Dolar : Alış : 4.7908 / Satış : 4.7994
Euro : Alış : 5.5680 / Satış : 5.5780
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir38°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yılmaz: “Çift başlılık kalkacak”

02 Şubat 2017 - 927 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Yılmaz: “Çift başlılık kalkacak”

Sur İşadamları ve Toptancıları (SİDER) Başkanı Şükran Yılmaz, 18 Maddelik Anayasa değişikliği için yapılacak halk oylamasını ve SİDER olarak bu oylamaya bakış açılarını değerlendirdi. Anayasa değişikliği ile birlikte yönetimde çift başlılığın kaldırılacağını ve sürecin daha hızlı ilerleyeceğini öne süren Yılmaz, Anayasa değişikliği için yapılacak halk oylamasında yüzde 70 oy alınacağını iddia etti.

Sur’da yaşanan çatışmalar, operasyonlar ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle mağdur olan toptancı esnafın siteleşmesini sağlamak ve mağduriyetlerini gidermek adına kurulan Sur İşadamları ve Toptancıları Derneği (SİDER) Başkanı Şükran Yılmaz, Nisan ayında yapılması planlanan 18 Maddelik anayasa değişikliğine yönelik halk oylamasını değerlendirdi.

2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminin gerçekleşmesiyle ortaya çıkan durum mevcut durumun anayasayla uyuşmadığına işaret eden Yılmaz, “Şimdi ise iş bu hükümet sistemini mevcut anayasayla uyumlu hale getirmek istiyor. Kenan Evren yasalarına göre darbe yapan rütbeliler asla yargılanamaz. Oysa bu suçtur. Devlet ayrımcılık yapamaz. Rütbesi makamı ne olursa olsun kanunen cezalandırılmalılar” dedi.

“ÇİFT BAŞLILIK KALKACAK”

SİDER Başkanı Yılmaz, AK Parti hükümetinin anayasa değişikliği ile ne yapmak istediğine değinerek, şöyle konuştu:

“Çift başlılık kalkacak. Süreç daha hızlı ilerleyecek. Halkı kurucu irade yapacak. Türkiye’nin büyümesini sağlamak ve milletin önünü açmak için uğraşıyor. Türkiye’nin daha sağlam ve hızlı adımlarla ilerleyebilmesi için bu zincirlerden kopması gerekiyor. Devletin aldığı bu karar yerinde bir karardır. Özellikle referandum kararı alması, yine halkı muhatap alması, bir vatandaş olarak beni onurlandırdı. Allah’ın izniyle yüzde 70 diyorum. Çünkü yüzde 52 Ak partinin oyu yüzde 15 MHP ve bir de HDP’den kopanlar var.

“YETER ARTIK SÖZ MİLLETİN”

1908 yılından beri anayasa değişikliği hakkı milletin elinde. Ancak uyan yok devlet milletle asla barışık olmadı. 6 ay Ahmet Necdet Sezer kanunsuz bir şekilde meclisi işgal etti. Görev süresi bitmişti. Oysa 1958’den beri bu ülke 3 muhtıra, 8 darbe gördü ve 14 tane de darbe girişimi oldu. Bu yüzden yeter artık söz milletin. Cumhurbaşkanı canı istediği zaman meclisi fesh edecek deniliyor. Halk arasında bu algı başlamış. Ama unuttukları bir şey var. Meclisi fesh ederse oda içinde gidiyor. Çünkü Amerika’da öyledir. Paket halinde beraber gelip, beraber gidecek”

920 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..