Dolar : Alış : 5.3231 / Satış : 5.3327
Euro : Alış : 6.0775 / Satış : 6.0884
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir17°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14304 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yerleşik hayata ‘Yasa’ engelli

05 Ağustos 2015 - 1.009 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»Yerleşik hayata ‘Yasa’ engelli

50-55 bin nüfusu ile Doğu ve Güneydoğu’nun en büyük göçer aşiretlerinden biri olan Beritanlılar’ın mağduriyetleri bitmek bilmiyor. 1983 yılında bu yana yerleşik hayata geçmek isteyen Beritan üyelerinden 500-700 aile halen göçer olarak yaşarken, yerleşik hayata geçirilmemesinin en büyük nedeni olarak 1934 yılında çıkarılan yasanın halen yürürlükte olması gösteriliyor. Beritanlılar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Musa Yeşiltaş, iskan konusunda 1934 yılında çıkarılan yasanın halen yürürlükte olduğunu, ancak bunun bugünkü şartlara uygun olmadığını savundu.

HASARLI KONUTLARA YERLEŞTİRİLDİLER

Yerleşik hayata geçen Bismil İlçesi’ne bağlı Alibey ve Çeltikli Köylerindeki konutların 2004 yılında kura sonucu hak sahiplerine teslim edildiğini hatırlatan Yeşiltaş, “Üyelerimizin yüzde 95’i 2005 yılı itibariyle yerleştiler. Ancak konutlarda ciddi manada çökme, çatlaklar oluştu. Bu nedenden dolayı insanların yüzde 70’i köyü boşalttı. Şimdi çöken yerlerin yapılması için bekliyoruz. Bu bekleyiş üyelerimiz arasında mağduriyete yol açıyor. Bu mağduriyetlerin görülmesini istiyoruz” diye konuştu.

Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı

Diyarbakır, Elazığ ve Bingöl’de yaklaşık 55 bin üyesi bulunan ve büyük kısmı yerleşik yaşama geçen Beritanlılara mensup 8 bin kişi, halen göçer olarak hayatını sürdürüyor. Yılın 6 ayını Diyarbakır yakınlarındaki Karacadağ eteklerinde, geri kalan 6 ayını da Bingöl’deki Şerafettin Yaylası’nda geçiren göçerler geçimlerini hayvancılıktan elde ediyor. Kırsalda yaşamak durumunda kaldıkları için eğitim ve sağlık başta olmak üzere bazı hizmetlerden yoksun kalan aileler, çocuklarına daha iyi bir yaşam sunmak için yerleşik hayata geçmeyi arzuluyor.

500-700 AİLE YERLEŞİK HAYATA GEÇMEYİ BEKLİYOR

Beritanlılar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Musa Yeşiltaş, 1983 yılından bu yana Devlet tarafından 955 ailenin yerleşik hayata geçirildiğini ifade ederek, “1998 yılından bu yana da 140 ailemiz komisyon kararıyla hak sahibi olmuş. Ancak onlar için köy ve yer temin edilmedi. Bizim tespitlerimiz ve kayıtlarımıza göre halen 500 ile 700 aile yani 8 bin kişi göçer durumda, yerleşik hayata geçmeyi bekliyor” dedi.

ÜYELERİMİZ HASARLI KONUTLARA YERLEŞTİRİLDİ

Yerleşik hayata geçen Alibey ile Çeltikli Köylerindeki konutlar 2004 yılında kura sonucu hak sahiplerine teslim edildiğini vurgulayan Yeşiltaş, “Üyelerimizin yüzde 95’i, 2005 yılı itibariyle yerleştiler. Ancak konutlarda ciddi manada çökme, çatlaklar oluştu. İnsanların yüzde 70’i köyü boşalttı. Müteakip seferler, Başbakanlığa, Bakanlara, Cumhurbaşkanlığına, ilgili Bakanlığa ve Genel Müdürlüğe müracaat ettik. Şuana kadar Çeltikli köyü’nde hasarlardan dolayı 44 konutun yıkım kararı verilmiş, bunlardan 31’i yıkılıp yeniden yapıldı. 13 tanesi ise yapılmayı bekliyor. Alibey köyünde 2 tane yıkım, 16 güçlendirme, 27 tane tamir kararı var. Çeltikli köyünde 93 tane güçlendirme, konut alt zemininin yeniden düzenlenmesi raporu verilmiş. 2014 yılında bu yana müracaatlarımıza rağmen ciddi manada bu eksikliğin giderilmesi konusunda bir adım atılmamıştır” diye konuştu.

İNSANLARIMIZ MAĞDUR

Yeşiltaş, yerleşik hayata geçen üyelerinin mağdur edildiğini belirterek, “Her üye 23 bin lira borçlandı. Geri ödememizi halen düzenli olarak yapıyoruz. Parasını ödediğimiz konutun içerisinde oturamıyoruz. Oturmaya müsait değildi. Can ve mal emniyeti açısından tehlike arz ediyor. Dolayısıyla biz gerçekten çok mağduruz. Bu mağduriyetimizin giderilmesi konusunda Sayın Cumhurbaşkanı Başbakan iken Sayın Barzani ile Diyarbakır’a geldiğinde bir rapor sunduk. Gereğinin yapılması konusunda hem göçebe konumundaki insanlara yerleşik hayatı sağlama hem de Çeltikli ve Alibey Köy’deki eksikliklerin giderilmesi noktasında Genel Müdürlüğe talimat verilmişti. Raporu Genel Müdürün masasında bizzat gördüm. Başbakan’ın talimatına rağmen bir adım atılmamıştı. Dolayısıyla bu insanların mağduriyetinin giderilmesi öncelikli istek ve temennimizdir” şeklinde konuştu.

RAPORLARA RAĞMEN MAĞDURİYET SÜRÜYOR

Teknik raporlara rağmen mağduriyetlerin halen devam ettiğine işaret eden Yeşiltaş, “44 tane yıkım kararı vardı. Bu karardan sonra 31 tanesi yapıldı. 13 tanesi yapılmadı. Alibey köyde de iki tane vardı. Onlar da yapılmadı. Ve köyün yüzde 80’i yıkılmaya el verişli konumunda. Teknik heyet raporuyla sabittir. 5-6 İl’den teknik heyetler gelerek, raporlar hazırladılar. Son olarak da Ankara’dan gelen bir heyet rapor hazırladı. Bu rapor daha önce hazırlanan raporların çok ötesindeydi. Konutlardaki hasarın daha fazla olduğu yönünde rapor tanzim edilmiş. Bu rapor elimizde duruyor. Raporlara rağmen ödenek yok. Çeşitli bahaneler ileir sürülerek, mağduriyetler görmezlikten geliniyor”

YASA DEĞİŞİKLİNE İHTİYAÇ VAR

Beritanlılar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Musa Yeşiltaş, iskan konusunda 1934 yılında çıkarılan yasanın halen yürürlükte olduğunu ancak bunun bugünkü şartlara uygun olmadığını savundu. Göçerlerin temel isteğinin köyde kendilerine ev, ahır ve tarım arazisi verilmesi olduğunu dile getiren Yeşiltaş, “Göçerlerin yerleşik hayata geçirilmesi ile ilgili 2511 sayılı yasa var. Bu yasa 1934 yılında çıkarılmış. 2006 yılında revize edilmiş. Yani 34 yasasının aynısı yeniden kopyalanmıştır. Dolayısıyla bu yasa ile göçer toplulukların iskan edilmesi hayli zahmetli ve zor. Bu yasanın değişmesi lazım. Sadece Beritanlılar değil, Türkiye’de doğu ve güneydoğu da yaşayan göçer aşiretlerin yüzde 90’u bu şikâyet ettiğimiz yasadan muzdarip, şikayetçiler.  Göçerler, şehirde iskan edilmeyi istemiyor, köylere yerleşmek istiyor. Herkesin temel isteği budur” diye konuştu.

OKUMA YAZMA ORANI HALEN DÜŞÜK

Yeşiltaş, göçerlik yapan ailelerin, il, ilçe ve köylerde yaşayanların aldığı hizmetlerden yoksun kaldığını söyledi. Göçebe konumunda oldukları için çocuklarını düzenli olarak okula gönderemediklerinden yakınan Yeşiltaş, “Bu nedenle göçerlerde okuma yazma yüzde 10’un altında bulunuyor. Oysa yerleşik hayata geçenlerde okuma yazma yüzde 100’e yakındır” dedi. “İyi bir gelecek için çocukların okula gitmesi lazım” diyen Yeşiltaş, “İkinci zorluğu sağlık konusunda yaşıyorlar. Sağlık hizmetlerinden de yeterince yararlanamıyorlar. Yerleşik yaşama geçerek hayvancılığı sürdürmeyi arzuluyoruz. Tek geçim kaynağımız olduğu için hayvancılıkta çok deneyimliyiz” ifadesini kullandı.

 

IMG_5085 IMG_5087

668 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..
Bu bölgedeki nakliyat konusunda uzmanlaşmış firmalara ulaşabilirsiniz. artvin evden eve nakliyat ardahan evden eve nakliyat eşya depolama aydın evden eve nakliyat