Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tuncel: Darbe mekaniği halen devrede

16 Temmuz 2016 - 676 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Tuncel: Darbe mekaniği halen devrede

Tuncel

Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı darbe girişimini değerlendiren DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, 8 Haziran sonrası siyasi darbeyle karşı karşıya olan ülkenin Cumhurbaşkanı Erdoğan şahsında bir siyasi darbeyle yönetildiğine işaret etti. Askeri darbe girişiminin, AKP’nin siyasi darbesini güçlendiren bir noktaya taşıdığına vurgu yapan Tuncel, yaşananların AKP hükümeti ve Erdoğan’ın yürüttüğü siyasetin sonucu olduğunu söyleyerek, “Biz tabi ki bugüne kadar geldiğimiz siyasi gelenek olarak darbelere karşı olduk, bu konuda tutumumuz her zaman net oldu. Yaşananlardan AKP hükümetinin birebir sorumlu olduğunu, Tayip Erdoğan’ın yürüttüğü siyasetin birebir neden olduğunun altını çizmek gerekiyor” dedi.

‘DARBE MEKANİĞİ HALEN DEVREDE’

Abdullah Öcalan’ın “Çözüm süreci biterse darbe mekaniği devreye girer” uyarısını hatırlatan Tuncel, “Öcalan ilk diyalog sürecinde bütün bu yaşananlara çok net dikkat çekmişti. Türkiye’de köklü bir demokratikleşmeye gidilmezse, demokratik özgürlükçü bir anayasa, Türkiye’deki kimlik, inanç ve demokrasi sorunlarını çözecek noktaya evirilmezse darbe mekaniğinin hayata geçeceğini ifade etmişti. Bu darbe mekaniği devrededir, geçmiş değildir. Hala aslında bu mekanik devrededir” diye konuştu.

‘MEVCUT SİYASETLERİNE ZEMİN OLUŞTURMA ÇABASINDALAR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın darbe girişimine yönelik açıklamalarına işaret eden Tuncel, “Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklama bizleri düşündürmektedir. Bu neredeyse ‘aslında iyi oldu asker içindeki bize karşı olanları temizleyeceğiz’ gibi bir yaklaşımı aslında ortaya çıkan. Bu durumdan faydalanmak istedikleri, asıl amaçlarının gerçekten darbeye karşı olmak, Türkiye’yi demokratikleştirmek, Türkiye’deki sorunları demokratik yöntemlerle çözmekten ziyade mevcut siyasetlerine bir zemin oluşturma yaklaşımı var. Bu çok tehlikeli” ifadesinde bulundu.

‘KRİZ DERİNLEŞMEKTE’

Gelinen noktada demokrasi güçlerine büyük görev ve sorumluluklar düştüğünü dile getiren Tuncel, şöyle devam etti: “Türkiye’de ciddi anlamda kriz derinleşmiştir. Yaşanan son süreç bunu çok daha net gösteriyor. Sonuçlarını çok net bilemiyoruz ancak gerçek olan bir şey var ki bu darbe dinamiği halen devrededir. Şimdi Türkiye’nin demokratikleşmesi, Kürt sorunu başta olmak üzere toplumsal sorunların çözümü konusunda güçlü bir demokrasi cephesini örgütlemeye her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır.”

568 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika