Dolar : Alış : 3.7941 / Satış : 3.8009
Euro : Alış : 4.0420 / Satış : 4.0493
mediclub
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir11°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 11859 İçerik Bulunuyor.

Tütün kullanımı ilkokul çağında ise…!

10 Nisan 2016 - 364 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»Tütün kullanımı ilkokul çağında ise…!

Yeşilay (1) Yeşilay (2) Yeşilay (3)  Yeşilay (5)

Yeşilay’ın çalışmalarını, projelerini ve karşılaştıkları sıkıntıları haberdiyarbakir.gen.tr’ye  değerlendiren Yeşilay Cemiyeti Diyarbakır Şube Başkanı Yahya Öger, Diyarbakır’daki yerel yönetimler dâhil kamu kurum ve kuruluşlardan yeterli desteği alamadıklarından yakınarak, “İlkokul çağına kadar inen tütün kullanımı ve yine ortaokula kadar inen madde kullanımı bize olayın ne kadar büyük bir sıkıntı olduğunu göstermektedir” dedi.

“TEDAVİ VE DANIŞMA MERKEZLERİ KURULMALI”

Diyarbakır Yeşilay olarak, Diyarbakır’da kurulması gereken tedavi merkezlerinin çok kısa zamanda kurulması gerektiğine inandıklarını vurgulayan Öger, Yeşilay olarak Türkiye genelinde, İstanbul pilot bölge olmak üzere oluşturulan Yeşilay danışma merkezi 444 79 75 sisteminin Diyarbakır’da kurulmasını istediklerini söyledi.

Yeşilay Cemiyeti ne zaman kuruldu? Neden kuruldu?

DIŞ GÜÇLERİN DİRENCİNİ KIRMAK

“Yeşilay 5 Mart 1920‘de İstanbul işgal edildiğinde dış güçlerin İstanbul’daki direnci kırmak için gemilerle getirdikleri alkollü bedava dağıtmasıyla var olan direncin kırılması 30 kişilik bir gönüllü grubun buna karşı çıkarak Hilal’i Ahder yani Yeşilay cemiyeti’ni kurması ile başladı. 1934 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kamu yararına Dernek statüsüne alındı dönem dönem çok aktif faaliyetler yapmakla beraber maalesef okullarda sadece Yeşilay kolu şeklinde faaliyetlerini yürüttü”

Yeşilay Cemiyeti’nin son 10–12 yılda daha aktif hale geldiğini görüyoruz. Bu kadar aktif hale gelmenizin altındaki sebep ne?

HÜKÜMET POLİTİKALARI ETKİLİ OLDU!

Son 10 yıldır özellikle Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’ın ve hükümetin politikalarının bağımlılıkla ilgili çalışmaları Yeşilay daha da aktif bir hale getirdi. Yeşilay temel Prensip olarak zararlı bağımlılıklara karşı mücadele eden ve toplumda bilinçlendirme çalışmalarını yapan bunu yaparken de bilimsel metotlar kullanan bir cemiyettir. Tütün bağımlılığı alkol bağımlılığı kumar bağımlılığı madde bağımlılığı ve son zamanlarda hızla ilerleyen teknoloji bağımlılığı noktasında Yeşilay Saha da çalışmalarına devam etmektedir.

TÜRKİYE’DE 120 ŞUBESİ VAR

Türkiye genelinde 120 şubeye oluşan Yeşilay aynı zamanda bir iki gün önce dünya Yeşilay konfederasyonlarına topladı ve 30 küsur ülkeden müteşekkil olan dünya yeşil aylarını bir çatı altında topladı. Son 10 yılda yaptığı çalışmalarda çok ciddi manada ilerleme kaydeden Yeşilay, ilkokuldan 80-90’lı yaşlara kadar eğitim seminerlerini modüler şeklinde hazırlayarak devam ettirmeye çalışmaktadır.

Çalışma metodunuz nasıl? Yani Yeşilay bu çalışmaları nasıl yürütüyor?

18 MODEL’DE EĞİTİM VERİYORUZ

18 modelden oluşan eğitim bakanlıklar nezdinde yapılan anlaşmalarla Milli Eğitimdeki rehber öğretmenleri farklı bakanların çalışanlarını Sağlık Bakanlığı’ndaki personellere Diyanet İşleri Başkanlığı’nın personellerine eğitimler vererek, hem okullarda öğrencilerle birebir bağımlılıkla mücadele noktasına gidilirken aynı zamanda yetişkin eğitiminde de önem vermektedir.

Milli Eğitim Bakanlığının da desteklerini alıyor musunuz? Başka destek veren kurum ve kuruluşlar var mı?

780 REHBER ÖĞRETMENE EĞİTİM VERİLDİ

Yeşilay yaşları göz önünde bulundurmak Anaokulu eğitiminde teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam ilkokul eğitiminde teknoloji bağımlı ve sağlıklı yaşam ortaokul eğitiminde bunlara artı olarak tütün bağımlılarını lise eğitiminde yine bunlara artı olarak madde bağımlılığını yetişkin eğitiminde de kumar ve alkol bağımlılığının anlatma noktasında gitmektedir. Diyarbakır Yeşilay olarak daha önce temsilcilik olan Yeşilay’ı şubeleştirmeye çalıştığımızda Diyarbakır’ın şartlarını göz önünde bulundurarak daha da çok ciddi manada çalışmalar yaptık. Öncelikle TBMM projesi kapsamında 780 tane rehber öğretmene eğitim verildi. Diyarbakır İl Müftülüğü ile yapılan çalışmada birçok büyük camide cuma günü vaaz saatinde sunumlar yapıldı ki, bu sunumlar Türkiye’de bir ilk olması hasebiyle hem yerel medyada ulusal medyada çok ciddi manada ses getirdi. Yine İl Müftülüğü ile yapılan çalışmada Kuran kurslarında öğrenci ve velilerine yapılan sunumlarda ciddi manada dönüşler oluşturdu.

Yeşilay Diyarbakır Şubesi olarak, son 5 yılda ciddi çalışmalar yaptığınız görülüyor. Bunu nasıl sağlıyorsunuz?

Yeşilay Diyarbakır son 5 yıldır çok ciddi manada güzel işlere imza atıyor. Bağımlılıkla ilgili mücadele noktasında Diyarbakır’ın her ferdine ulaşmayı kendine ilke ve hedef seçmektedir. Okullarda yapılan sunumlar ve konferanslar aslında bu işin ne kadar önemli olduğunu ve biraz da bu işi gecikmeli oldu maalesef bize göstermektedir. Bağımlılıkla ilgili mücadelede yapılan yanlış çalışmaların önüne geçmeyi hedefleyen Yeşilay uluslararası normlara uygun Diyarbakır’ın şartlarını göz önünde bulundurarak insanlara inmeye insanlara farkındalık oluşturma noktasında çalışmalar yapmaya gayret etmektedir.

Karşılaştığınız sıkıntılar var mı? Diyarbakır’daki kamu kurum ve kuruluşlarından yeterli destek alabiliyor musunuz?

KURUMLARDAN GEREKLİ DESTEĞİ ALAMIYORUZ!

Bu konuda kurumlardan maalesef istediğiniz desteği alamıyoruz. Zira herkes bir noktada bu işin içinde olduğunu söylese dahi aslında olayı vahameti ya da olayın bize dokunmayan tarafı kurumları biraz daha pasifize etmektedir Oysa Türkiye’de öbür illere baktığımızda bizim için üzülerek söylenmesi gereken ama aslında takdir edilen kurumlar arasındaki işbirliği ile yapılan çalışmalardır biz Diyarbakır Yeşilay olarak maalesef yerel yönetimlerden istediğimiz desteği alamıyoruz. Yine bazı kurumlardan maalesef istediğiniz gayreti göremiyoruz. Yeşilay Diyarbakır şubesi aynı zamanda ilk uyuşturucu Koordinasyon Kurulu’na üyedir. Her ay yapılan toplantılarda Yeşilay çalışmalarını kurul üyelerine takdim etmekte ve madde bağımlılığıyla ilgili Diyarbakır’da yapılması gerekenlerle Yeşilay tarafından fikirleri beyan edilmektedir. Diyarbakır madde kullanımı noktasında yüzde 1.48 tütün kullanımı noktasında yüzde 60’lara varan bir oranla maalesef Türkiye’de ilk 10 sıra içerisindedir.

TÜTÜN KULLANIMI İLKOKUL ÇAĞINA İNMİŞSE!

İlkokul çağına kadar inen tütün kullanımı ve yine ortaokula kadar inen madde kullanımı bize olayın ne kadar büyük bir sıkıntı olduğunu göstermektedir. Tabi burada birini ya da kullanıcıyı suçlarken aslında var olan suçun sadece kullanıcıda değil yerel yönetimlerde okul müdürlerinde güvenlik güçlerinde ve ailede olduğunu unutmamak lazım. Şayet biz görevimizi hakkıyla yerine getirmiş olsaydık inanıyorum ki madde satıcıları çok daha minimize edilir ve madde kullanımının önüne ciddi manada geçilebilirdi.

Diyarbakır’da tedavi merkezi yok galiba… Bunların kurulması için çalışmalarınız var mı?

TEDAVİ MERKEZLERİ KURULMALI

Diyarbakır Yeşilay olarak biz aynı zamanda Diyarbakır’da kurulması gereken tedavi merkezlerinin çok kısa zamanda kurulması gerektiğine inanıyoruz. Zira yaptığımız sunumlardan sonra bağımlı olan bireylerin tedavi taleplerine maalesef cevap veremiyoruz. Oysa yanı başımızda olan Gaziantep Tedavi Merkezi noktasında şu anda Avrupa’da parmakla gösterilecek bir pozisyondadır. Diyarbakır’da AMETEM VE ÇEMATEM  oluşam faaliyetlerinin hızlandırılması için Diyarbakır milletvekillerinin, yerel yönetimlerin ve kurumların çok kısa bir şekilde ivedilikle çözüm bulması gerekiyor. ÇEMATEM’in geliştirilmesi ve psikolog ve psikiyatri özlük haklarının iyileştirerek görevlendirilmesi gerekmektedir.

YEŞİLAY DANIŞMA MERKEZİ KURULMALI

Yeşilay olarak Türkiye genelinde İstanbul pilot bölge olmak üzere oluşturulan neden Yeşilay danışma merkezi 444 79 75 sisteminin Diyarbakır’da kurulması ve bu konuda kapısını çaldığımız kurumların bizlere destek sağlaması bağımlılıkla mücadele noktasında iyi bir adım olacağının kanaatindeyim. STK’ların bu konuda yaptığı projeler de bağımlılıkla ilgili mücadele noktasında eğitim seminerlerinde bizim istirhamımız bu işi yetkili kişiler tarafından yapılmasını sağlanmasıdır. Zira ‘yarım doktor insanı candan eder’ mantığı gereğince işin ehli olmayanlar tarafından yapılan eğitimler bağımlılığı önleme noktasında farkındalık oluşturma noktasından ziyade Allah muhafaza bireyi daha fazla teşvik edebilmektedir.

Topluma ve Kurumlara çağrınız ne olabilir?

HERKESİ YEŞİLAY’A BEKLİYORUZ

Yeşilay Diyarbakır şubesi gönüllülük esasına dayanarak üyelik ve gönüllülük çalışması çerçevesinde çalışmalar yürütmektedir biz daha güçlü bir ses olarak Diyarbakır sokaklarında bireylerin akıllarında ya edinebilmeniz için desteklememiz Dicle Üniversitesi tarafından Eğitim konularında takviye edilmemiz gerekmektedir. Dicle Üniversitesi Yeşilay Kulübü’nün çalışmalarına zemin hazırlanılması desteklenmesi bizim tarafımızdan önemsenmektedir. Diyarbakır genelinde yerel yönetimlerin metruk alanlarının derhal ıslahı bazı Park ve ara sokakların denetimlenmesi kolluk kuvvetlerinin gelen istihbarı bilgileri çok ivedilikle değerlendirip olaya müdahale etmeleri, Halk Sağlığı tarafından kontrol edilmesi gereken özellikler sigara yasağı noktasında denetimlerin sıklaştırılması ve yine Sağlık Müdürlüğü tarafından tedavi merkezlerinin ivedilikle oluşturulması, anne ve babaların çocuklarını denetleme duyarlı ve bilinçli olması yani her bireyin bunu kendine bir görev bilip görevlerini yerine getirmesi Milli Eğitim camiasında bağımlılıkla mücadele eğitimlerinin daha ciddiyetle ele alınması STK’lar tarafından Sadece projede bir. Başlık olsun mantığı ilen değil gerçek manada bireylerin bağımlılıktan uzak yaşayabilmeleri için ellerinden gelenin yapılmasını ve inanç guruplarından da bu konuda ciddiyetle eğilmesi bağımlılık mücadele noktasında bizi bir yerlere getirecektir Aksi takdirde önü alınamaz hastalıklı şiddet meyilli milletine ihanet eden ailesine faydası olmayan bir gelecek bizi beklemektedir.

(Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

 

150 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
maltepe escort
izmir escort- izmir escort