Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tuncel: ‘’AKP darbeye karşı darbe yapıyor”

03 Ağustos 2016 - 489 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Tuncel: ‘’AKP darbeye karşı darbe yapıyor”

tuncel

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Diyarbakır’daki Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Lokali’nde düzenlenen basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yıldönümü dolayısıyla değindiği Şengal katliamını kınayan Tuncel, Êzidî halkının tarihi boyunca birçok katliamlarla karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

“BUNU ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Tuncel, “5 bin kadın DAİŞ elinde seks kölesi haline getirilmiş. Bunu asla unutmayacağız. Ortadoğu’da DAİŞ tehlikesi Türklere, Kürtlere, Êzidîlere dönük devam ediyor. Onların Ortadoğu’dan çıkarılması lazımdır. Biz kadınlar sokaklarda şiddete karşı mücadele ettik. Bu nedenle biz kadınlar barış mücadelesini savunduk. Kadınların pazarlarda satılması, bir kez daha kadınların verdiği mücadelenin ne kadar önemli olduğunu açığa çıkarıyor” dedi.

“YOK SAYMAKLA ÇÖZÜM OLMAZ”

Tuncel’in konuşmasından satır başları şöyle:

“28 Mayıs’ta olağanüstü kongremizi yaptık. Partimizin medyada görünürlüğünde çok ciddi sorun yaşıyoruz. Basın çalışanları yaptıklarımızı haber yapıp sunduğunuzda halk beğenir ya da beğenmez ona da onlar karar verir. Bu olanak biraz bizim elimizden alınıyor. Partimiz üzerinde çok büyük baskılar var. Kürt halkının özgürlüğü, kadınların mücadelesi için çalışan bir parti. Partimiz defalarca kapatılmış ve baskıya uğramış. Ama onurlu bir direnişimiz oldu. Patimiz kapatılmış, yöneticilerimiz tutuklanmış hatta katledilenler oldu. DBP olarak halkımızın hak ve özgürlük mücadelesini yürüten bir çizgide mücadele ediyoruz. Demokratik Cumhuriyet projemize dönük saldırılar olmasına rağmen bunda hala kararlıyız. Özgürlüğü sağlama koşulları ancak demokrasi yolları açılarak sağlanabilir. Yok saymakla sorunu çözmüş olamazsınız.

“PARTİMİZE DÖNÜK SALDIRILAR DEĞİŞMEDİ”

Devletin yönelimleri partimize dönük saldırıları hiçbir zaman değişmedi. 4 yöneticimiz katledildi. Eş Genel Başkanımız Kamuran Yüksek tutuklu. Hurşit Külter arkadaşımızdan yaklaşık 70 gündür haber alamıyoruz. Gözaltında insanlık dışı uygulamalarla karşılaşılıyor. Üyelerimiz katledildi, panzerler arkasında gezdirildi. Burada yaşadığımız baskı politikalarını beraber yaşadık basın çalışanlarıyla. Sur, Nusaybin’de haber yaptığı için birçok özgür basın çalışanı gözaltına alınıp tutuklandı. Bu durumun Türkiye’de görünür olmaması ciddi bir sorundur. Öyle olunca sanki bir sorun yokmuş gibi bir hava yaratılmaya çalışılıyor.

“CHP, MHP VE AKP MİLLİ CEPHE OLUŞTURDULAR”

15 Temmuz’dan sonra yeni bir durum ortaya çıktı. AKP’nin yanlış politikaları, Kürt karşıtı politikaları, 7 Haziran seçimleri yok sayan, darbe mekaniği devreye koyan bir darbeyle karşı karşıya kaldı. Darbe girişiminde bulunanların çoğu Kürdistan’da görev yapıyordu. Kürdistan’daki politikaların uygulayıcıları cemaatle bağlandırılıp tutuklandı. Darbe girişimi sonrasında Türkiye halkları darbeye karşı olduklarını ortaya koydu. Türkiye ve Kürdistan darbelere ‘hayır’ dedi. Bunu herkesin görmesi gerekiyor. Bugün darbe mekaniğini çıkaran Kürt sorunuysa, o zaman çözüme dönülmeli. Başbakana, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bakıldığında tam tersi bir politika görüyoruz. Meclis’te 4 parti var, ama 3 parti milli bir cephe oluşturmuş. Bu da Kürt karşıtlığı oluşmuş bir cephedir. Bu Türkiye’yi daha derin krize sokacak bir durumdur. Kürt sorunu savaşla çözme arayışıysa bu milli cephe bu sorunun sürücüleri olarak devam edecektir. Zaman geçirmeden AKP, CHP Kürt karşıtlığı politikalardan vazgeçmeli. CHP, MHP ve AKP tek bir parti olmuş onların da karşısında bir parti var o da HDP’dir. İki parti sarayın politikalarına ‘evet’ diyor. Kılıçdaroğlu, ‘Saraya gitmem’ diyordu. Ama gitti el pençe oldu.

“AKP DARBEYE KARŞI DARBE YAPIYOR”

Darbelerden çok çekmiş ve ne olduğunu çok iyi biliyoruz. AKP bu darbeyi karşı bir darbeye dönüştürmüş durumda. Ve sonrasında kendi rejimini oluşturmaya çalışıyor. AİHS askıya alınmış. Parlamento askıya alınmış durumda. Siyasetten de AKP, OHAL yasalarıyla parlamentoyu devre dışı bırakıyor. OHAL’le meclis devre dışı bırakılıyor ve ülkeyi KHK’yle yönetiyorlar. DBP olarak anti demokratik uygulamaların karşısındayız. Bu politikaların Türkiye’yi felakete götürür.

“TÜRKİYE’DE CİDDİ EKONOMİK KRİZ YAŞANIYOR”

Türkiye’de ciddi bir ekonomik kriz yaşanıyor. Türkiye yürüttüğü Kürt karşıtı politikasıyla da dünyada yalnız kalmış. Cumhurbaşkanı ekonomik sorun yok dese de bunun öyle olmadığını çok iyi biliyoruz. Önümüzdeki günlerde yansımalarını daha net bir şekilde göreceğiz. DBP olarak halkımızla birlikte özyönetimi geliştirmesi, yerel yönetimin güçlü bir şekilde gelişmesi için mücadele ettik. Buradan başlayarak yerel demokrasiyi geliştirerek bu krizden çıkabiliriz. Kürt sorunu çözülmeden Türkiye’nin demokratikleşmesi imkansız. Türkiye’yi polis devletine çevirmek çözüm olmaz. Tek çözüm özgürlüklerin sağlanması ve önünün açılmasıyla olur.

“İMRALI’DA NELER OLUYOR?”

Öcalan defalarca yaptığı görüşmelerde çok net bir şekilde ifade etti. ‘Çözüm olmadığı taktirde darbe mekaniği devreye girer.’ AKP ilk darbeyi İmralı’da yaptı. Erdoğan’ın masayı dağıtması darbe dinamiğinin devreye girdiği süreçtir. 5 Nisan’dan bu yana haber alınamıyor. İmralı’da ne oldu bilmiyoruz. Oradaki komutanın da tutuklandığını biliyoruz. Ailesi ve avukatlarının görüşmesine izin verilmemesi İmralı’da neler oluyor sorusu sıcaklığı koruyor. Bir heyetin gitmesi gerekir. Belki de basın çalışanları oraya gitmesi ve Sayın Öcalan’ın kendini ifade etmesi gerekir. Darbeyle mücadele edecekseniz darbeye giden yolda yaşanan sorunları çözmeniz gerekir. İmralı’da neler olduğunu anlayıncaya kadar mücadelemiz devam edecek. Bu sorun Türkiye’nin sorunudur. Türkiye’nin geleciği İmralı’da esirdir.” Basın mensuplarının Roboski dosyasının böylesi bir zamanda bir daha açılmasını nasıl değerlendirdikleri yönündeki sorusunu yanıtlayan Tuncel, “Roboski ile ilgili bir girişim olması önemli ama yeterli değil. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olmaz. DBP olarak bu sürecin gizlenmesi ve adil bir yargılanmanın olması için takipçisi olacağız. Zamanında ortaya çıksaydı. 15 Temmuz olmazdı. ‘Her suçu cemaat yaptı’ demekle işin içinden çıkılmaz. Siyasi merciler nerede? Emri kim verdi? Roboski katliamının siyasi sorumluları da var. Suruç, Ankara katliamlarının da hesabını sormak gerekir. Kapanmış dosyanın açılmış olması yine de önemsiyoruz. AKP ilk başlarda özellikle kapatmak istedi. Devlete sızma diye bir şey yok AKP bunları isteyerek yerleştirdi” dedi. (www.haberdiyarbakir.gen.tr)

490 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika