Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur’da 84 Bakkal kapandı…

18 Mayıs 2016 - 824 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»Sur’da 84 Bakkal kapandı…

Bakkallar odası

Sokağa çıkma yasağının halen 5 mahallesinde devam ettiği Sur İlçesi’nde 84 bakkal’ın kapısına kilit vurduğu öğrenildi. Bakkallar, Bayiler ve Şekerciler Esnaf Odası Başkanı Fahrettin Gülmüş,  Hükümetin esnafa destek olmadığını ifade ederek, 84 bakkalın kapandığı sur’da desteklerin verilmemesi durumunda sayının giderek artacağının sinyalini verdi.

Düne kadar Büyük ve Gross marketlerden dolayı büyük sıkıntı yaşayan ve bir dönemin uğrak yerleri olan Bakkallar, çatışmalı süreçle birlikte mevcut sıkıntıları katmerleşti. Sokağa çıkma yasaklarının halen devam ettiği Sur İlçesi’nde 6 ayda 84 bakkal ve bayi ile şekerci kapanırken, yeterli desteğin verilmemesi durumunda kapanacak işyerlerinin artacağı öğrenildi.

“ESNAFLARA CİDDİ BİR YARDIM YOK!”

Bakkallar, Bayiler ve Şekerciler Esnaf Odası Başkanı Fahrettin Gülmüş, www. haberdiyarbakir.gen.tr’ye yaptığı açıklamada, Aralık 2015 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiğini belirterek, “Sur’da ve diğer ilçelerde açık olan esnaflarımız bile iş yapamıyor. Sur’da esnaflarımızın yüzde 30’ü açıktır. Bu konuda devletin esnaflara ciddi bir yardımı olmadı. Basit usuldeki bir esnafa verilen 3 bin lira bile onların 2 aylık giderlerini bile karşılamaya yetmedi. Gerçek usuldeki esnaflarımıza hiçbir şekilde destek verilmedi. Maalesef faizsiz kredi sözü verildi. 50 bin lira KOSGEB aracılığıyla bir yıl ertelemeli, 36 ay taksitle ödenmesini talep ettik. Fakat sonradan esnaf kefalet kooperatifi aracılığıyla gönderilen 6 milyon TL’nin yarısı faizi diğeri de faizsiz kredilere kullandırılacak. 3 milyon krediyi sadece 100 esnaf kullanabilecek. Hâlbuki Sur İlçesi’nde Basit ve gerçek usul, ticaret ve sanayi odası ile DESOB’a kayıtlı 3 bin 926 esnaf bulunuyor. 3 bin 926 esnaftan sadece 100’ünün bu krediyi alması çare olmaz. Ayrıca Batı’ya 36 ay taksitle 30 bin TL faizsiz kredi verildi. Esnaflarımıza gönderilen kredinin de 18 ay da ödenmesi isteniyor. Bu tavır esnafa nasıl nefes aldıracak? Nasıl bir yardım olacak? Bu konuda şaşırdık. Birçok esnafta krediyi protesto ederek, almadı” dedi.

SUR’DA 84 ESNAF KAPANDI

Sur İlçesi’nde, Bakkallar Odası’na kayıtlı 350 esnaftan 84’ünün kapandığına işaret eden Gülmüş, “Esnaflar kredi kart borçlarını, çek ve senetlerini ödeyemediler. Bu olumsuzluklar sicillerine yansıdı. Hâlbuki Sur’da hiçbir zaman sicilleri bozulmayan 20–25 yıllık esnaflar var. Fakat bu son 5–6 ayda esnaflarımızın sicilleri bozuldu. Ellerinden olmayan nedenlerden dolayı. Şuanda bile müşteri girmiyor sur içine. Tek kapı, Urfa kapı, çiftkapı da demir bariyerler ve polis noktaları var. Turistik caddesinde hiçbir olay olmamasına rağmen kervansaray otelin önünde bariyerler olduğu için minibüsler oradan geçemiyor. Mardinkapı esnafının yüzde 20’si ancak açık. Yüzde 80’i yine kapalı. Esnaflarımız gerçekten mağdurlar. Devletimizin esnaflarımıza destek vermesi gerekir. Çünkü esnaf devletin belinde yük değil. Devlete istihdam ve vergi anlamda katkı sunan bir kesimdir” dedi.

“DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR”

Gülmüş, Esnafların yeniden ayakta kalabilmesi için acilen desteğe ihtiyacın olduğunu vurgulayarak, “SGK ve Bağkur prim borçları ertelenmedi. Sur ilçesi Savaş Mahallesinde işyerim 6 aydır kapalı olduğu için Bağkur primimi ödeyemiyorum. Oda olarak esnaflarımızdan aidat almıyoruz. Borcu olan esnaflarımızın faizsiz bir şekilde erteletiyoruz, taksitlendiriyoruz. Vergi Dairesi Başkanlığı ile yaptığımız görüşmelerde, Sur içindeki vergi borcu bulunan esnaflarımızın 2014 yılı borçlarının yarısını kabul ettirdik. 2015 yılı beyannamelerini de yarı vergi ile ödettirdik. O konuda bir girişimimiz oldu. Daha fazla desteğin verilmesi gerekir” diye konuştu. (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

384 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika