Dolar : Alış : 4.7028 / Satış : 4.7112
Euro : Alış : 5.5133 / Satış : 5.5233
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yargılanmaları talep edilecek!

27 Temmuz 2016 - 544 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Yargılanmaları talep edilecek!

Nursel aydogan

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydo, Abdullah Öcalan’ın durumu, darbe girişimi ve darbe girişiminde bulunanların bölgedeki çatışmalı süreçte görev almalarını DİHA’ya değerlendirdi.  Aydoğan, darbe sonrasında tüm sorunların bir yana bırakılıp, çözüme dönük politikaların izlenmesi gerektiğini vurguladı.

“HESAP SORULMALI”

Darbe girişimi sonrasında gözaltına alınıp, tutuklanan komutanlar arasında Şırnak’ın Cizre, Silopi ve Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki operasyonları yöneten 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti’nin de olduğunu anımsatan Aydoğan, bunlardan hesap sorulması gerektiğini vurguladı. Ancak askerler kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’nin de büyük sorumluluğu bulunduğunu savunan Aydoğan, Huduti’yi ve cemaatçi denilen komutanların atamasının bizzat AKP ve Erdoğan tarafından yapıldığını ileri sürdü.

“DARBECİLER KATLİAMLARDAN YARGILANMALI”

Aydoğan, “AKP, Ergenekoncuları tasfiye edip can ciğer olduğu cemaatçileri ordu içinde kritik görevlere atadı. Bir ülkede savaş varsa, darbe koşulları da var. Bu gerçeği AKP ve Erdoğan bilmesine rağmen, İmralı Adası’nda çözüm süreci bitirildi, Öcalan üzerinde tecrit derinleştirildi. Bir yılı aşkındır Türkiye’de savaş durumu yaşanıyor. Sûr ve Cizîr’de insanların diri diri yakılmasında sadece katliam yapanların değil, katliam talimatı veren AKP ve Erdoğan’ın da payı vardır. Kürdistan’da yürütülen savaşta suç işleyen bu komutanlar hem darbeyle hem de burada işledikleri suçlardan yargılanıp ceza almalı” diye konuştu.

“PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Aydoğan, HDP olarak Hukuk Komisyonu’nun yapacağı çalışmalarla darbecilerin işlediği suçlardan da yargılanması için davaya müdahil olacaklarına ve katliamı yapanların peşini bırakmayacaklarını kaydetti. Aydoğan, askeri sorumluluk komutanlarda da olsa, siyasi sorumluluğun AKP ve Erdoğan’ın olduğunu ifade etti “Yine AKP ve Erdoğan’ın darbeye giden süreçten dolayı ve bölgede yaşananlardan dolayı özür dilemesi gerektiğini söyleyen, darbecilerin davasına evleri yıkılan, çocukları katledilen aileleri de dahil edip gerekli duyarlılık gösterildiğinde demokrasiden bahsedilebileceğinin” altını çizen Aydoğan, bu kabul görmediği taktirde ise devletin inkarcı yaklaşımından vazgeçmediği anlamına geleceğini söyledi.

“AKP OHAL DEĞİL SIKIYÖNETİM UYGULUYOR”

Darbelerin panzehirinin demokrasi olduğunu, ancak böyle olunca darbeye karşı demokrasi zaferi elde edilebileceğini söyleyen Aydoğan, aksi takdirde darbe mekanizmasının devam edeceği uyarısında bulundu. Darbe girişiminin başarılı olması halinde yapacakları ilk işin sıkıyönetim ilan edip, muhaliflere saldırmak olacağını kaydeden Aydoğan, başarısız darbe girişimi sonrasında ise bu kez hükümetin aynı yönteme başvurarak sıkıyönetim ilan ettiğine işaret etti. Aydoğan, AKP’nin ilan ettiği OHAL’ın içeriğine bakıldığında sıkıyönetim uygulamalarının aynısı olduğunu vurgulayarak, böylesi bir uygulamanın Meclis’i devre dışı bıraktığını iddia etti.

“HDP’SİZ ANAYASA OLAMAZ”

OHAL’in uygulanması için herhangi bir nedenin olmadığını vurgulayan Aydoğan, Erdoğan’ın hala OHAL’i 3 ay daha uzatabilme peşinde olduğuna da dikkat çekti. Aydoğan, şu noktaların altını çizdi: “OHAL uygulamaları ile gözaltı süresi 30 güne çıktı. Bu da gözaltında işkenceyi getirecek. Kanun Hükmünde Kararnameler ile yasalarla insan hakları askıya alınıyor. Bu OHAL uygulamalarından bir an önce vazgeçmek gerekir. CHP, MHP ve AKP’nin HDP’siz yaptığı görüşmenin ardından yeni Anayasa kararı çıktı. Ama Başbakan, ‘HDP de katılabilir’ diyerek, bir lütuf gibi sözler söylüyor. HDP’siz yapılacak bir Anayasa, Anayasa olamaz. AKP artık şunu görmeli; HDP’nin düşünceleri, talepleri Anayasa’da yer almazsa bir anlam ifade etmeyecek. AKP, CHP ve MHP anlaşarak darbe yasalarını aşmayacak bir Anayasa hazırlasa da bir anlam ifade etmeyecek ve demokratik olmayacak. Yine Anayasa Kürt sorununun çözümü, Öcalan’ın durumu, Kürt halkının özyönetim talebi netleşmediği takdirde bir anlama ifade etmeyecek.”

 

542 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika