Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tabipler de eş başkanlık dönemi!

19 Mayıs 2016 - 2.206 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Tabipler de eş başkanlık dönemi!

Tabip odası eşbaşkanlık sistemine geçti (1)

Tabip odası eşbaşkanlık sistemine geçti

Geçtiğimiz günlerde yeni yönetimini belirleyen Diyarbakır Tabip Odası Eş Başkanlık sistemine geçtiğini açıkladı. Diyarbakır Tabip Odası Eşbaşkanı Dr. Semra Güzel, Kadın ve erkek eşitliği açısından önemli olduğunu düşündükleri için eşbaşkanlık sistemine geçtiklerini ifade ederek, “Bu sistem çok fazla sıkıntı doğurmaz. Sıkıntıdan ziyade işlemlerde rahatlama yaratacağını düşünüyorum” dedi. Diyarbakır Tabip Odası Eşbaşkanı Dr. Yakup Altaş ise, Hekime şiddetin son dönemlerde çok belirgin bir şekilde arttığına işaret ederek, “Şiddetin artmasındaki temel nedenin, özellikle hükümetin son 13 yılda hekimi onursuzlaştıran, değersizleştiren, itibarsızlaştıran sağlık politikalarında görmek gerekir” dedi.

 

Bölgede başta Belediyeler olmak üzere Sendikalar ve bazı STK’larda hayata geçirilen Eşbaşkanlık sistemi Diyarbakır Tabip Odası’nda da uygulamaya başlandı. Yaklaşık 2 hafta önce yapılan kongre sonucu yeni yönetimini belirleyen Diyarbakır Tabip Odası, bölgede Mardin’den sonra eşbaşkanlık sistemine geçen Oda oldu. Yönetimin aldığı karar doğrultusunda hayata geçilen sistemde eşbaşkanlıklar Dr. Yakup Altaş ve Dr. Semra Güzel oldu. Resmi anlamda henüz tanınmayan Diyarbakır Tabip Odası’ndaki Eşbaşkanlık sistemini, Diyarbakır’ın sağlık sorunlarını ve hekime yönelik şiddeti ile Hükümetin sağlık politikalarını eşbaşkanlar Altaş ve Güzel ile konuştuk.

Neden eş başkanlık sistemi?

KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BULDUK

Diyarbakır Tabip Odası Eşbaşkanı Dr. Semra Güzel, Eş başkanlık sisteminin belediyelerde ve bazı STK’larda işlevsel hale geldiğini ifade ederek, “Sendikalarda da bu tüzüğe yerleştirilerek yapıldı. Tabi tabipler odasında da resmiyette eşbaşkanlık sistemi belki çok fazla yürüyemeyecek ama biz fiiliyatta çalışmalarımızı eş başkanlık sistemi üzerinden yürüteceğiz. Neden önemli? Çünkü kadın erkek eşitliği açısından önemli olduğunu görüyoruz. Çünkü toplumda biliyoruz ki sistem kirlenmişliklerini daha çok kadınlar üzerinden yürütüyor. Eşitsizlik ortamını ortadan kaldırma ve çalışmalarımızı bu şekilde yürütme çabası içerisinde olacağız. O yüzden eşbaşkanlık sisteminin bu yönüyle önemli olduğunu düşünüyoruz.

SİSTEM SIKINTI YARATMAZ RAHATLATMA SAĞLAR

Bu sistemin çok fazla sıkıntı doğuracağını düşünmüyorum. Tam tersi sıkıntıdan ziyade işlemlerde rahatlama yaratacağını düşünüyorum. İş bölümünün yanı sıra ortaklaşa kararlar alacağız. Bu yönüyle sıkıntıdan çok rahatlatma sağlayacaktır. Bölgede ilk kez Mardin Tabip Odası’nda Eşbaşkanlık sistemine geçildi. Orada da bir sıkıntı ile karşılaşmadık. Biz Tabip odası olarak bölgede ikinci eşbaşkanlık sistemine geçmiş olduk. Pratikte çalışmalarımızı bu şekilde yürüteceğiz”

Çatışmalı süreçten dolayı toplumun tüm kesimlerinin yanı sıra ı sağlık çalışanları da olumsuz etkilendi. Bu etkilenmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

HEKİM ARKADAŞLARIMIZ YIPRATILDI

Diyarbakır Tabip Odası Eşbaşkanı Dr. Yakup Altaş ise, Bu süreçte hekimlerin yıpratıldığını belirterek, “Çok çirkin suçlamalara tabi tutuldu. Böyle bir durumda yaşadık. Bunu Diyarbakır için konuşursak, Önce Dicle Üniversitesi daha sonra Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bazı arkadaşların haberleri basına yansıdı. Bu haberlerle ilgili tavrımız net. Biz şunu diyoruz; Hekimler hastaya giderken, bu hastanın kimliği, ırkı, dini, dili hiç önemli bulmaz. Çünkü biz bunun yeminini etmiş insanlarız. Hekimler için hasta vardır. Oda olarak bu haberleri kınıyoruz. Nefret suçu diyebileceğimiz suçu içeren ve hekimleri böyle tahakküm altında bırakan haberler bizi üzmüştür. Ne yazık ki devam eden savaşın, özelde hekimler, genelde tüm sağlıkçıların üzerine olumsuz yansımasıdır. Tabi biz de Tabip odası olarak yönetimi 2 hafta önce devraldık.

YOĞUN VE ÇATIŞMALI SÜREÇTEYİZ

Yoğun ve çatışmalı bir süreçteyiz. Önümüzde henüz ön göremediğimiz, karamsar bir süreçte bekliyor bizi. Bunun farkındayız. Ama bizim buradaki temel amacımız, iyi hekimlik değerlerini ortaya çıkarmak ve hekimlik onurunu layıkıyla temsil etmek olacak” dedi.

Mevcut sağlık sorunlarıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

İHALELER PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR

Belki ülkenin sorunu ama mevcut sorunları bölgede daha fazla gördüklerine değinen Altaş, şöyle dedi: “Yani işte mevcut ihaleler ve süreçler, daha çok peşkeş çekme tarzında oluyor. Bu işi layıkı ile yapma değil de belirli yandaş firmalara veriliyor. Bizim Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kuruluş iddiası çok ciddi bir iddia. Üçüncü basamak hastanesi ve bölgeye hizmet götürmesi gereken Eğitim ve Araştırma hastanesi diyoruz.

HEKİMLER, SAĞLIK ÇALIŞANLARI VE HALK MAĞDUR EDİLİYOR

Ama gelin görün ki yine mevcut sıkıntılardan ötürü 3 tane genel sekreter değişti, ha bire yöneticiler değişiyor. Bir dönem 7-8 ay yönetici atanamadı. Yani işler mevcut siyasi iktidar ve rant ilişkisinden ötürü halkımız, hekimler ve sağlıkçılar mağdur oluyor. Biz bunu da ele alacağız. Bu noktada da gerekli mercilerin üzerine gideceğiz ve en azından bu konuyu daha az yıkımla çözülmesi noktasında girişimlerimiz olacaktır”

Son dönemlerde bildiğiniz gibi hekimlere şiddet arttı. Bu şiddetin artmasındaki faktörler nelerdir?

ŞİDDETTE HÜKÜMÜTEN SAĞLIK POLİTİKASI ETKİLİ

Dr. Altaş, Hekime şiddet son dönemlerde çok belirgin bir şekilde arttığını belirterek, “Özellikle hükümetin son 13 yılda hekimi onursuzlaştıran değersizleştiren, itibarsızlaştıran sağlık politikalarında görmek gerekir. Bu anlamda yaşamını yitiren arkadaşlarımız da oldu. Son 3 yıl içerisinde 5 arkadaşımız yaşamını yitirdi. Defalarca şiddete uğradılar. Hastaların SABİM ve BİMER’e yapılan şikâyetlerden dolayı intihar eden arkadaşlarımız oldu. Tüm bunların ne yazık ki hükümetin sağlık politikalarında gizli olduğunu düşünüyorum. Bu yönlü de biz Bakanlığı Hükümeti, Merkez konseyi üzerlerinden de uyaracağız. Bundan sonraki dönemlerde de bunların mücadelesini yürüteceğiz”

Yine Sağlık Bakanlığı’nın sağlık çalışanlara yönelik şiddetin önlenmesi için hastanelerde hekimlere polis koruması verilmesi fikri var. Bu fikri nasıl değerlendiriyorsunuz?

ŞİDDETE KARŞI ŞİDDET POLİTİKASI SONUÇ VERMEZ

Altaş, “Hükümetten kendince çözümler üretmeye çalışıyor ama ben bunun çözüm olduğunu düşünmüyorum. Neticede bizim değersizleştiren, itibarsızlaştıran politikalardan vazgeçilmesi gerekiyor. En azından hekime olan şiddetin ceza mevzuatındaki karşılığını biraz daha düzeltilmesi gerekiyor. Arkadaşlarımızı acilde çok sık şiddete maruz kalıyorlar. Ama sonuca baktığımızda karşılığında bir cezai yaptırım yok. O anlamda yasal düzenlemeler yapılırsa belki çözüm bulunur. Şiddete karşı şiddet politikası sonuç vereceğini sanmıyorum”

Siz kadın hekim olarak, sizin şiddete maruz kalma oranınız erkek hekimlere oranla daha fazla… Hekime yönelik şiddetle ilgili neler söyleyeceksiniz?

KADIN HEKİMLERİN ŞİDDETE MARUZ KALMASI DAHA FAZLA

Eşbaşkan Semra Güzel: “Kadın hekim olarak şiddete maruz kalma oranı biraz daha yüksek. Çünkü karşıdaki insan ya da şiddeti uygulayan kişi toplum bazında kadını biraz daha güçsüz gördükleri için daha rahat davranabiliyorlar. Bu yönde kadın sağlıkçı olarak şiddete daha fazla maruz kalma riskimiz fazla. Ki zaten devletin sağlık politikalarından kaynaklı genel anlamda Hasta ve hasta yakınları tarafından bir şiddet eğilimi var. Ben bir polis verilmesini doğru bulmuyorum. Sonuçta hasta mahrumiyeti var. Ben şahsen yanımda bir polis ile hastaya bakamam. Muayene edemem. Hasta ile olan iletişimim rahat olmaz. O yüzden doğru bulmuyorum. Şiddetin önüne bu şekilde geçilemez”

(Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

620 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika