Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

UNESCO ‘Sur’u korumayacak!

12 Temmuz 2016 - 1.528 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»UNESCO ‘Sur’u korumayacak!

SUR'DA VATANDAŞLAR, YASAĞIN KALKTIĞI 3 MAHALLEYE AKIN ETTİ EVLERİNE AYLAR SONRA GİREN ÇOCUKLAR İSE ÖNCE KİTAPLARINA BAKTI

UNESCO Dünya Miras Komitesi 40’ıncı toplantısı İstanbul’da devam ediyor. İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve bölge illerinden birçok dernek, STK ve kurum “UNESCO’ya güvenmiyoruz” diyerek karşı alternatif toplantı kararı aldı. “UNESCO Neyi Koruyor” başlığı ile yapılan açıklamada, “Doğal ve kültürel varlıklar listelere alınarak, tahrip edilmeleri görmezden gelinerek yakılıp yıkılmalarını sağlayanlarla birlikte korunamaz” denildi

UNESCO Dünya Miras Komitesi 40’ıncı Toplantısı, İstanbul Kongre Merkezi’nde devam ediyor. UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 27 Haziran’da Fransa’da yaptığı hazırlık toplantısında, İstanbul’da yapılacak toplantıya sunulmak üzere Sur’la ilgili bir karar taslağı hazırladığı, bu taslağın ise yarın görüşüleceği belirtiliyor.  Karar taslağında, Sur’a ilişkin mevcut durum, Bakanlığın verdiği cevap, analiz raporu sonuçları ile yapılması gerekenler sıralanıyor.

FORUM DÜZENLENECEK

İstanbul, Ankara, Diyarbakır başta olmak üzere bir çok ilden çevre dernekleri, STK ve kurumlar adına yapılan yazılı açıklamada, yaşanan tahribatlara UNESCO’nun sessiz kalması eleştirildi. “UNESCO Neyi Koruyor” başlığı ile yapılan açıklamada, “Doğal ve kültürel varlıklar listelere alınarak, tahrip edilmeleri görmezden gelinerek yakılıp yıkılmalarını sağlayanlarla birlikte korunamaz” denildi. UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin İstanbul’da gerçekleştirdiği toplantının eleştirildiği açıklamada,  16 Temmuz’da TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde karşı forum düzenleneceği belirtildi.

“HASANKEYF GÜNDEME BİLE GELMEYECEK”

Açıklamada şöyle denildi; “UNESCO toplantısının İstanbul’da yapılmasına rağmen tarihi kent merkezi ile 31 yıldır Dünya Mirası Listesi’nde bulunan kentimizin, sermaye birikimi için inşaat ve turizm baskısıyla tarihi dokusunun talan edilmesi konuşulmayacak. Süleymaniye’deki tarihi mahallenin kentsel yenileme projesi ile ortadan kaldırılmış olması; Ayvansaray, Sulukule gibi eski mahallelerin yıkılıp inşaat şirketlerine teslim edilmesi; özgün değerlerinin kaybettirilmesi; “çılgın – mega” projelerle kentin ormanlarının ve sulak alanlarının yok edilmesi bu toplantıda söz konusu olmayacak. Dünya Mirası Listesi’ndeki Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri’nin oluşturduğu kültürel peyzaj içinde ve etki alanında bulunan başta Kurşunlu Camii, Dört Ayaklı Minare, kiliseler ve yüzlerce yıllık yaşam alanlarının yer aldığı Sur İlçesi’nin, savaşla yıkılıp yok edilmesinden söz edilmeyecek. Sermayenin kar hırsını tatmin için yapılan barajın suları altında kalacak olan binlerce yıllık yerleşim ve arkeolojik sit alanı Hasankeyf ise listede olmadığı için gündeme bile alınmayacak. Hükümetlerin finansı ile varlığını sürdüren, savaşlar yaşanırken, yıkımlar ve tahribatlar olurken sessizliğini koruyan ve kayıtsız kalan UNESCO; İstanbul’un 8500 yıllık tarihine ait bilgilere ulaştığımız Yenikapı’da, 1 milyon metrekare deniz alanının doldurulmasına göz yuman ve tarihi görmezden gelen İstanbul’daki talandan sorumlu yerel yöneticiyi, İBB Başkanı’nı, “kültürel mirasın korunması konusundaki şahsi katkıları için” madalya ile onurlandırdı! UNESCO’nun, kültür ve doğal varlıklara ilişkin “ortak miras”, “tarafsızlık” ve “koruma” söylemlerine güvenmiyoruz.

“NASIL KORUYACAĞIMIZI BİRLİKTE TARTIŞALIM”

Bizler yaşadığımız alanlardaki kültürel dokuların hükümetler ve onların oluşturduğu kurumlarla değil; bizzat yerinde, halklarla birlikte korunabileceğini, böylece miras olarak gelecek nesillere taşınabileceğini düşünüyoruz. Yaşamı, tarihi ve kültürel belleği korumak isteyen herkesi, tüm kurumları; savaşlara, sermaye saldırılarına, bunları yürüten hükümetlere ve onları aklayan UNESCO benzeri oluşumlara karşı koyacak dayanışmayı örmeye, soyut söylemler yerine doğal, tarihi ve kültürel varlıkları nasıl koruyacağımızı birlikte tartışmaya davet ediyoruz.”

556 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika