Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7151 / Satış : 4.7236
Euro : Alış : 5.4667 / Satış : 5.4765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tuncel: “Darbeye karşı radikal demokrasiyi savunacağız”

27 Temmuz 2016 - 450 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Tuncel: “Darbeye karşı radikal demokrasiyi savunacağız”

sebahat tuncel (2)

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından Muş’un Bulanık İlçesi’nde halk toplantısı düzenlendi. Bulanık İlçe Binası konferans Salonunda düzenlenen toplantıya MYK üyeleri Semra Demir ve Hüseyin Altun, Belediye Eş Başkanları, HDP Milletvekili Burcu Çelik Özkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, halk toplantısında yaptığı konuşmada, DBP olarak Demokratik siyaset alanının gelişmesi için mücadele ettiklerini ifade ederek, Türkiye’nin demokratikleşmesi yeni bir hukukla mümkün olacağını savundu.

‘DARBE RADİKAL DEMOKRASİ İLE BASTIRILIR’

Darbe girişiminin bütün Türkiye halklarına karşı yapılan bir girişim olduğunu ifade eden Tuncel, “Bütün Türkiye tepki verdi, bu çok önemli. Darbeye karşı, darbeye dönüştürmek, tüm toplumsal sorunları çözmek yerine başkanlık rejimini hayata geçirmek için bir toplumu baskı altına almak istiyorlar. Bu kabul edilemezdir. Ortaya çıkan bu darbe girişimine karşı yapılması gereken tek şey acil radikal demokrasidir. Kürt, halk önderi defalarca Kürt sorunu çözülmezse darbe dinamiği devreye girer diye uyarmıştı. Bir türlü çözemedikleri Kürt sorununu şiddetle çözmeye girişimi darbe dinamiğinin oluşmasına neden olmuştur” diye konuştu.

‘ULUDERE DOSYASININ YENİDEN AÇILMASI ÖNEMLİDİR AMA YETMEZ’

Tuncel, Asıl darbenin 7 Haziran sonrasında gerçekleştiğine işaret ederek, “Asıl darbe İmralı’da başladı. Tüm Türkiye barış masası etrafında toplanırken birden masayı devirenler darbenin ortaya çıkmasının en büyük sebebidirler. Bu politika aslında bugün yaşadıklarımızı adım adım ören bir politikaydı. Kürdistan’da Rojava’ya ve Kürt karşıtlığı bir politika geliştirdiler. Bu nedenle de DAİŞ çetelerine sınırlarını sonuna kadar açtılar. Bütün bunlar darbe oldu diye unutulacak değil. Kürdistan’da savaş suçu işleyenler, gençleri diri diri yakanlar şimdi darbeden tutuklandılar. Bu darbecilere kim bu yetkiyi verdi. Şimdi Uludere dosyasını yeniden açtılar. Evet, bu önemli bir gelişme ama sadece Uludere yetmez, Cizre, Sur, Nusaybin, Gewer ve diğer yerleşim yerlerinde yaşanan katliamlar sorgulanmadan, Dersim, Çorum, Maraş, Sivas katliamların hesabı verilmeden, bir daha asla demeden yeni bir durumun olması mümkün değildir. Biz bunları dile getirdiğimizde “asker yurttaşına kurşun sıkmaz” diyenler bugün askerleri halka kurşun sıktı diye cezaevine attılar” dedi.

“KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ SAYIN ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNDEN GEÇİYOR”

Türkiye’nin dört büyük partisinin darbe mekaniğine karşı aynı duruşu sergilemesinin önemine değinen Tuncel, şöyle dedi: “Ama darbe tehlikesinin halen geçmiş olduğu söylenemez. Darbe dinamiği devrededir ve tamamen ortadan kalkması için Türkiye’nin kapsamlı bir demokrasi mücadelesi büyütmesi gerekmektedir. Bunun özü de Kürt sorununu çözmekten geçer. Kürt sorunu çözülmeden gerçek anlamdan bir demokrasiden bahsetmek mümkün değildir böylelikle darbe dinamiği de her zaman da devrede olacaktır. Kürt sorunun çözümü de Sayın Öcalan’ın özgürlüğünden geçiyor. Sayın Öcalan’ın bütün Ortadoğu için ortaya koyduğu analizler aslında bugün bir bir gerçekleşiyor. Koşullarını iyileştireceklerine Sayın Öcalan’ın üzerindeki ağır tecrit devam ediyor. Sayın Öcalan ve yanındaki arkadaşlarının durumu nedir bilmiyoruz. İç İşleri Bakanlığı merak etmeyin diyor. Cumhurbaşkanının en yakınındaki adam darbeden tutuklanırken biz onlara nasıl güveneceğiz. Derhal İmralı’ya bir heyet gönderilmelidir. Ailesi son iki yıldır görüştürülmüyor. Heyetimiz 1 buçuk yıldır İmralı’ya gidemiyor. Derhal CPT ile Türkiye, Kürt halkının bu kaygılarını giderecek adımlar atmalıdır. Türkiye halklarının geleceği için bu yapılmalıdır.

‘DARBEYE KARŞI RADİKAL DEMOKRASİ’

DBP ve HDP olarak her türlü darbeye karşı radikal demokrasiyi inşaa etmek ve Sayını Öcalan’ın özgürlüğü için alanlarda olacağız. Mücadeleye devam edeceğiz. Biz büyük bir demokrasi hareketiyiz. Büyük bedelleri olan bir partiyiz. Türkiye’deki kazanımların asıl sahibi demokraside ısrar eden halkımızdır. Artık Kürt sorunu ya çözülecek ya çözülecek. Ötesi yoktur. Ya Türkiye demokratikleşecek ya da bu kriz derinleşecek. AKP ne yapacak değil, biz ne yapacağız dememiz gerekiyor. Çünkü demokrasi anahtarı bizim elimizde. Türkiye’nin geleceği bizdedir”

449 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika