Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Toplum terbiye ediliyor”

22 Kasım 2015 - 484 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Toplum terbiye ediliyor”

Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014 yılında Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından yüzlerce yurttaş yaptığı konuşmalar ve sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklanmaya başladı. DİHA’da yer alan habere göre, basından, sivil toplum örgütü temsilcilerine, aydınlardan sanatçılara kadar Erdoğan hakkında düşüncesini açıklayan bir çok kişiye “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla adli işlem yapılarak, ya kovuşturmaya tabi tutuldu ya da gözaltına alınıp tutuklandı.

“ELEŞTİRİLER ENGELLENİYOR”

Söz konusu durumu değerlendiren Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Eşbaşkanı Serhat Eren, birçok yurttaşın gözaltına alınıp tutuklanmasının Türkiye’nin “ifade özgürlüğü” konusunda gelmiş olduğu aşamayı göstermesi açısından çarpıcı olduğunu söyledi. Gözaltı ve tutuklamalarla toplumun baskı altına alınmaya çalışıldığını savunan Eren, “Hakaret davaları ile toplumun düşünmesini, düşündüklerini ifade etmesini, aynı zamanda Türkiye kamuoyuna mal olmuş bir kişinin yaptıklarını eleştirilmesini engellemeyi amaçlıyorlar” dedi.

“TOPLUM TEHDİT EDİLİYOR”

Türkiye hukukunu yurttaşı değil, devleti koruma refleksiyle hareket ettiğini iddia eden Eren, açılan davaların da bunun kanıtı olduğunu savundu. “Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten dolayı açılan davalarda toplumun bir nevi tehdit edildiğini ileri süren, “Açılan davalarla ‘Düşünmeyin, düşünüyorsanız da düşündüklerinizi ifade etmeyin. Hiçbir şekilde eleştirmeyin. Aksi takdirde sizi gözaltına alırız, tutuklarız’ şeklinde halk tehdit ediliyor. Bir nevi toplum, hukuk mekanizması üzerinden terbiye edilmeye çalışılıyor” diye konuştu. Eren, bu konuda haber yapan ve eleştiren kesimlerin de bir şekilde soruşturmaya tabi tutulduğunu hatırlattı. Türkiye’de yaşam hak ihlaline neden olan kamu görevlileri hakkında davaların açılmadığını, açılanların ise uzun vadeye yayılarak zaman aşımına uğradığını savunan Eren, ancak sırf düşüncesini açıklayan insanların veya kamu otoritesi tarafından yapılan ihlallere karşı tepki gösteren yurttaşlara karşı yargının çok kısa sürede işlediğini ve hemen sonuca ulaştığının altını çizdi.

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SONA ERİYOR”

Eren, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına göre, “Cumhurbaşkanına hakaret”ten dolayı açılan davaların “düşünceyi ifade etme özgürlüğü” ve “eleştiri yapma özgürlüğü” çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Ancak Türkiye’deki hukuk sisteminin devletin menfaat yapısını gözeten bir yapıya sahip olduğundan ötürü bu tarz davaların açıldığını iddia eden Eren, “Türkiye’de düşüncelerin ifade edilmesinin sınırının tamamen devletin çıkarlarının başladığı noktaya kadardır. Devletin çıkarlarının başladığı anda düşünceyi ifade özgürlüğü de sona eriyor” diye konuştu.

“Toplum terbiye ediliyor”

277 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika