Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur için ‘ivedi’ savunma talebi

18 Mayıs 2016 - 741 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Sur için ‘ivedi’ savunma talebi

ÇATIŞMA BÖLGESİNDE KALAN AİLE, MEHMETÇİĞİN OPERASYONUYLA KURTARILDI MEHMETÇİĞİN KURTARDIĞI YAŞLI KADINDAN TERÖRİSTLERE TOKAT GİBİ CEVAP KURTARILAN YAŞLI KADIN: "ASKER RUHUMUZDUR, ONLAR ŞEYTANDIR" "ALLAH HAKKIMIZI ONLARA BIRAKMASIN"

Diyarbakır Barosu Başkan Vekili Ahmet Özmen’in Sur için alınan “acele kamulaştırma” kararına yaptığı itirazın ardından Danıştay, Başbakanlık ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 15 gün içinde savunma ve kamulaştırmaya ilişkin belgelerin gönderilmesini istedi.

Sokağa çıkma yasağının kısmen devam ettiği Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde 6 bin 642 parselin “acele kamulaştırılması”na ilişkin alınan Bakanlar Kurulu kararı, Diyarbakır Barosu Başkan Vekili Ahmet Özmen tarafından Mart ayında Danıştay’a taşınarak, karar itiraz edilmişti. Özmen, kamulaştırılan parseller arasında üzerinde kamu kuruluşlarına, yerel yönetimlere, baroya ait yapıların bulunduğunu belirterek, “acele kamulaştırma” kararının yürütmesinin durdurulmasını istedi.

“MÜLKİYET HAKKININ AĞIR İHLALİ…”

Başvuruda, Bakanlar Kurulu’nda alınan kararın mülkiyet hakkının ağır ihlali niteliğinde olup, mülkiyet hakkını koruma altına alan Anayasa’ya, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’na ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne açıkça aykırı olduğu belirtildi. Özmen’in, Başbakanlık ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle yaptığı başvuru, Danıştay 6’ncı Dairesi tarafından görüşüldü. Dosyayı inceleyen Danıştay Tetkik Hakimi Levent Kızıler, ivedi yargılama usulü kapsamındaki davada yürütmenin durdurulması isteminin, davalı idarelerin savunması ve ara kararı cevabı alındıktan veya 15 günlük yasal savunma süreleri geçtikten sonra incelenmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

15 GÜN SÜRE VERİLDİ

Ara kararını açıklayan Danıştay 6’ncı Dairesi, uyuşmazlığın çözülebilmesi için başbakanlıktan bahsi geçen riskli alan ilanının kabul edildiği Bakanlar Kurulu kararına ilişkin bilgi ve belgelerin istenilmesine karar verdi. 6’ncı Daire, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, dava konusu Bakanlar Kurulu kararının içeriğinde yer alan 16 Mart 2016 tarihli yazının ve varsa eklerinin istenilmesine de hükmetti. Ara kararların yerine getirilmesi için taraflara 15 gün süre veren Danıştay, davanın ivedi yargılama usulü kapsamında inceleneceğini belirtti.

389 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..