“Tüm anneler bize destek versin”

Diyarbakır Sur’da yaşamını yitiren çocuklarının cenazesini almak için 44 gündür Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda nöbette olan Turgay Girçek, Rozerin Çukur, Ramazan Öğüt, Gündüz Akmeşe, Welat Bilen, Cihat Morgül, Mahmut Oruç, Hakan Arslan, Erhan Keskin ve Erdal Tekin’in aileleri eylemlerini sürdürüyor. Evlat acısını birbirlerine sarılarak paylaşan aileler, sık sık yakılan ağıt ve çekilen zılgıtlar sırasında duygulu anların yaşanmasına neden oluyor. DİHA’da yer alan habere göre, çocuklarının cenazelerini bir an evvel almak umuduyla nöbet eylemlerini sürdüren anneler, bugün Diyarbakır’da düzenlenecek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingine katılacak kadınlara çağrısı yaptı.

GİRÇEK: ERKEK VE DEVLET ŞİDDETİ SON BULSUN

16 Ocak’ta Sur’daki çatışmalarda yaşamını yitiren ve hala cenazesi yasaklı mahallelerden alınamayan Turgay Girçek’in (19) annesi Makbule Girçek (39), “Oğlumu doğduğu, büyüdüğü sokakta katlettiler” dedi. “Çoğumu katlettiler bari cenazelerini versinler, cenazesini görmek istiyorum” diyerek sözlerine devam eden Girçek, “Topraklarımız üzerinde yaşamak istiyoruz. Çok mu şey istedik?” diyerek tepkisini dile getirdi. Kendilerine yaşatılanların bir şiddet olduğunun altını çizen Girçek, kadınların bu şiddet karşısında sesini yükseltmesini istedi. Girçek, “Bizim yüreğimiz yandı başkasının yüreği yanmasın, tüm anneler bize destek versin elimizi tutsunlar. Bugün biz yaşadık, yarın onlar yaşayacak bu acıyı. Onun için sessiz kalmasın kadınlar. Birbirlerini desteklesinler, kadın haklarını bilsin, erkek ve devlet şiddeti son bulsun” diyerek, 8 Mart’ta tüm kadınların alanlarda direnişi büyütmesini istedi.

AKGÜL: KADINLAR SESİNİ YÜKSELTMELİ

Rabia Akgül (62) ise, her gün torunu Girçek’in cenazesini almak için nöbet eylemine katılarak direniyor. Akgül, “Bekliyoruz bize bir şey söylemiyorlar. Cenazenin ne halde olduğunu bilmiyoruz. Dışarıda mı, çamurda mı? Cenazeler bozulmuştur” dedi. “Belki alıp götürüp atmışlardır da, içerde ne var ne yok bir haberim yok. Evleri Sur’daydı, katlettiler torunumu” diyen Girçek, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne katılarak, seslerini yükseltmelerini ve barışı haykırmalarını istedi.

AKMEŞE: DİRENİŞ ALANLARDA BÜYÜTÜLMELİ

Turgay Girçek ile aynı gün yaşamını yitiren henüz bir yıllık evli Gündüz Akmeşe’nin annesi Fatma Akmeşe, oğlunun ölüm haberini televizyondan öğrendiğini söyledi. Artık ölüm haberi almak istemediğini dile getiren Akmeşe, bunun için kadınların alanlarda direnişi büyütmesi gerektiğini vurguladı.

ÇUKUR: GELİN SUR’DAKİ ABLUKAYI BİRLİKTE KIRALIM

8 Ocak günü yaşamını yitiren Rozerin Çukur’un annesi Fahriye Çukur, “Rozerîn de bir kadındı. Eğer kadınların ve anaların vicdanı varsa 8 Mart’ta hep beraber Sur’a yürüyelim. Bu sorun çözülmezse benim gibi nice Rozerînlerin anneleri ağlayacak” dedi. En büyük korkunun Rozerîn ve diğerlerinin cenazelerinin yok edilmesi olduğunu ifade eden anne Çukur, “Kamyonlarla Sur’a hafriyat götürüp moloz çıkartıyorlar. Rozerîn ile beraber 14 cenaze var. Cenazelerimizi vermeden bu hafriyatı neden götürüyorsunuz? Kadınlar gelip dirensinler beraber Sur’a gidelim. Cenazeleri almadan, ablukayı kırmadan çıkmayalım, orda oturalım. Hafriyatı taşımalarına izin vermeyelim” diye konuştu.

“SESİMİZE SES VERİN”

Ülkenin batısındaki kadınlara da seslenen Çukur, “Bir acılı anne olarak sesimize ses versinler. El ele versinler seslerini yükseltsinler. Bize ses versinler, acımıza ortak olsunlar, gelsinler bu acılara hep birlikte son verelim. 8 Mart’ta kadınları, anneleri Diyarbakır’a bekliyorum” dedi.

anneler destek versin

426 Total Views 1 Views Today
admin

admin

Haber Diyarbakır, Son dakika Diyarbakır haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑