göz yummanın artık yasal bir zemine oturtulmasından ibaret olacaktır” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanıp Adalet Bakanlığı’na sunulan ve bölgede gerçekleştirilen operasyonlarda görev alan askerlerin yargılanmasının önünü alacak olan taslakta er-subay ayrımı kaldırılarak, “Terörle mücadelede görevli tüm TSK mensuplarının izne bağlı olarak yargılanabilmeleri” yönünde düzenlemeyi değerlendiren Diyarbakır Barosu Sekreteri Avukat Abdullah Çağer, yasanın Türkiye’yi felakete sürükleyeceğini savunarak, tasarının yasalaşmaması için mücadele edeceklerini söyledi.  DİHA’da yer alan habere göre, Çağer, tasarısının yasallaşması halinde hem Anayasaya hem de taraf olunan uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu savundu. Suçların cezasız kalmayacağının anayasa güvencesi altında olduğunu anımsatan Çağer, şöyle devam etti: “Ancak böyle bir yasa yürürlüğe girdiği zaman kişinin suç işlemesine rağmen cezasız kalabileceğine ilişkin bir yola başvurma durumu söz konusu olacak. Böyle bir kanunun çıkması hukuki olmayacaktır. Maalesef özellikle son dönemlerde meydana gelen şiddet ve savaş ortamını aratmayacak kadar çatışmalı ortamlarda, güvenlik güçlerini koruma adı altında fiilen bir takım müsamahalar, göz yummalar oluyordu. Böylelikle şimdiye kadar fiilen yapılan uygulamada bu göz yummanın artık yasal bir zemine oturtulmasından ibaret olacaktır.”

“TARİH TEKERRÜR ETTİRİLİYOR”

1980 ve 90’lı dönemlerde de devletin bu yasa tasarısına benzer kanun hükmünde kararname çıkartarak yapılan katliamları yargıya taşınmasının önünü kapatmaya çalıştığını ileri süren Çağer, şunları söyledi: “O dönemde çıkartılan kanun hükmündeki kararnamelerde yapılan hukuk dışı uygulamaların artık yargıya taşınma durumunun da yolu kapatılmıştı. Dolayısıyla kolluk kuvvetleri olan asker ve polis, o kanun hükmündeki kararnameye dayanarak istediği şekilde rahat davranabiliyordu. Ne de olsa onun herhangi bir yargısal sonucuyla karşılaşmıyordu. Bugünde artık ‘sıkıyönetim olmadığı için’ o kanun hükmünde kararnameden ziyade böyle bir yönteme başvurup aynı sistemi, aynı düşünceyi devam ettirildiği kanısındayız. Bu yönüyle tarih tekerrürden ibarettir diyebiliriz.” “Asker ve polisin, istediği zaman istediği kişiyi öldürebilir mantığıyla yasayı çıkartıyorlar” diyen Çağer bugün de yapılmak istenen benzer duruma dikkat çekti: “Bu sefer daha geniş kapsamlı, yani operasyonlara katılan asker, polis ve özel TİM birimlerinin bu şekildeki yargılama kapsamı dışına çıkarmaya yönelik bir durum söz konusu. Çatışmalı ortamın gittikçe artması ve burada özellikle birçok asker ve polisin ölmüş olması nedeni ile böyle bir yasaya başvurup operasyonlarda kolluk güçlerinin daha rahat, hiçbir hukuku da tanımadan istediği zaman istediği kişiyi öldürebilir mantığıyla bu yasayı çıkartıyorlar.”

“Suçlara yasal zemin hazırlanıyor”

353 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika