Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yeraltına tünelli karakol iddiası

26 Kasım 2015 - 3.104 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Yeraltına tünelli karakol iddiası

Diyarbakır’ın Lice ilçesinin 18 kilometre batısında bulunan Fis Ovası’na hâkim bin 110 rakımlı bir tepeye kurulu olan ve arkeolojik sit alanı içerisinde bulunan tarihi Dakyanus Harabeleri’ne tünelli karakol inşa edildiği ileri sürüldü. DİHA’da yer alan habere göre, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün genel kurul kararı olmadan inşa edildiği öğrenilen alanda, karakolun kaçak bir şekilde inşa edildiği iddia edildi. Fis Ovası’na hâkim Dakyanus Harabeleri arkeolojik bir çalışma ve araştırma yapılmadığından ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu tam olarak bilinmezken, bakımsızlıktan harabeye dönüşmüş durumda. Tarihte adı geçen Selvkoslar veya Romalılar tarafından kurulduğu tahmin edilen kalenin yapı kalıntılarından, özellikle sütun başlık ve altlıklarından Roma çağına ait olduğu söyleniyor. Surları, kente giriş kapısı, 3-4 metre yüksekliğindeki sütunları, sütun başlıkları, kaideler, kentin doğusundaki tapınağın kemerli kapısı ve mihrabı, Dakyanus sarayı olduğu söylenen büyükçe bir yapının duvar ve kemer kalıntısı, su sarnıçları ve havuzları tespit edilebilen önemli mimari yapılar arasında.

7 UYUYANLAR EFSANESİ’NİN DAKYANUS’U

Mitolojide “7 Uyuyanlar Efsanesi”ne konu olan Dakyanus Harabeleri’nin üzerinde ve çevresinde büyük bir kale enkazı bulunuyor. Arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan ve harabeye dönüşen tarihi yapının Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmesi beklenirken, aksine harabenin bulunduğu alanda karakol yapılıyor.  Lice ilçesinde başlatılan operasyonlarla birlikte Dakyanus Harabeleri’nin de içinde bulunduğu bölge “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edildi. Güvenlik bölgesi ilan edilir edilmez harabenin bulunduğu tepeyi üs olarak kullanan, askerler, aylardır buradan operasyonlar gerçekleştiriyor. Çadırlar kurarak buraya bayrak dikip yerleşen askerler, zamanla burada karakol inşasına başladığı iddia ediliyor. Köylülerin yol vermemesi üzerine farklı bir noktadan Dakyanus Harabeleri’nin bulunduğu tepeye, Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ve Karayolları’na ait iş makineleriyle önce yol götürülüp ardından karakol yapımına başlandığı ileri sürülüyor.

SİT ALANI HARABELERE TÜNELLİ KARAKOL İDDİASI

Köylülerin verdiği bilgiye ve iddialarına göre, askerler uzun zamandır bu alana yerleşti ve karakol inşa edilen alana her gün plakasız bir sivil minibüs aracı gidiyor. Yeraltına bir karakol inşa ettikleri öğrenilen tepede iş makineleriyle yerde derin çukurlar açıldığı ve bir kamyonla getirilen 30-40 arası büz beton borularının açılan çukurlara yerleştirildiği belirtiliyor. Akıllara yeraltında tünel şeklinde inşa edilen bir karakol biçimi gelirken, karakolun inşası tüm hızıyla devam ediyor. Kurulan karakoldan tedirgin olan köylüler, etraflarının karakolla çevrilmesini istemiyor. Karakolun yapıldığı alanın tarihi bir yer olmasından kaynaklı gerekli girişimlerin de bir an önce yapılması gerektiği vurgulanıyor.

“HERHANGİ BİR BAŞVURU YOK”

Konuya ilişkin görüştüğümüz Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise, Dakyanus Harabeleri’nin arkeolojik sit alanı içerisinde olduğunu kabul ederek, kendilerine herhangi bir başvurunun olmadığını, genel kurulda böyle bir karar almadıklarını ve oradaki yapılaşmadan da haberlerinin olmadığını söyledi. Yetkililer, bireysel başvuruların olması durumunda inceleme başlatacaklarını kaydetti.

12 MANŞET, (4) 12 MANŞET, 12 MANŞET, (2) 12 MANŞET, (3)

1657 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika