Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14169 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Topdemir: “Yerinde yapılandırma istiyoruz”

19 Haziran 2016 - 1.300 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Topdemir: “Yerinde yapılandırma istiyoruz”

koçero topdemr

Sur İlçesi’nde 7 aydan bu yana sokağa çıkma yasağının yaşandığı Cemal Yılmaz Mahallesi Muhtarı Koçero Topdemir, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin, Sur’daki evleri yıkılan ailelere yönelik sarf ettiği 3 seçeneği kabul etmediklerini ifade ederek, bu taleplerin halk için uygun olmadığını söyledi. Az hasarlı mahallerde yerinde yapılandırma talebinde bulunduklarını vurgulayan Topdemir, yardımların gerçek mağdurlara gitmediğinden yakındı.

İşte, Koçero Topdemir ile röportajın tamamı;

7 aydan bu yana sokağa çıkma yasağının yaşandığı Cemal Yılmaz Mahallesi muhtarı olarak, Çevre ve şehirlik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin Diyarbakır’da açıkladığı Sur’un ihya planını nasıl değerlendiriyorsunuz?

BAKAN ÖZHASEKE’NİN TALEBİ UYGUN DEĞİL

Bakan Sayın Özhaseki, Sur’da evleri yıkılan vatandaşlara iki-üç seçenek sunuyor. Bu üç seçenek halka dayatılmak isteniyor. Halk bunu kabul etmiyor. Devlet halkın talebini kabul etmelidir. Bu talepler, ne bizim ne de halk için uygun değil. Yerinde yapılandırma istiyoruz. Bazı mahallerde çok az hasar görmüş yapılar bulunuyor. O hasarlı evlerin onarılarak, yine sahiplerini verilmesini istiyor. Yine hasar gören alt yapı ve elektriğin onarılmasını istiyoruz. Çatışmalardan dolayı tahrip olan evler ve alt yapının onarılması için AK Parti İlçe Başkanı Şeref Yontürk’e ilettik. Aciliyet arz eden konuların giderilmesi ve bu az hasarlı evlerde oturan vatandaşların evlerine dönmeleri konusunda kendilerine bilgi verdik. Kendisi de Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’ye durumu ilettiklerini söyledi. Bakan Özhaseki, taleplerimize olumlu baktığını ve yerinde yapılandırmanın olabileceğini söylemiş.

Sur’daki evlerinden göç edenlerin durumu ne? Görüştüğünüz aileler var mı? Ne yapıyorlar?

YARDIMLAR GERÇEK MAĞDURLARA GİTMİYOR

Gerçekten şuanda Sur’da zorla evlerinden göç eden insanlar mağdurlar. Halka yapılan yardımlar birebir mağdurlara ulaştırılmıyor. Kafa kol temelinde, bireylerin ikili ilişkilerine göre yapılıyor. Bu konuda tespit ettiklerimizde oldu. Evi Sur’da olmayan ailelere yardımların gittiğini biliyoruz. Şuanda Sur mağdurlarına yapılan yardımlarda herkes adamına göre muamele yapıyor. Ama bu böyle olmamalı. Örneğin, Avrupa’nın herhangi bir ülkesi veya İstanbul’daki bir kurumdan Sur’daki mağdur ailelere yardım gönderiliyor. Bu yardımlar, Sur’dan zorla göç ettirilen insanlara gönderiliyor. Onlara ulaştırılması için buradaki kurumlar aracı olarak kullanılıyor. Ama maalesef kurumlar, istenilen şekilde yardımları gerçekten hak sahiplerine vermiyor.

Siz ne yapıyorsunuz peki?

YARDIMLARI GERÇEK MAĞDURLARA VERİN!

Biz Mahalle muhtarları olarak, herhangi bir yardım veya STK’ya ‘bizim mahalleye ne yardım yaptınız’ diye soruyoruz. O kurum benim mahallemi benden daha iyi bilemez. Yardımlar verilmiyor. Biz kimin mağdur olup olmadığını çok iyi biliyoruz. Bu temelde onlara sesleniyoruz; eğer gerçekten bir yardım yapacaksanız gerçek mağdurlara gidin. Yardım yapılacaksa o mahallenin muhtarı ve halkıyla görüş. Sana verilen bilgileri de araştır. Doğruladığın da yardımları dağıtın diyoruz. Ama biz Sur’daki muhtarlar olarak sürekli istişare ediyoruz. Bazı aileler vardır ki, ay sonunda ellerine 4-5 bin TL geçmesine rağmen yardım alıyor. Diğer taraftan evinde çalışan insanı olmamasına rağmen bu yardımlardan alamıyor. Singer yatağı olmayıp da yerde uyuyan insanlar var. Ancak bu insanlara yardım ulaştırılmıyor. Bir kere daha söylemek gerekirse, biz yardımların doğru yere ulaşmasını istiyoruz. Ve bunun takipçisi de olacağız. Önümüzdeki süreçte yardımlar kafa kol ilişkisi içerisinde devam ederse, yardımları dağıtanların isimlerini deşifre edeceğim. Kim olursa olsun?

Sizin mahalleniz 7 aydır sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.  Son Durum ne?

MAHALLEDE EVLERİN ÇOĞU AZ HASARLI

Mahallemizin nüfusu 6 bin 500 civarındaydı. Bunların tümü göç etmek zorunda kaldı. 10-15 gün önce hasar tespit komisyonu ile birlikte aylar sonra Mahalleye girdim. Mahallemizde evlerin çoğu az hasarlı. Yüzde 1-2 civarında ise çok hasarlı evler var. Elektrik, su ve alt yapı ile az hasarlı evler çok hızlı bir şekilde onarılırsa aileler evlerine taşınabilir. Çünkü çoğu evler oturulabilir evlerdir. Tahribat çok fazla yok.

Sur muhtarı olarak siyasi parti temsilcileri ile görüştünüz mü?

VEKİLLERLE GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR

Sur’daki Muhtarlar olarak Diyarbakır HDP ve AK Parti İl ve İlçe başkanları ile  AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal ve AK Parti milletvekili adayı Şafak Yontürk ile bizzat görüştüm. Halkın taleplerini ilettik. Bildiğiniz gibi halk, ilk taleplerini mahalle muhtarlarını yapıyorlar. Her ne kadar 7 aydır aynı mahallede oturmuyorsak da yine de telefonla bizi ulaşıyorlar. Taleplerini bize iletiyorlar. Biz Milletvekilleri ile görüştüğümüzde mevcut sıkıntıları dile getiriyoruz. Onların da bu talepleri Hükümete iletmelerini istiyoruz. 7 aylık mağduriyete son verilmesini konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini bekliyoruz. AK parti İlçe Başkanı Şeref Yontürk, gerçekten Sur halkına elinden gelen yardımı ve desteği veriyor. Yine Milletvekili adayımız Şafak Yontürk de elinden geleni yapıyor, yapmaya devam ediyor. Mağdur halkımız adına kendilerine şükranlarımı sunuyorum.

Yetkililere çağrınız olacak mı?

HALKIMIZ EVLERİNE DÖNSÜN

Yalnız bu mevcut durumun biran önce sonlandırılarak, insanların evlerine dönmeleri konusunda gerekenin yapılmasını istiyoruz. Biz Kaymakam bey’e sıkıntılarımızı dile getirdik. Kendisi de bu sıkıntıların giderilmesi konusunda gereken hassasiyeti göstereceklerini söylediler. Vali Bey ile bir kez görüştük. Vali bey, operasyonların ve çatışmaların bitmesinin ardından az hasarlı evlere vatandaşların yerleştireceğini belirttiler. Ama 4 aydan bu yana çatışmalar bitmesine rağmen vatandaşlar yerleştirilmedi evlerine, mağduriyetleri de sürüyor. Biz Savaş Mahallesi sakinleri olarak, mağduriyetimize son verilmesini bekliyoruz.

(Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

639 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika