Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yasin Börü davasındaki tahliyelere avukatlardan tepki

06 Eylül 2015 - 561 kez okunmuş
Ana Sayfa » Aktüalite»Yasin Börü davasındaki tahliyelere avukatlardan tepki

Diyarbakır’da, DAEŞ bahanesiyle 6-7 Ekim 2014’te gerçekleştirilen izinsiz gösterilerde Yasin Börü ve 3 arkadaşının öldürülmesine ilişkin davada, suça sürüklenen tutuklu 6 çocuğun tahliyesine karar verilmesi, mağdur ailelerin avukatlarınca tepkiyle karşılandı. Ankara  1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4 gün önceki duruşmada suça sürüklenen çocuklar M.D, F.G, Y.O, M.İ, F.K. ve A.K’nin tahliyesine karar verilmesini avukatlar Abdulgani Orhan ve Mehmet Karadağ, hukuka aykırı olarak değerlendirdi. Avukat Abdulgani Orhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyarbakır’da geçen yıl 7 Ekim’de Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürüldüğü olaya ilişkin ciddi bir soruşturmanın yürütülmediğini ileri sürdü. Ankara’daki ilk duruşmanın mağdurlara ve avukatlarına hiçbir tebligat yapılmadan gerçekleştirildiğini savunan Orhan, ikinci duruşmanın ise adli yılın açılışının olduğu günlere denk getirildiğini iddia etti.

“DELİLLERİ SUNMASINA FIRSAT VERİLMEDEN TAHLİYE KARARI VERİLDİ”

Orhan, mahkemenin, olayda yaralı olarak kurtulan tanık Yusuf Er’in teşhis ve beyanları ile olayın gerçekleştiği evde bulunan iki gizli tanık ve dosyada tanık sıfatıyla yer alan kişinin ifadelerine bakmadığını iddia ederek, “Mağdur olan tarafın delillerini sunmasına fırsat verilmeden tahliye kararı verildi. Daha önce de 4 kişi tahliye edilmişti. Bu dosyada toplam 10 kişinin tahliye edilmesi,  Türkiye ‘de kamu düzeninin bozulmasına, şiddet sarmalının devam etmesine, hukuka rağmen insanların canına ve malına kastedilmesi yolunun açıldığına yönelik kuşku ve endişe yaratıyor” şeklinde konuştu.

MAĞDUR AİLELER ENDİŞELENDİ

Tahliye kararlarının mağdur aileleri endişelendirdiğine işaret eden Orhan, şunları kaydetti:

“Mahkeme tarafından elinde kanlı keser olduğu ispat edilen ile Börü’nün öldürülmesinin ardından üzerinden otomobille geçen ve evin üst katından inerek silahla ateş ettikten sonra kapıyı açan kişilerin tahliye edilmesi, ailelerde yargıya olan güveni sarsıyor. Kamuoyuna mal olan ve ortada delillerin bulunmasına rağmen duruşmada mahkeme heyetinin hukuki davranmamış olması, bundan sonraki süreçte hukuki adım atmayacakları kanaatini oluşturmuştur. Hakimler esasa ilişkin kararın dışında asla görüş beyan edemezler. ‘Delil yoktur’ şeklindeki tahliye kararı, görüşlerini beyan ettiğinin göstergesidir. Bu karar, bu hakimlerin bu yargılamayı hukuken yapamayacağını gösteriyor.”

“DAVANIN SONLANDIRILDIĞI YÖNÜNDE KAYGI OLUŞTURDU”

Avukat Mehmet Karadağ ise tahliyeleri doğru bulmadıklarını söyledi. “Bu tahliyelerin art arda gelmesi, davanın sonlandırıldığı ve dosyanın boşaltılmaya çalışıldığı yönünde kaygı oluşturdu” ifadesini kullanan Karadağ, tahliyelerin ardından dosya kapsamında 22 tutuklu sanığın duruşmasının ekim ayında yapılacağını belirtti. Karadağ, şöyle konuştu: “Kamuoyunun bazı davalara gösterdiği ilgi bu davaya gösterilmiyor. Gezi olayları sırasında yaşamını yitiren Berkin Elvan ve bazı kişilerin devam eden yargılamalarına daha çok ilgi gösteriliyor. Bu yargılamalara ilişkin milletvekilleri Meclis’te bile pankart açıyor. Yasin Börü ile ilgili dava şu anda mağdurların ifadesi alınmadan ve avukatlarına bile sağlıklı bilgi verilmeden devam ediyor.”

Diyarbakır’da, DAEŞ bahanesiyle 6-7 Ekim 2014’te gerçekleştirilen izinsiz gösterilerde Yasin Börü ve 3 arkadaşının öldürülmesine ilişkin davada, 2 Eylül’deki duruşmada, suça sürüklenen tutuklu 6 çocuğun tahliyesine karar verilmişti.

yasin börü yasin-boru-davasinda-10-kisi-adliyeye-sevk-edildi-710273-664x354

311 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika