UNESCO’ya acil çağrı

Sokağa çıkma yasağının 9 gündür sürdüğü Sur’da yaşanan çatışmalar nedeniyle tarihi yapıların tahrip edilmesini protesto eden MHD ve Diyarbakır Barosu, hazırladıkları dosyayı UNESCO’ya göndererek, acil harekete geçme çağrısında bulundu

Diyarbakır’ın Merkez Sur İlçesinde sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte yaşanan şiddetli çatışmalar, ilçede bulunan tarihi yapılara da saldırarak zarar veriyor. Sur’daki tarihi yapılara verilen zararları protesto eden Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) ve Diyarbakır Barosu adliye binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya MAZLUMDER ve İHD yöneticisi ile birçok avukat katıldı.

UNESCO’YA DİLEKÇE

Basın açıklamasının ardından ise Sur’daki tarihi yapılara verilen zararlarla ilgili hazırlanan dilekçe, Diyarbakır Adliyesi’nde bulunan postaneden UNESCO’ya gönderildi. MHD Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Gülşen Özbek, Sur’da sokağa çıkma yasaklarının ardından birçok insan hakkı ihlalinin yaşandığına dikkat çekti.

“HAREKETE GEÇİN”

Sur’da yaşama dair her şeye zarar verildiğini dile getiren Özbek, Sur’da bulunan tarihi yapılar olan Surp Gregos Kilisesi, Dört Ayaklı Minare, Paşa Hamamı ve Kurşunlu Camisi kullanılan ağır silahlarla zarar verildiğini söyledi. Özbek, “Saldırılarla birlikte tarihi yapıların yok edilmesiyle karşı karşıyız. Diyarbakır surları kültür mirasına alındı. UNESCO’ya acil çağrıda bulunuyoruz. Bir an önce harekete geçin” dedi.

“YASAK KALKMALI”

Ardından konuşan Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Serap Yiğit Erkuş ise, tarihi yapıların göz göre yok edildiğini ve bir an önce sokağa çıkma yasaklarının kalkması gerektiğini söyledi. Bu tarihi katliamın son bulaması için UNESCO’ya başvuracaklarını söyledi.

UNESCO'ya acil çağrı 2 UNESCO'ya acil çağrı

782 Total Views 1 Views Today
admin

admin

Haber Diyarbakır, Son dakika Diyarbakır haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑