Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Unutmamak ve bir daha asla demek için…

13 Temmuz 2015 - 465 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Unutmamak ve bir daha asla demek için…

Sait BAYRAM

Toplumsal barışın inşası, benzer acıların bir daha asla yaşanmaması ve Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nin müze yapılması için çalışma yürüten Büyükşehir Belediyesi, cezaevindeki insanlık dışı uygulamalara karşı gerçekleştirilen “14 Temmuz 1982 Büyük Ölüm Orucu”nu yarın açılacak sergiyle anacak. Büyükşehir Belediyesi Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi, yarın (14 Temmuz) saat 10.00’da Sümerpark’ta 14 Temmuz 1982 Büyük Ölüm Orucu Sergisi açacak. Büyükşehir Belediyesi Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi’nden yapılan açıklamada, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından Türkiye’de ciddi yapısal değişimlerin yaşandığı, milyonlarca kişinin gözaltına alındığı, yüz binlerce kişinin yargılandığı, yüzlerce kişinin idama mahkum edildiği, 50 kişinin idam kararının infaz edildiği, yüzlerce kişinin ise cezaevlerinde veya sorgu merkezlerinde işkenceyle katledildiği hatırlatıldı.

“Milli Güvenlik Konseyi adına açıklama yapan, Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in ifadesi ile ‘Diyarbakır Cezaevi 12 Eylül’e yetiştirilerek’ yalnızca Türkiye’de değil dünya tarihinde örneği az görülür işkencelerin merkezi haline getirilmiştir. Diyarbakır Cezaevinde, kimliksizleştirme, kişiliksizleştirme, ajanlaştırma sistematik işkencelerle tutsaklara dayatılmıştır. Vahşet Dönemi olarak nitelendirilen 1980-1984 yılları arasında 60 üzerinde tutsak ya işkenceyle katledilmiş ya da bu işkencelere, M. Hayri Durmuş, Kemal Pir, Akif Yılmaz, Ali Çiçek gibi 14 Temmuz 1982’den başlattıkları Büyük Ölüm Orucu ile direnerek şehit düşmüşlerdir.” denilen açıklamada, Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nin müze yapılması, toplumsal barışın inşası ve benzer acıların bir daha asla yaşanmaması için önemli bir aşama olacağı vurgulandı.

CEZAEVİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI DA YAPILACAK

Açıklamada, bu amaçla yürütülen çalışmalarda bir dönüm noktası olan 14 Temmuz 1982 Büyük Ölüm Orucu sürecinin farklı kaynaklardan anlatılması amacıyla hazırlanan serginin yarın saat 10.00’da Sümerpark’ta Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi’nde (eski Basın Merkezi binası) açılacağı belirtildi. Açıklamada, sergiye Diyarbakır halkı davet edilip, programda kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre; serginin açılışının ardından saat 11.30’da Diyarbakır Cezaevi önünde basın açıklaması yapılacak. Saat 12.30’da Yeniköy’deki mezarları ziyaret edilecek.

Unutmamak ve bir daha asla demek için...

338 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika