Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur’da tarihi yapılar tehlike altında

07 Aralık 2015 - 1.399 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Sur’da tarihi yapılar tehlike altında

Sur’da 7 günden devam eden  sokağa çıkma yasağıyla birlikte çatışmalardan etkilenen tarihi eserlerin korunması amacıyla Change.org.’de, “Diyarbakır kalesi ve Hevsel bahçeleri kültürel peyzajı alanındaki tarihi eser tahribatını ve sivil katlini engelleyin!” adıyla imza kampanyası başlatıldı.

Kürtlerin, Ermenilerin, Süryanilerin, Yahudilerin, Türklerin, Arapların değil, tüm milletlerin ve dinlerin ortak mirası olan ve gelecek nesillerin de görmeye, dokunmaya hakkı olduğu Diyarbakır Kalesi içindeki binlerce yıllık tarihi eserler umursamazca tahrip edildiğinin belirtildiği kampanyada, “Bu tarihi eserlerin dostu/koruyucusu siviller katlediliyor” denildi.

Tarihi eserler tahrip edilmesin!

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur’daki tarihi yapıların bir bir kurşunlanıp yakılmasına ilişkin konuşan UNESCO Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı Alan Yönetimi Başkanı Nevin Soylukaya, Suriçi’nde 124 adet anıtsal, 410 adet de tescilli sivil mimari yapının olduğunu ve bunların büyük bölümünün tehlike altında olduğu uyarısında bulundu. Dört Ayaklı Minare’yle birlikte Tahir Elçi’nin de katledildiğine dikkat çeken Soylukaya, dün Paşa Hamamı, Yoğurtçular Pazarı’nın yandığını, bugün ise Kurşunlu Cami’nin yandığını ancak müdahaleye izin verilmediğini söyledi.

‘Suriçi’nde 7 bin yıldır aralıksız yaşam sürüyor’

UNESCO Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı Alan Yönetimi Başkanı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültürel Mirası ve Turizm Daire Başkanı Nevin Soylukaya, Suriçi’nde yapılan araştırmalarla birlikte 7 bin yıldır aynı noktada yaşamın gelişip büyüdüğünü belirtti. Soylukaya, “Bu yüzden UNESCO miras kültürü seçildi. Buradan bakarak konuşmak gerekir. Neyi kaybettiğimizi geriyi, tarihsel gelişmemizi düşünerek yorulmamamız gerekir. Suriçi 1988 yılında kentsel sit oldu. Sonrasında anıtsal yapı ölçeğinde tek yapı ölçeğinde tescillendi. Suriçi’nde 124 adet anıtsal yapı var. 410 adet de sivil mimari tescilli yapı var. Toplamda 534 adet Suriçi’nde tek yapı ölçeğinde tescilli alan var” dedi.

‘Bir çıkmaz içindeyiz’

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin 15 Temmuz 2015’ten beri Dünya Mirası olduğunu dile getiren Soylukaya, buraların sadece kendilerinin değil tüm dünyaya ve insanlığa ait olduğunu söyledi. Soylukaya, “Sur’da ne yazık ki bir buçuk aydır aralıksız olarak sokağa çıkma yasakları ilanları ve hemen ardından abluka altına alınıyor. Sonrasında tarihi mekanlarda yoğun çatışmalar yaşanıyor ve bir bir tarihi yapıları kaybediyoruz. Bir şey çok net kaybeden biz oluyoruz, insanlık oluyor. Çünkü burada hem insan kaybını yaşıyoruz. Ama aynı zaman tarihi geçmişimizi ve geleceğimizi kaybediyoruz. Alana da yapıya da itinayla yaklaşmamız gerekiyor. İnanılmaz bir şekilde üzüntü içindeyiz. Ve bir çıkmazdayız” diye konuştu.

‘Minareyle birlikte Elçi de katledildi’

“Bu 5’inci ablukanın 6’ncı günündeyiz. En yoğun çatışma ve en yoğun tahribatı da bu süreçte yaşamaya başladık” diyen Soylukaya, daha önceki ablukalarda iki sivil yapı evin yakıldığını, kiliselerde ufak tefek tahribatların olduğunu belirtti. Kurşunlu Camii’nin kurşunlandığını tahribatın 3’üncü ablukada da devem ettiğini dile getiren Soylukaya, 5 ablukada ise yandığı haberini aldıklarını söyledi. 4’üncü ablukada ise Dört Ayaklı Minare’nin tahrip edildiğine işaret eden Soylukaya, “Balıkçılarbaşı’ndan ağır silahlarla Dört Ayaklı Minare’nin direk öndeki ayakları yoğun kurşunlama vardı. Sanki yapının minarenin statik yapısını bozup aşağıya boca etmek, yıkmaya dönük bir girişimdi. Tahir Elçi’nin buna dikkat çekmek için yaptığı basın açıklamasında yüreğimizi dağlayan bir diğer şey de Tahir Elçi’nin katledilmesiydi. Minareyle birlikte Tahir Elçi de katledildi” dedi.

‘İtfaiyenin müdahale etmesine izin verilmiyor’

Son ablukada ise dünden beri anıtsal yapıların yakıldığını duyduklarını ve hiçbir şekilde müdahale edemediklerini ifade eden Soylukaya, müdahale etmek isteyen itfaiyeye izin verilmediğini söyledi. Soylukaya, “Dün Paşa Hamamı yandı. Ve itfaiyenin müdahale edememesinin sonucu Paşa Hamamı yana yana kendiliğinden söndü. Yine dün Yoğurtçular Pazarı’nda yangın olduğu haberlerini aldık. Sivil alanların olduğu yerlerde yangınların olduğunu duyuyoruz. Bugün çok önemli birinci derecede anıtsal bir yapımız olan Kurşunlu Camii’nin yandığı haberini aldık. İtfaiye yine kapıda bekliyor, içeriye giremiyor. Sur kapılarından henüz içeriye giremedi. Ve yaklaşık bir saattir Kurşunlu Camui’de yangın devam ediyor” dedi.

‘Sur’da tarihi bir cinayet işleniyor’

Soylukaya, Sur’da tarihi bir cinayet işlendiğine dikkat çekti. Alan yönetimi olarak her abluka sonrası alana gidip o tahribatları belgeleyip teknik raporlar düzenlediklerini söyleyen Soylukaya, hazırladıkları raporları UNESCO’ya ve Kültür Bakanlığı’na bildirdiklerini kaydetti. Tahribatların yaşandığı yerlere girmek istediklerinde “Can güvenliği yok” denilerek girişlerinin engellendiğini ve müdahale edemediklerini ifade eden Soylukaya, Paşa Hamamı izin verilmediği için yangına müdahale edemediklerini, şimdi de Kurşunlu Cami’nin yandığını ancak müdahalede bulunamadıklarını vurguladı.

Kültür Bakanlığı sorumlu

Sur’daki tarihi yapılardan devlet adına Kültür Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu söyleyen Soylukaya, hazırlayıp gönderdikleri raporların da bakanlıkça yerel birimlere sevk edildiği bilgilerini aldıklarını ifade etti. Kültür Bakanlığı’nın müdahalesizliğinin bu duruma getirdiğini dile getiren Soylukaya, Kültür Bakanlığı aktif olması ve buradaki kültürel mirasın koruması için çalışma yürütmesi gerektiğini belirtti.

Aksu: Diyarbakır’ın kaderi değişecekti!

Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği Başkanı Kenan Aksu ise, Diyarbakır Surları ile Hevsel bahçelerinin UNESCO Kültür Miras Listesi’ne girmesi ile çok sevindiklerini ifade ederek, “Ben bir milat, dedim. Diyarbakır’ın kaderi değişecek, dedim. Çözüm süreci gibi önemlidir, dedim. Bu haber ile Diyarbakır şenlendi. Maalesef şuan aklın mantığın durduğu ve sözün bittiği yerdeyiz. Artık kimse yorum yapamıyor. Güneydoğudaki ve Türkiye’deki olaylar memlekete zarar getiriyor. Çok büyük ve sevinçli UNESCO haberinden sonra bu olayların başlaması, çözüm sürecinin durması memleketin hevesini ve umutlarını yok etti. Bazen olaylar yaşandığında biz umudumuzu kaybetmiyorduk, maalesef bu son dönemde insanlar umutlarını da kaybetti.” dedi.

Çatışmalardan dolayı tarihi varlıkların zarar görmesine üzüldüklerini ifade eden Aksu, “Sur’da yaşanan çatışmalardan dolayı tarihi varlıklar da zarar gördü. UNESCO tarafından Kültür Miras Listesi’ne alınan bu eserlerin çatışmalardan nasibini almamasını diliyoruz. Biran önce bu çatışmaların ve yasakların kaldırılarak, zarar gören eserlerin onarımlarının yapılması en büyük dileğimizdir” diye konuştu.

aksu Sur'da tarihi yapılar tehlike altında Sur'da tarihi yapılar tehlike altında 1 Sur'da tarihi yapılar tehlike altında 2 Sur'da tarihi yapılar tehlike altında 3 Sur'da tarihi yapılar tehlike altında 5

574 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika