Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yeni bakanlar belli oldu

23 Eylül 2015 - 432 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Yeni bakanlar belli oldu

Seçim hükümetinde yer alan HDP’li bakanlar Ali Haydar Konca ve Müslüm Doğan görevlerinden istifa etti. Avrupa Birliği Bakanlığı’na Beril Dedeoğlu, Kalkınma Bakanlığı’na Cüneyd Düzyol getirildi.

Seçim hükümetinde yer alan ve bugün görevlerinden istifa eden Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca ve İzmir Milletvekili Müslüm Doğan’ın yerine getirilen isimler belli oldu. Avrupa Birliği Bakanlığı’na Beril Dedeoğlu, Kalkınma Bakanlığı’na Cüneyd Düzyol getirildi.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada şöyle denildi:

”Anayasa gereği görevde bulunan seçim hükümetinde iki bakanın istifası sonrası Avrupa Birliği Bakanlığı’na Sayın Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Kalkınma Bakanlığı’na Sayın M. Cüneyd Düzyol getirilmişlerdir.” Avrupa Birliği Bakanlığı’na atanan Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, ”Sayın Başbakan, ‘Bilginize ve birikiminize ülkemizin ihtiyacı var’ dedi. Böyle bir cümle karşısında ülkeye hizmet etmekten kaçınmanın bir nedeni olamazdı” dedi. Akademisyen kimliğiyle tanınan Prof. Dr. Dedeoğlu 54 yaşında. Dedeoğlu 2005’ten bu yana Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı. Dedeoğlu’nun yazıları 2008’den bu yana Star gazetesi’nde yayımlanıyor. 6 Şubat 2012’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından dört yıl için YÖK üyeliğine atanan Dedeoğlu, Kürt sorununa çözüm süreci kapsamında oluşturulan âkil insanlar heyetinin üyesi olarak, 2013 yılının ilk yarısında İç Anadolu Bölgesi’nde çok sayıda konferans ve ziyaret gerçekleştirdi. 1964 yılında İzmir’de doğan Düzyol, 2009’da Kalkınma Bakanlığı’nda müsteşar yardımcılığına, 2 Aralık 2014’te de müsteşarlık görevine atandı.

İSTİFA EDENLER AK PARTİ VE ERDOĞAN’I ELEŞTİRDİ

Konca ve Doğan, HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Ortak açıklamayı okuyan Konca, istifalarına gerekçe olarak “Saray ve AKP’nin savaş ve darbe konseptini devreye sokması” ve “seçim güvenliğinin sağlanamayacak olmasını” gösterdi. Konca, “Saray ve AKP, 8 Haziran’dan itibaren seçim sonuçlarına karşı savaş ve darbe konseptini devreye sokmuştur. Ülkemiz ve halklarımız -polis, asker, gerilla, genç, çocuk ayrımı yapmaksızın- her gün onlarca yurttaşımızın yaşamını yitirdiği kanlı girdaba Saray ve AKP eliyle itilmiştir. Hükümet kurma sürecinde kurulan koalisyon masası da Başbakan ve AKP eliyle teatral bir sahnenin ötesine geçmemiştir. Saray tarafından talimatlandırılmış Başbakan eliyle, çözüm masasından sonra koalisyon masası da yerle bir edilmiştir. Darbe konseptini Lice, Silvan, Diyarbakır, Hakkâri, Silopi, Cizre, Dersim başta olmak üzere tüm halklarımız ve dünya kamuoyu yakından görmüştür” diye konuştu.

Konca, Bakanlar Kurulu’nda tartışma yaşanıp yaşanmadığı yönündeki soruya şu yanıtı verdi: “Bakanlar Kurulu’na biz istifa gerekçelerimizi çok özet olarak sunduk. Başbakan da kendi görüşlerini ortaya koydu. Teşekkür ettik, ayrıldık. Karşılıklı tartışma kesinlikle olmadı. Cizre’deki sıkıntıları, bakan olarak gördüğümüz muameleyi anlattık. Varto’da yaşananları, mezarlıkların bombalanmasını, oradan lanetleyen telefonlar aldığımızı açıkladık. Çatışmasızlığın sağlanamaması ve savaş ortamının yaratılmasına karşı çıktığımızı, bu koşullarda seçim koşullarının mümkün olmadığını söyledik. Cizre olayında İçişleri Bakanlığı ve Valiliğin krizi yönetemediğini, benim ısrarlı telefonlarıma rağmen çözüme yaklaşımının kabul edilebilir olmadığını söyledim. Kendisi de hendeklerden falan bahsetti, muhatap almadı.”

‘ŞİDDETLE KINIYOR VE REDDEDİYORUZ’

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından iki bakanın istifasıyla ilgili konuştu. Kurtulmuş, iki HDP’li bakanın toplantıda “son derece medeni ve hiçbir tartışmaya mahal bırakmaksızın” istifa gerekçelerini söylediğini belirtti,  ama daha sonra düzenledikleri basın toplantısında farklı bir tavır sergilediklerini söyledi:

“Sonra siyasi dozu son derece yüksek mesajlarla basın açıklaması yaptılar. Görünen o ki, bu basın açıklamasını bir yerlerden gelen talimatlarla yaptılar. Bu basın açıklamasında yansıttıkları fikir, içeride yansıttıklarıyla alakasızdır. Bu basın açıklamasını şiddetle kınıyor, şiddetle reddediyoruz.

Bu arkadaşlarımızdan hiçbirinin görev yapmasına engel olunmamıştır. Bu arkadaşlar, diğer bakan arkadaşlarla aynı hak ve yetkiye, aynı zamanda da aynı sorumluluğa sahipti. Bir yere girme konusunda yasak kararı varsa, onlar da diğer bakanlar gibi bu yasağa tabiydi.”

‘İKİ BAĞIMSIZ BAKAN ATANACAK’

Kurtulmuş, HDP’li bakanlar yerine iki bağımsız bakanın en kısa sürede atanacağını açıkladı. “Bugün koalisyon bozulmuş değildir. Anayasal zorunluluk olarak kurulmuş bir seçim hükümeti vardır. Sayın Başbakanımız en kısa süre içerisinde iki bağımsız bakanı atayacak, Cumhurbaşkanımıza teklifini yapacak, Sayın Cumhurbaşkanımız onaylayınca iki bakan arkadaşımız göreve başlayacak. Olağanüstü bir durum yok. Bu hükümetin temel amacı kamu düzenini koruyarak, ülkeyi seçime götürmektir” diye konuştu.

İstifa haberinin ardından Başbakanlık’tan da bir açıklama geldi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında Avrupa Birliği Bakanı Sayın Ali Haydar Konca ve Kalkınma Bakanı Sayın Müslüm Doğan, Bakanlar Kurulu üyeliğinden istifalarını Sayın Başbakana sunmuşlardır. Sayın Başbakan istifaları kabul etmiştir. Sayın Başbakan anayasal zorunluluk gereği oluşturulan seçim hükümetinde yer almaları sebebiyle teşekkür etmiş ve hükümete katılmak kadar ayrılmanın da kendi kararları olduğunu ifade etmiştir. İlgili bakanlıklar için en kısa sürede yeni görevlendirmeler yapılacaktır.”

CuneydDuzyol-aa hdp-bakanlar-zahidin2 kurtulmus-aa

257 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika