Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Türkiye’nin AKP eliyle girdiği süreçten müzakerelerle çıkarılması lazım”

13 Ağustos 2015 - 407 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Türkiye’nin AKP eliyle girdiği süreçten müzakerelerle çıkarılması lazım”

Haber MERKEZİ

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek,” Türkiye’nin AKP eliyle girdiği süreçten müzakerelerle çıkarılması lazım. Aksi durum Ortadoğu’daki diğer ülkelerdeki ortama gidiş olabilir. Bölgedeki gelişmeler çok dikkate alınmalıdır” dedi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Kamuran Yüksek ve Emine Ayna, partilerinin 23 Ağustos Pazar günü 3. Olağanüstü Kongresi ve son güncel gelişmelere ilişkin Diyarbakır’da bulunan DBP Genel Merkez Danışma Bürosu’nda basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda ilk olarak konuşan Emine Ayna, seçimlerin ardından kongre sürecine girdiklerini belirterek, 23 Ağustos’ta kongreye gideceklerini aktardı. Kongrede tüzük değişikliğine de gidileceğini belirten Ayna, “Türkiye Cumhuriyeti, cumhuriyet tarihinden bu yana sözde temsili demokrasiyle yönetilen bir ülke. Bunun yeniden ele alınması ve bir an önce tüketilmesi gerekir. Çünkü bu rejim değişikliği özelinde bir sistem değişikliği olmadı. Cumhuriyet kurulmadan önce imparatorluk rejimiyle yönetilen bu topraklar cumhuriyetten sonra da oluşan devlet yapısı aynı zihniyetle yönetildi. Mesele o rejimin ne kadar demokratik olduğudur. Cumhuriyetten önce aynı yetkiler babadan oğla geçiyordu. Cumhuriyetten sonra da aynı yetkiler sandıkta seçilerek veriliyordu. Problem bu zihniyettedir. Köklü değişime uğraması gereken yön budur” dedi.

YÜKSEK: TÜRKİYE’NİN AKP ELİYLE GİRDİĞİ SÜREÇTEN MÜZAKERELERLE ÇIKARILMASI LAZIM

Ayna’nın ardından konuşan Kamuran Yüksek ise, Ortadoğu’da Libya ile başlayıp Suriye ile devam eden sürece değinerek, Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerden doğru sonuçların çıkarılmaması durumunda Türkiye’nin içerisinden geçtiği savaş ortamında kurtulmasının mümkün olmadığını belirtti. 2013’ten bu yana devam eden sürecin AKP ve şu anki Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından zehirlendiğini ifade eden Yüksek; “Türkiye’nin AKP eliyle girdiği süreçten müzakerelerle çıkarılması lazım. Aksi durum Ortadoğu’daki diğer ülkelerdeki ortama gidiş olabilir. Bölgedeki gelişmeler çok dikkate alınmalıdır. Bugün Türkiye’nin karşı karşıya olduğu durum bir rejim değişikliği durumu Türkiye’nin gündemindedir. Türkiye’nin değerlendirmesi gereken bir durumdur. Türkiye’nin artık böyle yönetilmesi mümkün olamaz. Artık adem-i merkeziyetçi yönetimlerin esas alındığı bir dönemdir. 70 milyonluk bir ülke 81 ilden oluşan bir ülkenin merkezi olarak yönetilmesi mümkün olamaz. Son bir ayda yaşanan kriz dahi bunu gösteriyor. Parlamentoda tek başına bir iktidar oluşamadığı için ülke yönetimsiz. Nasıl bu ülkede başkanlık sistemi tartışılabiliyorsa bu bir öneridir. Türkiye başkanlık sistemiyle mi demokratik özerklikle mi yöneltilsin ikisi de bir öneridir. Bu ülke bunu da tartışılmalıdır.”

kamuran yüksek

302 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika