Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yasin Börü ve arkadaşları anıldı

07 Ekim 2015 - 1.318 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Yasin Börü ve arkadaşları anıldı

6-7 Ekim’de katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarını anan bir grup üniversiteli kız öğrenci, Börü’nün okuduğu liseye Şehit Yasin Börü isminin verilmesini istedi. Dicle Üniversitesinde eğitim gören bir grup kız öğrenci, geçtiğimiz yıl kurban eti dağıtırken katledilen Yasin Börü’nün okuduğu Yenişehir Gaffar Okan Anadolu Lisesi önünde toplandı.

Yasin Börü ile 3 arkadaşını katledilmesine tepki gösteren öğrenciler, Börü’nün okuduğu liseye Şehit Yasin Börü isminin verilmesini istediler. Üniversite öğrencileri, ‘Hepimiz Yasin Börü’yüz’, ‘Yasin’e Adalet Zulme Lanet’, ‘Amed Uyuma Şehidine Sahip Çık!’ ve ‘Zalimler İçin Yaşasın Cehennem’ ve ‘Yasin’e Vefa, Okuluna Şehit Yasin Börü Adı Verilsin’ pankartları açtılar. Grup adına açıklama yapan Dicle Üniversitesi öğrencisi Zeynep Duyu, Yasin Börü’nün katledilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Börü ve arkadaşlarının Kürtler için bir kahraman karakterine büründüklerini belirten Duyu, “Kur’an talebesi bu dört arkadaş, başlarının ezilmesi yönüyle Habil’i, ateşte yakılmaları yönüyle Hazreti İbrahim ve Uhdud Ashabı’nı, kendi halkları tarafından ihanete uğraması yönüyle Hazreti Hüseyin’i temsil ederken, onların katilleri çağın Kabil, Nemrut, Yezitleri rolünü oynamıştır. Yasin ve şehadet arkadaşları ümmetin yetimi olan Kürtler için bir kahraman karakterine bürünmüş, çocukların, genç kızların ve delikanlıların idolü olmuş, özelde Amed’in, genelde Türkiye’nin vicdanının sesi olmuştur.” dedi.

OKUDUĞU OKULA İSMİ VERİLSİN!

Okuduğu okula Şehit Yasin Börü isminin verilmesini talep ettiklerini aktaran Duyu, “Bizler, Dicle Üniversitesi gençliği olarak bu barbar azınlığın Kürt halkının alnına sürdüğü bu utanç lekesini gidermek ve şehidimizin hatırasını yaşatmak adına öğrencisi olduğu okula Şehit Yasin Börü adını vererek sembol haline getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ve bu talebimiz gerçekleşinceye dek eylemlerimizi sürdüreceğimizi bildiriyoruz.” ifadelerini kullandı. Öğrenciler, açıklamanın ardından okulun girişine Yasin Börü fotoğrafı ve gül bıraktılar. (İLKHA)

8d13e987bbb3692f8629 c21a427287f8d2584eea c752fa340ed5aaa25ef1

616 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika