Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkay: “En çok biz etkilendik, en az hasar bize ödendi”

27 Nisan 2016 - 822 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»Türkay: “En çok biz etkilendik, en az hasar bize ödendi”

Sigortacılar derneği A.Gafur türkay Sigortacılar derneği A.Gafur türkay (1)

Diyarbakır Sigortacılar Derneği Başkanı A. Gafur Türkay, Türkiye’de “terör”den en çok etkilenmesine rağmen, en az hasar ödenen bölgenin Diyarbakır olduğunu vurgulayarak, “Böyle enteresan bir durum var. İstanbul ve Ankara gibi yerlerde daha çok hasarlar ödenmişken, bizim bölgede özellikle Diyarbakır’da hiç yokken bunu yapıyorlar. Bu ciddi bir haksızlıktır. Ticari anlamda ahlaki bir duruş da değildir. Bu anlamda çok sıkıntılıyız” dedi.

Yaşanan çatışmalı süreç herkesi etkiledi. Sigortacılar da bu anlamda etkilendi mi?

SEKTÖRÜN BAŞLI BAŞINA SIKINTISI VAR

Sigortacı sektörünün başlı başına sıkıntıları var. Bütün Türkiye’de ciddi sıkıntıları var. Bölgede ayrı sıkıntılar var. Elbette ki bu çatışmalı süreçte bölge itibariyle; bizim daha önceki süreçlerden dolayı genelde acentelik verilmiyor. Bu bölgede işyerleri açılırken, yangın poliçeleri branşlarında firmalar çok mesafeli duruyor. Böyle bir durum vardı. Son süreçle birlikte bu mesafeli duruş devam etti. Bu son 2–3 yıllık barış sürecinde az da olsa bir yumuşama vardı. Bölgenin genel ticaretinde de bir hareketlilik, rahatlama görülüyordu. Doğal olarak bu rahatlama sigorta sektörüne de yansımıştı. Ama bu olayların hızlanması, özellikle bu son süreç sigorta sektöründe çok olumsuz etkileri oldu.

YANGIN POLİÇELERİNİ VERMEMEYE BAŞLADILAR

Şöyle ki; Firmalar kesinlikle acentelik vermemeye ve yangın poliçelerini kesinlikle yapmamaya başladılar. Hatta bazı firmalar 5–7 ay önce yapılan yangın poliçelerini iptali yönünde yazılar gönderdiler. Sigorta acenteleri bunu iptal edemeyeceklerini belirtmelerine rağmen, ‘Sizin acentelerinizi feshederiz’ tehditlerinde bulundular. Gerçekten ciddi bir sıkıntı var. Zaten bölgemizde sigorta sektörü ve özellikle yangın poliçeleri açısından bir sıkıntı var. Çünkü sanayi yok, iş alanları fazla yok. Batı şehirlerine oranla zaten o anlamda dezavantajlıyız. Bir de firmalarda ‘biz poliçeleri yapmıyoruz, olanları iptal edelim’ noktasında davranınca çok ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz.

Yangın poliçeleri iptal edildi mi?

İPTAL EDİLMEDİ AMA SIKINTI YARATTI

İptal edilmedi. Çünkü insanlar hukuki anlamda hakları var. Birçok iptallere uyulmadı. Ama poliçe yenilemelerinde bizim meslektaşlarımız ve acenteler ciddi sıkıntı yaşıyorlar. 10 yıldır fabrikanın sigortasını sıkıntı yaşamadan yapanlar, bugün o vatandaşın poliçesini yenileyemiyorlar. Ki bu bizim için sıkıntılı bir durumdur.

Şuan hali hazırda bu sıkıntı sürüyor mu?
”TERÖR” İBARESİ ÇIKARILMAYA BAŞLANDI

Devam ediyor. Birkaç firma kaskonun içindeki ‘terör’ maddesini de çıkarmaya başladı. Bu son derece sıkıntılı bir durum. Gerçekten ciddi bir sıkıntılı durum yaşanıyor.

Bu sorunun giderilmesi adına bir çalışma yürüttünüz mü?

SORUNLARIMIZI GİDERME KONUSUNDA İSTEKLİ DAVRANMIYORLAR

Diyarbakır Sigortacılar Derneği olarak faaliyetlerimiz var. Aynı zamanda ben Türkiye Sigortacılar Federasyonu yönetim kurulu üyesiyim. Gerek TOBB’da gerekse de daha üst düzeyde yapılan toplantılarda ve çalışmalarda bu sorunu çok ciddi bir şekilde dile getirdik. Federasyon üzerinden de firma yöneticilerine çok sıkı bir şekilde bunu dile getiriyoruz. Ama maalesef çok istekli de davranmıyorlar. En azından bu sorunlarımızın giderilmesi noktasında istekli davranmıyorlar. Şanlıurfa’da Hazine Müsteşarı, Sigortacılardan Sorumlu Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç’in başkanlığında ve Sektör Meclisi Başkanını ve Sigortacılık Genel Müdürü’nün hazır bulunduğu bir ortamda bunu dile getirmiştik. Tekrar kendileriyle bunu istişare ettik. Ve bir bilgiyi aktardık;

EN ÇOK BİZ ETKİLENDİK, EN AZ HASARI BİZ ALIYORUZ

“Türkiye’de “terör”den en çok etkilenen, en az hasar ödenen bölge bizim bölgedir” dedik. Böyle enteresan bir durum var. İstanbul ve Ankara gibi yerlerde daha çok hasarlar ödenmişken, bizim bölgede özellikle Diyarbakır’da hiç yokken bunu yapıyorlar. Bu ciddi bir haksızlıktır. Ticari anlamda ahlaki bir duruş da değildir. Bu anlamda çok sıkıntılıyız.

Kapanan sigorta acentesi var mı? Ya da işçi çıkartan…

TRAFİK SİGORTASINDA SIKINTI YAŞIYORUZ

Son 2–3 yıldır Trafik sigortalarında ciddi bir sıkıntı vardı. Son 1–1,5 yıldır temel iki yanlıştan dolayı firmalar ciddi sıkıntılar yaşadılar. Bu ne demekti? 2011–2012 yıllarında mahkemeden dönen bir karar ve çıkarılan yanlış bir kanun üzerine trafik sigortalarında mağdur olan, vefat eden, kalıcı sakatlıklarda, ölen insanların tazminatın hesaplama yönteminde iki yanlışlık vardı. İki üç yerde yapılan hesaplamadan dolayı bir karmaşalık vardı. Bir de geçmişi 10 yıla yayılan mağduriyetler olunca herkes hukukçular ya da piyasadaki herkes bunu yüklendi ve bir kaos ortamı oluşmuştu. Kaos’un getirdiği sonuç olarak da firmalar ciddi yük altına girmişti. Yük altına giren firmalarda, trafik sigortalarını alabildiğince artırma, (yüzde 70–80 oranında artış) ve acentelere ödenen 3–5 kuruş komisyonlarını da geri çekme ve azaltma yoluna gitmişlerdi. Ciddi bir sıkıntı vardı. Bu sıkıntıda acenteler, firmalar, tüketiciler de mağdurdu.

HÜKÜMETİN ‘TORBA’ DÜZENLEMESİ RAHATLATACAK GİBİ

Hükümet bununla ilgili son bir yasal düzenleme yaptı. Bizim beklentimiz, o kargaşalık bitti, bir kere maddi ve manevi, ölüm ya da kalıcı sakatlıklarda direk o sakatlık ya da ölüm sahipleri sigorta şirketlerine müracaat edecekler, bu müracaat olmadan hukuki bir müdahalede bulunamayacaklar. Yapılacak müracaatta şirket hemen paraları ödeyeceğinden onların mağdur olmayacak. Uzun süreli mağduriyetler sona erecek. Böylelikle firmalar bu yukarı çıkardıkları fiyatlarını aşağıya doğru çekmelerini bekliyoruz. Çünkü torba yasası çıktı. Acenteler olarak da kazandığımız komisyonlarımızın yeniden düzeleceğini umut ediyorum. (Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

559 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..