Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7524 / Satış : 4.7609
Euro : Alış : 5.4833 / Satış : 5.4932
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüksek: “AKP müzakerelere geri dönmeli”

27 Nisan 2016 - 710 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Yüksek: “AKP müzakerelere geri dönmeli”

kamuran yüksek (4) kamuran yüksek (2)

İngiltere’nin en büyük sendikaları GMB ve Unite öncülüğünde başlatılan ‘Öcalan’a Özgürlük’ kampanyası için Britanya’da bulunan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, temaslarımı sürdürüyor.

İngiltere İşçi Partisi Uluslararası Kalkınma eski Bakanı Gareth Thomas ve Galler Partisi Milletvekili Hywell Williams ile İngiltere Parlamentosunda görüşen DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Ortadoğu’da yaşanan çatışma ve kaosun demokratik özerklik ile aşılabileceğini gündeme taşıyarak, Türkiye’de yaşanan çatışmaların sonlanması için AKP hükümetinin müzakerelere geri dönmesi gerektiğini vurguladı.

‘SAVAŞIN PANZEHİRİ DEMOKRATİK ÖZERKLİK PROJESİDİR’

Oldukça sıcak geçen görüşmelerde Ortadoğu halklarının bir arada yaşamasını sağlayacak yegâne unsurun barışın tesis edilmesi olduğunu dile getiren Yüksek, Barış için tüm aktörlerin eşit ve özgür koşullarda müzakereye dâhil olması gerektiğini söyledi. Uluslararası kamuoyunun, Sayın Öcalan’ın barışın tesisinde oynadığı role destek olması ve bu konuda inisiyatif geliştirmesi gerektiğini de vurgulayan Yüksek, “Türkiye’de çatışmaların durması için AKP hükümetinin müzakerelere geri dönmesi gerekir. Ortadoğu’da Kürtlerin,  Arapların, Türklerin, Farsların, Süryani ve Ermenilerin var olduğu ve bu realitelerin bir arada yaşaması için Demokratik Özerklik ve benzeri çözüm önerilerinin herkes tarafından kabul edilebilir olduğunu düşünüyoruz. Ortadoğu çok dinli ve çok mezhepli inançların bir arada yaşadığı bir coğrafya. Dolayısıyla dinsel ve mezhepsel çatışmaların önüne geçebilecek düzeyle yetki devrine dayalı demokratik özerklik projesi savaşların ve çatışmaların panzehiridir” dedi.

“KAMPANYA BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Yüksek, İngiltere Parlamentosunda Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü İçin başlatılan kampanyanın önemine değinerek, “Bu kampanya bizim açımızdan çok önemli. Özgürlük kampanyasının devamının gelmesi gerektiğinin altını çizmek istiyoruz” diye konuştu. Kürtçenin zengin bir dil olduğunu ifade eden Yüksek konuşmaların devamında şunları dile getirdi: Kürtçe’nin zenginliğine rağmen Türkiye’de Kürtçe hala resmi bir dil değil ve aynı zamanda Kürtçe eğitim veren resmi bir okul da yok. Eğitim ve Sağlık başta olmak üzere Kürtçe’nin her alanda kullanılması için çalışma yürüttük, ancak mevcut sistem ile aşırı merkeziyetçi sistemde bunu gerçekleştirmenin mümkün olmadığını gördük. Bu yüzden de yerelin güçlendirilmesini esas alan demokratik özerkliği savunduk.”

‘TÜRKİYE’DE YAŞANAN SORUNLAR ANCAK MÜZAKERELER SONUCUNDA AŞILABİLİR’

Görüşmede konuşan İşçi Partisi Milletvekili Gareth Thomas ise sorunların Türkiye’de yaşanan çatışmaların ve sorunların demokratik siyaset temelinde çözülmesi ve müzakerelere dönülmesi için Büyük Britanya Parlamentosu’nda hükümetin Dış İşleri Komitesi aracılığıyla sorunun takipçisi olacaklarını belirterek, “Büyük Britanya’da merkezin yetkilerinin yerele devredilmesi için önemli reformlar gerçekleştirdik. Bunun sonucunda da Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da kendi parlamento ve meclislerini oluşturdular. Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda kendileri ile ilgili kararları kendileri veriyor. Kendi Kent kültürüne göre okullarda eğitim veriyorlar. Başarılı da oldular. Türkiye’de yaşanan sorunları yakından takip ediyoruz. Yaşanan sorunlar müzakere yoluyla ancak aşılabilir” dedi.

Görüşmelerde Galler Partisi Milletvekili Hywell Williams ise Galler’de birkaç diyalektiğe sahip Gallerce’nin yıllarca baskı altında tutulduğunu ancak buna rağmen bugün kendi okullarında farklı kent lehçelerinde eğitim verdiklerini söyleyerek, merkezi idarelerin yerine yerel yönetimlerin güçlenmesi gerektiğini vurguladı. Williams, Kürdistan ile Galler arasındaki dayanışma düzeyinin arttırılması ve bundan sonra karşılıklı ziyaretlerin gerçekleştirilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyerek, “Kürdistan ile Galler arasında karşılıklı dayanışmayı artırmamız lazım. Deneyimlerimizi paylaşmalıyız. Dayanışmayı artırmak için önemli adımlar atacağız.”dedi.

İSKOÇYA’YA DAVET EDİLDİ

İskoçya Ulusal Partisi SNP adına Dr. Paul Monaghanla da bir takım görüşmeler yapan Eş Genel Başkan Yüksek,  dış politika ve Kürt sorunu konusunda görüş alış verişinde bulunduklarını kaydetti. Monaghan tarafından İskoçya’ya davet edilen Eş Genel Başkan Kamuran Yüksek, 3 gündür İngiltere’deki temaslarını sürdürüyor.

472 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika