Dolar : Alış : 4.7028 / Satış : 4.7112
Euro : Alış : 5.5133 / Satış : 5.5233
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Tek talep var barış’

09 Aralık 2015 - 384 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»‘Tek talep var barış’

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası dolaysıyla Türkiye’de yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırlanan raporu açıkladı. İHD Genel Merkez binasında raporu açıklayan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, insan haklarının ertelenemez haklar olduğunun altını çizerek, 2015 yılında yaşanan hak ihlallerine müdahale etmeyen Birleşmiş Milletleri’nin (BM) sisteminin çöktüğünü söyledi.

“SÜRECİN RAFA KALDIRILMASI İHLALLERİ ARTIRDI”

2015 yılında ağır insan hakları vakalarının yaşandığına dikkat çeken Türkdoğan, “Diyarbakır, Suruç ve Ankara katliamları yaşandı. Kürt sorununda barışçıl demokratik çözüm rafa kaldırılması ve yeniden başlayan çatışma ortamında en kolay ihlal edilen yaşam hakkı ihlali oldu. Özellikle kentler mahalleler abluka altına alınması sırasında genç, kadın, yaşlı, çocuk demeden siviller katledildi. Basına yönelik baskı ve tutuklamalar oldu. Türkiye dahil mülteciler konusunda dramatik olaylar yaşadı” dedi.

BİLANÇO ÜRKÜTÜCÜ

1 Ocak ve 5 Aralık 2015 tarihleri arasında yaşanan yaşam hakkı ihlallerinin İç Güvenlik Yasası’nın onaylanmasıyla artış yaşandığına dikkat çeken Türkdoğan, rapordaki verileri şöyle sıraladı:

“*Kolluk güçlerinin yargısız infazı, dur ihtarına uyulmadığı gerekçesiyle veya rastgele ateş açması sonucu 173 kişi yaşamını yitirmiş 226 kişi de yaralanmıştır. 135 ölüm ile 191 yaralanma olayı oldu.

*Canlı bombalar tarafından yapılan intihar saldırıları sonucu, canlı bombalar hariç Diyarbakır katliamında 5 kişi, Suruç’ ta 33 kişi, 10 Ekim 2015 Ankara’da 100 kişi olmak üzere toplam 138 kişi yaşamını yitirmiş, her üç olayda en az 929 kişi de yaralanmıştır.

*4 kişi gözaltında yaşamını yitirmiştir.

*Faili meçhul cinayet sonucu 19 kişi yaşamını yitirmiştir.

*Cezaevlerinde çeşitli nedenlerle yaşamını yitiren kişi sayısı en az 28’dir.

*Zorunlu askerlik hizmetini yaparken en az 33 kişi şüpheli biçimde yaşamını yitirmiştir.

* Mayın ve sahipsiz bomba patlaması sonucu 5 kişi yaşamını yitirmiş 22 kişi ağır yaralanmış,

*Çatışmalar nedeniyle 171’i asker, polis, korucu, 195’i militan, 157’si sivil olmak üzere toplam 523 kişi yaşamını yitirmiştir.

* Erkek şiddeti sonucu 23 Kasım 2015’e kadar 255 kadın yaşamını yitirmiştir.

*Nefret cinayetleri, ırkçı saldırılar ve linçler sonucu 4 kişi yaşamını yitirmiştir.

* İş kazaları/cinayetleri sonucu 1 Aralık 2015’e kadar 1593 işçi yaşamını yitirmiştir.

*An az 16 sığınmacı ve mülteci geçiş yollarında yaşamını yitirmiş, 160 kişi de yaralanmıştır.”

“BİN 433 KİŞİYE GÖZALTINDA İŞKENCE”

Türkiye işkence ve kötü muamelenin devam ettiğini belirten Türkdoğan, şunları kaydetti:

“Güvenlik güçlerinin gözetim ve denetimi altındaki yerlerde, gözaltı merkezlerinde, cezaevlerinde, askeri kışlalarda işkence halen devam etmektedir. Ayrıca, toplantı ve gösterilere yönelik kolluk güçlerinin aşırı, ölçüsüz, orantısız müdahalesiyle işkence ve diğer kötü muamele fiilleri sokakta, açık alanda da yapılır hale gelmiştir. Özellikle Kürt sorunu nedeniyle tırmanışa geçen savaş ve çatışma koşullarında gözaltı prosedürleri ve koruma hakları uygulanmayıp, işkence ve kötü muamele yaygın hale getirilmiştir. 2015 yılının ilk 11 ayında 560 kişinin işkenceye maruz kaldığı için başvurduğu, başvuranlardan 347’si bu yıl içinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını belirtmiş. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre ise 2015 yılının ilk 11 ayında bin 433 kişinin sadece gözaltında ve gözaltı yerleri dışında işkence gördüğünü belirtmiştir. Cezasızlık hala işkence ile mücadele de en önemli engeldir.”

“KÜRT SORUNUNDA İHLALLER AĞIR”

Türkiye’nin en önemli sorununun Kürt sorunu olduğunun altını çizen Türkdoğan, Kürt sorununda ağır ve ciddi insan hakları ihlallerinin yaşandığını söyledi. Türkdoğan, “Kürt illerine ve ilçelerine yönelik hukuka aykırı olarak aylardır uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında burada yaşayan halkın elektrik, su, yiyecek ve sağlık gibi temel gereksinimlerden yoksun bırakılması, bilgi edinme ve haberleşme hakkının kısıtlanması, güvenlik güçlerinin özel harp yöntemlerine başvurması, genç, yaşlı, kadın çocuk demeden çok sayıda sivilin yaşamını yitirmesi kaygı vericidir. Söz konusu il ve ilçelerde süreklilik kazandırılan bu olağanüstü hal/savaş hali uygulamaları nedeniyle ekonomik ve sosyal yaşam tümüyle çökmüştür” diye konuştu Türkoğan, “2015 yılında çatışmalar nedeniyle 171’i asker, polis ve korucu, 195’i militan, 157’si sivil olmak üzere toplam 523 kişi yaşamını yitirmiş, 338’i güvenlik gücü, 145’i militan, 70’i sivil olmak üzere toplam 553 kişi de yaralanmıştır” dedi.

“MUTABAKATIN GEREĞİ YAPILMALI”

Belediye başkanlarına yönelik operasyonlara da değinen Türkdoğan, “17 belediye başkanı tutuklanmış, 9 tutuklu olmak üzere toplam 15 belediye başkanı görevden alınmıştır. Korucu sayısı artmaya devam etmiş. KCK soruşturmalarından, yanı sıra HDP/DBP ve HDK’ye yönelik operasyonlardan toplam 6 bin 744 kişi gözaltına alınmış, bin 285 kişi ise tutuklanmıştır” ifadelerini kullandı. Dolmabahçe Mutabakatı’nın derhal gereğinin yapılması gerektiğinin altını çizen Türkdoğan, “Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı, anti Kürt ve anti Şii politikalarından vazgeçilmeli ve Rojava kantonları tanınarak iyi komşuluk ilişkileri geliştirilmelidir” dedi. Düşünce ve ifade özgürlüğü üzerinde ciddi baskıların olduğunu belirten Türkdoğan, “Hâlâ 30 gazeteci cezaevindedir. En son Nokta Dergisi’nden 2 kişi tutuklandı. Erişime engellenen internet sitesi sayısı 105 bin 958 olmuştur. Bu sayı 2014 yılında 40 bin 773, 2013 yılında ise 35 bin 1 idi. Artış kaygı vericidir” dedi.

“KÜRTLERE VE MUHALİFLERE KARŞI ŞİDDET

2015 yılı içinde 417’si HDP, 11’i AKP ve 4’ü CHP olmak üzere toplam 432 parti binasına saldırı olduğuna dikkat çeken Türkdoğan, şöyle devam etti:“Kolluk güçlerinin bu yıl içinde de barışçıl gösterilerde basınçlı su plastik mermi, kimyasal silah/gösteri kontrol ajanları ve hatta ateşli silahlar kullanarak aşırı/ölçüsüz/orantısız güç ve şiddete başvurmuştur. Bu şiddetten, Kürtlerden, emekçilere, Alevilere ve kadınlara, LGBTİ bireylerden taraftar gruplarına kadar hemen her toplumsal kesim istisnasız nasibini almaktadır. Kolluk güçlerinin toplantı ve gösterilere yönelik müdahaleler sonucu 210 kişi yaralanmıştır. Kolluk güçlerinin toplantı ve gösterilere yönelik müdahalesi sonucu 3 bin 377 kişi gözaltına alınmış, 201 kişi ise tutuklanmıştır. Toplam 256 etkinlik ise yasaklanmıştır.”

ihd-17-genel-kurul-03.11.2014

261 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika