Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüksek: “Amaç çalışmalarımızı geriletmek”

10 Nisan 2016 - 628 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Yüksek: “Amaç çalışmalarımızı geriletmek”

KJA ev DBP’ye operasyon 2

Diyarbakır’da, polisler tarafından düzenlenen operasyonda, aralarında Demokratik Bölgeler Partisi ve Özgür Kadınlar Kongresi üyelerinin de bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı. Baskına tepki gösteren KJA Dernek Başkanı Ayla Akat Ata, baskının usulsüz olduğunu ve asıl hedefin kadın iradesi olduğunu savundu. DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise amacın çalışmalarını geriletmek olduğunun altını çizdi

Diyarbakır’da KJA ve DBP Yerel Yönetimlere düzenlenen operasyonlarda 14 kişi gözaltına alındı. DİHA’da yer alan habere göre, önceki gün gece saatlerinde Kongreya Jinen Azad (KJA) binasına baskın yapılıp 3 bilgisayar kasası, 2 laptop, 6 kitap, 20 CD, fotoğraf ve posterlerin yanı sıra kameralara el konulmasının ardından dün sabaha karşı bir çok adrese baskın düzenlendi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Yerel Yönetimler Bürosu’na da baskın yapılırken, basında aralarında  Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Eşbaşkanı Çimen Işık’ın da bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı.  Ev ve bürolara yapılan baskınlarda bilgisayar, flash disk ve benzeri tüm dijital materyallere el konulurken, evler didik didik arandı. Polisler tarafından yapılan baskınlarda, gerekçe olarak “örgüt eylemlerinde bulunmak” iddiası gösterildi. Baskınlar sırasında avukatların evlere girmelerine ise izin verilmedi.

GÖZALTINA ALINANLARIN İSİMLERİ

Yapılan basınlarda gözaltına alınanların isimleri şöyle:

1 – Çimen Işık: Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Eşbaşkanı

2 – Turan Genç: DBP PM Üyesi (Yerel Yönetimler)

3 – Pero Dündar: DBP PM Üyesi

4 – Olcay Kanlıbaş: DBP PM Üyesi

5 – Seher Tümer: GABB çalışanı

6 – Yusuf Koyuncu: DBP PM Üyesi

7 – Orhan Karaca

8 – Serdar Tosun: DBP Yenişehir İlçe Yöneticisi

9 – Ercan Burakmak

10 – Fırat Alökmen: DBP PM Üyesi

11 – Zozan Toprak: KJA Üyesi

12 – Fevzi Akdemir (DBP çalışanı)

13 – Mehmet Çınar

14 – Abdullah Cin: DBP PM Üyesi (Antep’te gözaltına alındı)

“BASKINLARDAN KORKMUYORUZ”

KJA derneğine polis baskınına tepki gösteren KJA Dernek Başkanı Ayla Akat Ata, yapılan baskının usulsüz olduğunu ve asıl hedefin kadın iradesi olduğunu savundu. Jınha’ya konuşan Ayla “Bugün (dün) saat 05.00’da derneğimize polisler tarafından baskın düzenlendi. Bekçimizin telefonu alınarak kimseye haber ulaşılmamasını istediler. Yaptıkları aramada bilgisayar ve eşyalara zarar verilmiş. Yaptıkları arama usulsüzdür. Asıl amaçları bizi korkutup kadın mücadelesini zayıflatmaktır. Bizler burada illegal bir şey yapmıyoruz. Hedef almak istedikleri de kadın ifadesidir. Ama bu ve bu gibi baskınlardan korkmuyoruz ve kadın mücadelemiz bunlarla durdurulamaz” dedi.

AVUKATLARIN TAKİBİ SÜRÜYOR

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise konuya ilişkin DBP Genel Merkez Danışma Bürosu’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DBP Eş Genel Başkan yardımcıları Gülcan Şimşek ve Mehmet Salih Yıldız katıldı. Yüksek, PM üyelerinin gözaltına alındığı, yerel yönetimler binalarının basıldığı ve birçok evrak, bilgi, belge ve bilgisayara el konulduğu bilgisi verdi. Yüksek, konuya ilişkin avukatların takibinin sürdüğü ve gözaltına alınanların işlemlerinin devam ettiğini aktardı. Gözaltı gerekçelerini bilmediklerini, ama ne için gözaltına alındıklarını bildiklerini ifade eden Yüksek, AKP’nin darbe girişimi içinde olduğunu savundu. Savaşın, şiddet ve yaşananların büyüklüğü içerisinde pek basına yansımayan durumların olduğunu anlatan Yüksek, her gün birçok kişinin gözaltına alınıp tutuklandığını ileri sürdü.

“ÇALIŞMALARIMIZI GERİLETMEK AMAÇLI”

Gözaltı operasyonunun daha merkezi düzeyde olduğunu aktaran Yüksek, “partilerinin merkezi düzeyde hedeflendiğini, birçok arkadaşlarının da katledildiğini” söyledi. Yüksek, şimdi de gözaltı ve tutuklamaların devam ettiğini belirterek, gözaltıları “sindirme operasyonu” olarak değerlendirdi. Yüksek, operasyonun amacının DBP’yi çalışmaz hale getirmek olduğunun da altını çizdi.

“DBP’Lİ BELEDİYELER YIPRATILMAK İSTENİYOR”

Yerel Yönetimler Komisyonu üyelerinin gözaltına alınmasıyla DBP’li belediyelerin yıpratılmak istendiğine işaret eden Yüksek, operasyonun AKP’nin seçimle kazanamadığı belediyeleri bu şekilde ele geçirme amacı taşıdığını da kaydetti. Bu yöntemin daha önce denendiğine işaret eden Yüksek, “Arkadaşlarımızı 2009’da da cezaevine attılar. O zaman yıldıramadınız şimdi de yıldıramazsınız. Öldürerek, korkutarak ve zindanlara atarak bu sorunu ortadan kaldıramazsınız” diye konuştu.

“KCK”DEN YATANLARDA VAR

Öte yandan gözaltına alınan isimlerden Çimen Işık, Turan Genç, Pero Dündar ve Olcay Kanlıbaş, 2009 yılında “KCK” adı altında yapılan operasyonlar kapsamında tutuklanmış ve yaklaşık 5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra “uzun tutukluluk süresi” kapsamında 2014 yılında tahliye edilmişti.

461 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika