Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yerel yönetimler buluşması serbest kürsüyle devam ediyor

18 Eylül 2015 - 560 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Yerel yönetimler buluşması serbest kürsüyle devam ediyor

Yerel Yönetimler buluşması ‘Hep birlikte öz yönetime’ sloganıyla ve serbest kürsü ile devam ediyor. Serbest kürsüde Özerkliğin 8 boyutu tartışıldı. Kürsüye çıkan DBP il eşbaşkanı Ali Şimşek, dünya da yaşanan savaşlara değinerek, yaşanan savaşlara karşı halkın kendini örgütlenmesi gerektiğini belirtti.

‘HALKIN İSTEKLERİ HERŞEYİN ÜSTÜNDEDİR’

Öz yönetime yaklaşımın tartışılması ve anlaşılması gerektiğine değinen Ali, siyaset adı altında yapılanlar yüzünden halkın siyaseti yanlış anlaşıldığını, gerçek siyasetin ahlaklı ve çözüm gücü olduğunu dile getirdi. Ali, “halkın sorunlarının çözümü noktasında bizler elimizden geleni yapacağız. Öz yönetimin iyi anlaşılması gerekiyor ve halkın istekleri herşeyin üstündedir” diye konuştu.

‘HALKLARIN SESİNE KULAK VERİN VE NE İSTEDİĞİNİ İYİ ANLAYIN’

Iğdır Belediyesi eşbaşkanı Şaziye Önder, 5 bin yıllık erk zihniyetinin her zaman kendini dayattığına dikkat çekerek, Kürtlerin son 200 yıl içerisinde merkezi sisteme karşı kendini korumaya aldığını söyledi. Demokratik özerkliği sadece Kürtler için istemediklerini ifade eden Şaziye, demokratik bir Türkiye adına tüm halklar için öz yönetimi istediklerini belirtti. Hukukun devlet için olmadığını halklar için olduğunun altını çizen Şaziye, merkezden hayata geçirilen hukukun toplumu ifade etmediğini kaydetti.Şaziye, “Ahlaklı ve politik toplumun oluşmasının alt tabanında hukuk yatar. Bu hukuk anlayışı cezalandırma tarzında değil aksine halkın kendi isteklerini özgür tarzda dile getirmesini ele almalıdır. Halkların sesine kulak verin ve ne istediğini iyi anlayın” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ KARŞISINDA DEMOKRATİK BELEDİYELER BİRLİĞİNİ KURMAMIZ BİR ÖZ SAVUNMA BİÇİMİDİR’

Özerkliğin ayaklarından en önemli ayakların özerklik ve güvenlik boyutu olduğunu dile getireren Ceylanpınar Belediyesi Eş Başkanı Esra Güler, bir halkın kendi öz savunmasını gerçekleştirmesinin silahlanma olarak ele alınmaması gerektiğini söyledi. Meclislerin oluşturulmasında esas hedeflerinin halkın yoksullaştırılması ve hiçleştirilmesine karşı olduğunun altını çizen Güler, halkın kendi öz yönetimini ve kendi savunmasını sağlamasının iyi anlaşılması gerektiğini vurguladı. Öz savunmadan kastın ayrı bir devletlerle olmadığına dikkat çeken Güler, öz savunma ile halkın kendi iradesini koruyan alternatif yol ve yöntem olduğunu belirtti. Güler, “Türkiye belediyeler birliği karşısında demokratik belediye birliğini kurmamız bir öz savunma biçimidir. Bugün Cizre de birçok yurttaş yaşamını yitirdi ve bunun karşısında halk öz savunmaya geçti. Bu tahakküm karşısında kendisini korudu. Bütün iktidar güçler birleşsede kendimizi sonuna kadar koruyacağız” dedi. Serbest kürsü tartışmalar ile devam ediyor.

IMG_4184 IMG_4193 IMG_4211

 

359 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika