Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yangınlara neden müdahale edilmiyor?

01 Temmuz 2016 - 557 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Yangınlara neden müdahale edilmiyor?

yangına müdahale edilmiyor

Amed Ekoloji Derneği, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde askeri operasyonlarla birlikte çıkan orman yangınlarına ve yangınlara herhangi bir müdahalede bulunulmamasına dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır Orman ve Su İşleri Müdürlüğü önünde açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada konuşan Amed Ekoloji Derneği Başkanı Nihat Kıratlı, Lice’de yaşananlara dikkat çekerek, “Bu doğa katliamında ağaçların yandığı, insanların iletişim ağların kesildiği ve orada sivillerin öldürüldüğü yönünde bilgiler alıyoruz. Bugüne kadar haber aldığımız kaynaklarımızdan hemen hemen çatışmaların olduğu her yerde orman yangınlarının olduğunu öğrendik. Orman yangılarına müdahalede bulunmak isteyen köylülere ise askerler saldırıyor” dedi.

“NEDEN SESSİZ KALINIYOR?”

Lice kırsalındaki orman yangılarına müdahale edilmediğinin altını çizen Kıratlı, şöyle devam etti: “Bölge Orman Müdürlüğü’ne bugün burada vereceğimiz dilekç ile bu işten birinci derece sorumlu olan yetkili kurum olduklarını hatırlatacağız. Orman Müdürlüğü bu yangına, doğa katliamına niye müdahale etmediklerini açıklamalıdır.” Söz konusu Diyarbakır olunca devlet yetkililerinin doğa katliamına sessiz kaldığını savunan Ekoloji Meclisi üyesi Fevziye Sümer ise “Doğa katliamı batıda yaşandığında devlet bütün imkânlarıyla helikopteriyle, itfaiyesiyle seferber oluyor. Aynı doğa katliamı Güneydoğu Bölgesi olduğunda neden sessiz kalıyor? Neden buradaki yangına müdahale etmiyor?” diye tepki gösterdi.

DİLEKÇE VERİLDİ

Açıklamanın ardından dernek yöneticileri, dilekçelerini vermek üzere il müdürlüğüne geçti. Dilekçede şu sorular yer aldı: “6831 sayılı Orman Kanununun 68. maddesi gereği bu bölgelerde yaşanan orman yangınları hakkında size ihbar geldi mi? 6831 sayılı Orman Kanununun 69. ve 70 maddeleri gereği bu bölgelerde yaşanan yangınlara müdahale edildi mi? Yaşanan bu yangınlarda kaç hektar ormanlık alan zarar gördü?” Öte yandan sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkililer hakkında da suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

426 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika