Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tanrıkulu: “PKK ve IŞİD eylem benzerliğine sahip”

24 Temmuz 2015 - 613 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Tanrıkulu: “PKK ve IŞİD eylem benzerliğine sahip”

Faysal KARADENİZ

Güney Kore Ulusal kanalı KBS TV’ye röportaj veren HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu PKK ile IŞİD’in benzer düşünce yapısına ve eylem tarzına sahip olduklarını ifade etti.

Hankuk Üniversitesi Uluslararası çalışmalar Merkezinde görevli Prof. Jeongmin Seo, KBS TV’nin Uluslararası çalışmaları kapsamında HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanlığını ziyaret ederek İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Röportaj sırasında Prof. Jeongmin Seo’nun “IŞİD’i nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, “Daha öncede belirttiğimiz gibi IŞİD’in düşünce yapısını ve eylem tarzını benimsemiyoruz. İbadethaneleri, Mescidleri, Pazar yerlerini ve sivil insanların kalabalık olduğu yerleri bombalayarak sivilleri katletmenin İslam’da ve insanlıkta yeri yoktur.” yanıtını verdi.

Sözlerine bu tür vahşet eylemlerinin sadece IŞİD tarafından değil aynı zamanda PKK tarafından da gerçekleştirildiği gerçeğiyle devam eden Tanrıkulu, “Ancak bunu sadece IŞİD yapmıyor. Aynı eylem tarzını PKK de yapıyor. Örneğin PKK’nin Cami basarak ibadet edenleri katletmesi IŞİD’le eylem benzerliğini gösteriyor. PKK’nin sivil insanları katletmesi yüzlerce değil binlerce olayda açıkça görülmüştür. Örneğin Siirt’te, Diyarbakır’da ve birçok yerde sivil insanların veya öğrencilerin kalabalık olduğu yerlerde bomba patlatarak birçok masumun kanına giren PKK’dir. IŞİD de kendisi dışınsa hiçbir gruba tahammül etmiyor, PKK de kendisi dışında hiçbir gruba tahammül etmiyor. Düşünce yapıları benzerdir.” dedi.

Tanrıkulu, ayrıca Güney Kürdistan’da kurulacak bağımsız bir Kürdistan’a destek beyanında bulunduklarını belirterek PKK/HDP dışında hemen hemen bütün Kurdi grupların bu bağımsızlığa destek vereceklerini beyan ettiklerini söyledi.

Seo’nun “HÜDA PAR Türkiye’ye gelen mülteciler için ne yapıyor?” sorusunu da yanıtlayan Tanrıkulu şu ifadelere yer verdi:

“HÜDA PAR bu güne kadar Türkiye’ye sığınan mülteciler konusunda elinden geleni imkânları nispetince yapmıştır ve yapmaya da devam ediyor. Umut Kervanı Platformuna bağlı birçok yardım kuruluşuyla ortak hareket edip bu mültecilerin temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. İnanç ve kimlik ayrımı yapmadan birçok mülteci aileye yarımlarımız devam ediyor. Zaten bu ayrımı yapmak en büyük ayrımcılıktır.”

Prof. Jeongmin Seo’nun “Peki siz Türkiye’de Kürtler için ne istiyorsunuz?” sorusunu da yanıtlayan Tanrıkulu şunları söyledi:

“Biz en başta Türkiye’de yaşayan Kürtlerin, Kemalist sistem tarafından bu güne kadar gasp edilmiş en temel hakları bir an önce koşulsuz olarak verilmelidir. Bu haklar PKK’nin silah bırakması şartına veya herhangi bir şarta bağlanmamalıdır. Çünkü temel insan hakları hiçbir pazarlık konusu yapılmamalıdır.”

Tanrıkulu, Kürtler için istedikleri hakları ise şöyle sıraladı:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin asli kurucu unsurları Türkler ve Kürtlerdir. Bu tanım anayasal olarak tanınmalıdır. Anayasal vatandaşlık tanımı da bu bağlamda gözden geçirilmelidir. Anadilde eğitimin önündeki bütün engeller kaldırılmalı ve bu hak hayata geçirilmelidir. Kürtçe ikinci resmi dil ilan edilmelidir. Başta Bediüzzaman Said-i Nursi, Şeyh Said Efendi ve Seyyid Rıza olmak üzere Kürt önderlerin gizlenen mezar yerleri ivedilikle açıklanmalıdır.”

DSC_0006

392 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika