Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yılmaz: Örgüt silah bırakmalı!

08 Ağustos 2015 - 469 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Yılmaz: Örgüt silah bırakmalı!

Sait BAYRAM

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Partisinin Sur İlçs Başkanlığının ardından Yenişehir İlçe Başkanlığı Danışma Meclis Toplantısına katıldı. AK Parti İl Başkanı Muhammed Akar ve çok sayıda partilinin katıldığı toplantıda konuşan Bakan Yılmaz, son günlerde artan terör olaylarının sebeplerine ve nelerin yapılmabı gerektiğine değindi.

SIKINTILI BİR DÖNEMDEN GEÇİLİYOR

Sıkıntılı bir dönemden geçildiğini, asker, polis, vatandaş bir çok insanın haince şehit edildiği bir çok olayın yaşandığını ifade eden Yılmaz, AK Parti’nin iyi niyetle bütün riskleri göze alarak başlattığı çözüm sürecinin örgüt tarafından istirmar edildiğini söyledi.

AK PARTİ ÇÖZÜM SÜRECİNİ İYİ NİYETLE BAŞLATTI

“Bir çözüm süreci başladı. Bunu AK Parti çok iyi niyetle başlattı. Bütün risklerini göze alarak siyasi bedeli ne olur demeden başlattı. Bu süreçte bir çok adımlar atıldı. Maalesef örgüt 2013 yılından beri yapması gerekeni yapmadı. O tarihte neydi yapması gereken? Silahları bırakacaktı, silahlı unsurlarını yurt dışına çıkaracaktı. Bunu yapmadı aksine daha fazla gencin daha fazla çocuğun maalesef o ortamlara çekilmesi için gayret etti. daha fazla silahlanma alana yayılmak için gayret etti. sabırla biz bu süreci bugünlere getirdik” ifadelerini kullanan Yılmaz, iki polis memurunun haince şehit edelmesinden sonra yeni bir döneme girildiğini belirtti.

“VATANDAŞIN EMNİYETİ, KAMU DÜZENİ BİRİNCİ ÖNCELİKTİR”

Türkiye’de silahlara yer olmadığına vurgu yapan Yılmaz, şöyle dedi:

“Silah gündemden kalkmak durumunda kabahat çözüm sürecinde değil onu istirmar edende onu istirmar ederek yolları kestiler, araç yaktılar, şantiyeleri bastılar, iş adamlarını haraca bağladılar, seçilmiş insanlara gidip tehdit edip istifaya zorladılar. Bunların hepsini biz biliyoruz belki bir kısmı şikayetçi olmuyor. Adli mekanizmalara yansımıyor. Ama hepimiz biliyoruz ki çok sayıda hukuk dışı ahlak dışı işler yapıldı. Herşeyin bir sınırı var. bu noktada AK Parti bu fikirdedir. Vatandaşın emniyeti, kamu düzeni birinci önceliktir. Bakın devletin güvenliği demiyorum vatandaşımızın, insanımızın emniyeti çünkü emniyetin huzurun olmadığı yerde bir şey olmuyor.”

“ÖRGÜTÜN SİLAH BIRAKARAK, TÜRKİYE’NİN DIŞINA ÇIKMASI LAZIM.”

Toplumun kalkınmasını, huzur içinde gelişmesini isteyen herkesin teröre ve şiddete net bir tavır takınması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Biz sorunlarımızı konuşarak çözeceğiz. Demokrasi içinde siyasetle çözeceğiz. Siyasetle silah, demokrasi ile silah aynı anda olmaz. ‘Hem demokrasinin bütün kanallarını kullanırım hem de silahı kullanırım’ bu eşyanın tabiatına aykırıdır. Bu sürdürebilir bir durum tavır değildir. Bunu herkesin anlaması lazım örgütün silah bırakması lazım ve Türkiye’nin dışına çıkması lazım.”

BAKAN YILMAZ 1 BAKAN YILMAZ

320 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika