Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tuncel: “Halkımızın iradesi dimdik ayaktadır”

06 Temmuz 2016 - 412 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Tuncel: “Halkımızın iradesi dimdik ayaktadır”

tuncel silopi'de (2) tuncel silopi'de (1)

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve MYK üyeleri Bayram dolayısıyla Silopi’de vatandaşlarla bayramlaştı. Ev ev gezerek vatandaşların bayramını kutlayan Tuncel’e MYK üyelerinin yanı sıra Şırnak il ve ilçe yöneticileri, belediye eş başkanları ve çok sayıda vatandaş eşlik etti.

“İDİL’DE KADINLARIMIZIN ZILGITLARI MEHTER MARŞINA GALİP GELMİŞTİR”

Ziyaret sırasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tuncel, Bayramı direniş alanların olduğu yerlerde kutlayacaklarını söylediklerini ifade ederek, “Dün İdil’de ki bayramımızı gerçekleştirdik. Oldukça büyük bir ilgiyle karşılaştık. İdil’de öz yönetim direnişlerinde yaşamını yitiren ailelerimizi de ziyaret ettik. İdil’de de çok net bir şekilde gördük ki devlet halkımız üzerinde çok ciddi bir psikolojik baskı uyguluyor. Mehter marşıyla çalışmamızı engellemeye çalıştılar ama kadınlarımızın annelerimizin zılgıtları onların marşlarını bastırdı. İdil’de halkın büyük bir öfkesi var devlete karşı. Devletin ne yaptığı ne yapmak istediğinin farkındalar. Buna karşı demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesinde asla ama asla vazgeçmeyeceklerini, bu konuda her türlü mücadelenin içerisinde olacaklarının kararlılığını ifade ettiler. Doğrusu bu bize de büyük bir güç ve moral verdi” dedi.

DİRENİŞ ALANLARINDAKİ HALKIMIZIN İRADESİ DİM DİK AYAKTADIR

AKP hükümetinin çöktürme planı adı altında yürüttüğü katliam politikası Kürdistan şehirlerini büyük bir yıkımla karşı karşıya bıraktığına işaret eden Tuncel, “Silopi bunu çok büyük yaşadı. Cizre,İdil, Nusaybin, Sur, Gever bunu yaşadı. Şırnak yaşıyor. AKP hükümeti devletin bütün olanaklarını kullanarak Kürdün iradesini kırmaya çalıştılar. Ama halkın direnişi karşısında yenildi dolayısıyla bu durum devlet açısından bir başarı olarak değerlendirilemez. Evet çok ağır bir süreç yaşadık ve büyük bedeller verdik. Yaşam alanlarımız yerle bir edildi, barınma haklarımız ellerimizden alındı. Tüm bunlara rağmen halkımızın özgürlük sevdası, adalet talebi dim dik ayakta duruyor. İşte tam da bugün dayanışmayı, direnişi büyütme zamanıdır diyoruz” diye konuştu.

ROJAVA DEVRİMİ TÜRKİYE’Yİ AVRUPA’DA TÜKÜRDÜĞÜNÜ YALAYAN BİR DURUMA GETİRDİ

Tuncel, Sykes-Picot Anlaşması’nın son bulduğu Ortadoğu coğrafyasında Rojava Devrimi ile birlikte Kürt halkı için yeni olanakların ortaya çıktığı bir dönemde Türkiye Kürdistanı’nın bundan etkilenmemesinin düşünülemez olduğuna işaret ederek, şöyle dedi:

“Türkiye yeni bir dönemeçte. Ya demokratikleşecek, Kürt halkı başta olmak üzere ezilenlerle, emekçilerle yeni bir çözüm yolu oluşturacak yada daha da derin bir kaosun içine girecek. Türkiye’yi on ayda uçurumun kenarına getirenler bunu net görmelidirler. Rojava devrimi AKP’yi Avrupa’da tükürdüğünü yalayan bir duruma getirdi. Rusya ve İsrail ile yaptığı anlaşmalar politikasının başarısızlığa uğradığının bir sonucudur. Türkiye’yi dünyada en yalnız ülke konumuna getirdi. Bu yalnızlıktan çıkma yolunu Kürt halkına saldırmakta buluyor. Bunun karşısında gösterilen direniş AKP’nin gidişini beraberinde Türkiye’nin demokratikleşmesini getirecektir. Tayyip erdoğan yönetimiyle barışın gelmesi mümkün değildir tıpkı Kürt düşmanlığı üzerinden geliştirilen bir siyasetin başarılı olmasının mümkün olmadığı gibi.

TEKÇİ REJİME KARŞI ÇOĞULCULUĞU SAVUNARAK DİRENEN KENTLERİMİZ AKP FAŞİZMİNİ GERİLETMİŞTİR

Bu yüzden Kürdistan’da geliştirilen direniş sadece Kürt halkı için değil, ezilen bütün halklar ve emekçiler için de yeni bir umut yaratmıştır. AKP’nin tek adamlık diktatörlüğünü, tekçi rejime karşı çoğulculuğu savunarak direnen kentlerimiz faşizmi geriletmiştir. Dolayısıyla önümüzdeki dönem bu mücadelenin daha da çetin geçmesiyle geçecek. Önümüzdeki süreç yeni bir mücadelenin süreci olacaktır. Hiç bir şey bitmiş değil, belki de yeni başlar her şey. Kendi geleceğimiz için yeni bir dönemdeyiz. Bu dönemde bize düşen görev direnişi toplumsallaştırarak sürece cevap olmaktır. Bunu yapacağız”

289 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika