Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.6484 / Satış : 4.6568
Euro : Alış : 5.4621 / Satış : 5.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Yargı eliyle korunuyorlar’

25 Kasım 2015 - 442 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»‘Yargı eliyle korunuyorlar’

Bölgede yaşanan çatışmalı ortam nedeniyle her geçen gün sivil ölümler artarken, hak ihlalleri de tavan yaptı. DİHA’da yer alan habere göre, bölgede son zamanlarda yürütülen operasyonlarla gözaltına alınan çok sayıda yurttaşın, cinsel saldırının yanı sıra sistematik işkenceye de maruz kaldığı iddia edildi. Diyarbakır’da bulunan insan hakları kuruluşları yapıldığı ileri sürülen işkencenin artmasına rağmen insanlar haklarında dava açılacak korkusuyla başvuru yapmadığını belirtti. İşkencenin kayıt altına alınması için mağdurların en kısa zamanda kendilerine başvuru yapmasını istedi.

“HAK İHLALLERİ ARTTI”

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Raci Bilici, çözüm sürecinin bitmesiyle beraber gerek gözaltına alınma sırasında gerekse alındıktan sonra birçok yurttaşın sistematik işkenceyle birlikte cinsel saldırıya maruz kaldığını ileri sürerek, kendilerine gelen başvurularda da bunun ortaya çıktığını savundu. Yurttaşların fiziki işkenceyle birlikte psikolojik işkenceye de maruz kaldığını ileri süren Bilici, “Gözaltına alınan insanlar, hem işkenceye maruz kalıyor hem de yaşam hakkı başta olmak üzere birçok konuda tehdit ediliyor. Elimizdeki verilere göre gerek gözaltında gerekse gözaltı dışında olsun işkence ve kötü muamele gören, onur kırıcı davranışlara maruz kalan kişilerin sayısında büyük bir artış söz konusu” dedi.

“AİLELERE DE İŞKENCE!”

Özellikle yapılan ev baskınlarında bireyin, ailesinin yanında işkenceye ve onur kırıcı davranışlara maruz kaldığını iddia eden Bilici, “İnsanlar, eşlerinin ve çocuklarının önünde işkenceye tabi tutuluyor. Bir nevi bir kişi tek değil, tüm aile fiziki işkencenin yanında psikolojik işkenceye de maruz kalıyor. Bu, bir halkı inkar ve ret etmenin sonucudur. Devlet zihniyeti hiç değişmedi. Yıllardan beri Kürt halkının kimliğini yok sayarak, bireysel ve kolektif haklarını ret ederek işkence yapıyordu. Şimdi artık bunun dozajını savaşla birlikte daha da arttırıyor” diye konuştu. İşkenceye ve kötü muameleye maruz kalan yurttaşlara seslenen Bilici, yapılan insanlık dışı uygulamaları açığa çıkartmak ve yapılan uygulamaların yazılı belge haline gelmesi için işkence ve kötü muameleye maruz kalan yurttaşların, bulunduğu şehrin insan hakları kuruluşlarına veya barosuna müracaat etmesi çağrısında bulundu.

“AİHM’E KADAR GİDECEĞİZ

Kendilerine yapılan her başvurunun takipçisi olduklarını belirten Bilici, “Bu işkencecilerin açığa çıkartılması için açılan davaların takipçisi olacağız. İç hukuk yolları tükense bile, biz bu davaları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar götüreceğiz ve bunun hesabını soracağız. Çünkü işkence insanlığa karşı yapılan bir suçtur ve bunun tespiti yapıldığı zaman bu ülkede en azında işkenceye maruz kalabilecek insanların sayısında belki bir düşüşe neden olabilir” ifadelerini kullandı.

“DEVLET İŞKENCECİYİ YARGI YOLUYLA KORUYOR”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilcisi Barış Yavuz ise, Türkiye’de işkencenin hiçbir zaman azalmadığını ancak işkenceye mağdur olan yurttaşların başvuru yapmamasından kaynaklı istatistiklerde bir azalma olduğunu savundu. İşkence mağdurlarının haklarında dava açılacak korkusuyla başvuru yapmadıklarını ileri süren Yavuz, “İnsanlar korkuyor, çünkü karşılarındaki devlet geçmişte olduğu gibi halen suç duyurusunda bulunan mağdurlara, karşı davalar açarak ‘polise mukavemet’ ve ‘örgüt üyeliği’ gerekçeleriyle yargılıyor. Devletin işkenceyi önlemesi ve ortadan kaldırması gerekirken, işkenceciyi yargı yoluyla koruyor, mağduru ise yine yargı yoluyla adeta tehdit ediyor” dedi. Son dönemlerde kendilerine başvuru yapan 3 kişiden 2’sinin cinsel saldırıya maruz kaldığını belirten Yavuz, çatışmalı süreçle birlikte işkencenin dozajının da arttırıldığını ifade etti.

“İŞKENCE MAĞDURLARI MUHAKKAK BAŞVURU YAPSIN”

Gözaltına alınan yurttaşların işkence görmesi halinde muhakkak sağlık kontrolünden geçerken rapor alması gerektiğini belirten Yavuz, şayet mağdurun gözaltında çekindiği için bunu söylememesi halinde bırakıldıktan sonra sağlık kuruluşuna gidip rapor almasını ve kendilerine başvurmasını istedi. İşkence uygulamalarının istatistiklere yansımasının önemine dikkat çeken Yavuz, işkence mağdurlarına çağrıda bulunarak, “İşkenceye veya kötü muameleye maruz kalan yurttaşlar, hiç çekinmeden bize başvursun. Çünkü biz bunları kayıt altına alıyoruz ve elimizdeki veriler istatistiklere yansıyor. İşkenceye mağdur kalan yurttaşlarımızın tüm tedavi ve barınma ihtiyaçlarını da karşılıyoruz” dedi.

‘Yargı eliyle korunuyorlar’

318 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika