Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7545 / Satış : 4.7630
Euro : Alış : 5.4969 / Satış : 5.5068
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur’daki tarihi eserlerin restorasyonu sürüyor

07 Aralık 2016 - 969 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Sur’daki tarihi eserlerin restorasyonu sürüyor

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki olaylardan dolayı tahrip edilen 9’u cami, 2’si kilise olmak üzere 11 tarihi yapı için başlatılan restorasyon çalışmaları sürdürülüyor. Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, 11 eser ile ilgili başlatılan çalışmaların aslına uygun olarak restorasyonlarının yapıldığını belirterek, eserlerin restorasyonlarının 2018 veya 2019 yılında tamamlanacağını söyledi.

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde yaşanan çatışmalar ve operasyonlar nedeniyle tahrip edilen 9 Cami ve 2 Kilise’de başlatılan restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün talimatlarıyla, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün gözetiminde devam eden yapıların 2018 veya 2019 yılında tamamlanması hedefleniyor.

9 CAMİ, İKİ KİLİSE’DE RESTORASYON SÜRÜYOR

2 Aralık 2015 tarihinde başlayan çatışmalar, operasyonlar ve sonrası ilan edilen sokağa çıkma yasakları nedeniyle ciddi anlamda tahrip edilen aralarında Türkiye’nin önemli eserlerinden bir tanesi ve ilk Osmanlı eseri olan Fatihpaşa cami (Kurşunlu) olmak üzere Kadı Cami, Arapşeyh cami, Şeyh Muttahar Cami, Nasuhpaşa Cami, Dört ayaklı minare, Hasırlı mescidi, Protestan ve Katolik Ermeni Kiliseleri’nde Eylül 2016 tarihinde restorasyon çalışmaları başlatılmıştı.

EVSEN, ÇALIŞMALARI ANLATTI

Sur’daki tarihi eserlerde devam eden restorasyon çalışmaları hakkında www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye bilgi veren Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, Terör olaylarından dolayı Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait 9’u cami, 2’si de kilise olmak üzere 11 eserin tahrip edildiğini belirterek, “İki kilisenin restorasyonlarını 2011 yılında gerçekleştirmiştik. Açılışlarını da yapmıştık. Tabi ikisi de önemli kilise. Biri Katolik Kilisesi, diğeri Ermeni Protestan kilisesi. İkisi de 1900’lü yıllarında yapılmış. Katolik kilisesinin diğer kiliselerden farkı ve özelliği vardı.

CİNİLER TAHRİP EDİLDİ, ÇAN KULESİ YIKILDI

Cini yazısından dolayı çok zengindi. Cini yazıların çoğu da tahrip oldu. Çan kulesi tamamen yıkıldı. Papaz evi, avlu, avlunun giriş kapıları yıkıldı. Bizim tek tesellimiz, bu eserlerin projeleri vardı, kuruldan da geçmişti. Biz bu proje çalışmalarında yaklaşık maliyetlerini hazırladık. İhaleye çıktık. Yer teslimini yaptık. Her iki kilise de çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

İLK OSMANLI ESERİ: ‘FATİHPAŞA (KURŞUNLU) CAMİ’

Sur’da tahrip olan Fatihpaşa camisi bilindiği gibi Diyarbakır, bölge ve Türkiye’nin önemli eserlerinden bir tanesi olduğunu vurgulayan Evsen, “Fatihpaşa camisinin bir diğer özelliği de İlk Osmanlı eseri olmasıdır. Dolayısıyla mimari açıdan da çok güzel bir eserimizdir. Geçen yıl bugün terör olaylarından dolayı orası yandı. 7.12.2015 yılında saldırılardan dolayı kapıları, ahşap olan tavanı, müezzin mahfili, çok özellikli minberi vardı. Bunlarda çok büyük zarar görmüştü. Yine caminin içindeki Kur’an-ı Kerimler tamamen yanmıştı. Kuzey cephesinde ve damında çok ciddi tahribat var. Halk arasında Fatihpaşa camisi aynı zamanda kurşunlu cami olarak biliniyor. Üst dam örtüsü kurşunlar tamamen harap olmuş. Onların hepsini değiştirmemiz lazım. Yoğun bir şekilde restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz 2018 yada 2019 yılında orayı tamamen restorasyonunu bitirip hizmete açmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

ESERLER ASLINA GÖRE RESTORE EDİLİYOR

Vakıflar Bölge Müdürü Evsen, Eserlerin projesi olduğundan dolayı aslına uygun restore edileceğine işaret ederek, “Biz yeni bir yapı yapmıyoruz. Eski yapıyı proje kapsamında tekrar restorasyonunu gerçekleştirip, onu gelecek nesillere aktarmayı düşünüyoruz. Bunlar bizim kimliklerimizdir. Camiler bizim kimliklerimizdir, kiliseler bizim zenginliğimizdir. Dolayısıyla Suriçi gerçekten açık hava müzesi niteliğinde olan bir yerdir. Ben her Vakıf eserini gökyüzündeki yıldızlara benzetiyorum. Yani gökyüzündeki yıldızlar nasıl farklı işlevler varsa buradaki camilerin, medreselerin, hanların, hamamların, kiliselerin hatta havraların hepsinin bu şehrimize bir katkısı var. Bu şehre kattığı bir zenginlik var. Yani başta Fatihpaşa cami olmak üzere Kadı Cami, Arapşeyh, Şeyh Muttahar, Nasuhpaşa, Dört ayaklı minare, Hasırlı Mescidi, Protestan ve Katolik Ermeni Kiliseleri bunların hepsi terörden zarar gören bütün eserlerin Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün talimatlarıyla Bölge Müdürlüğümüzün çalışmalarıyla yoğun bir şekilde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Hedeflediğimiz tarihlerde inşallah restorasyonlarını bitirmeyi düşünüyoruz” dedi.

KURŞUNLU CAMİ ATEŞE VERİLMİŞTİ

PKK mensupları, 7 Aralık 2015’te 500 yıllık tarihi Kurşunlu Camisi’ni ateşe vermiş, yangın zor şartlar altına söndürülmüş ve cami kullanılamaz hale gelmişti. Yaklaşık 4 buçuk ay süren sokağa çıkma yasağı 17 Mart’ta kaldırılmış, bu tarihten itibaren de ilçede bulunan tarihi eserlerin durumu ile ilgili çalışma başlatılmıştı. İlçede bulunan ve tarihi öneme sahip 11 eserin tahrip olduğunu tespit eden görevliler, yasakların kaldırılmasının ardından fizibilite çalışması başlatmıştı. (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

941 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika