Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüksek: “Halk kenetlenmelidir”

03 Aralık 2015 - 439 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Yüksek: “Halk kenetlenmelidir”

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, “Nerede sokağa çıkma yasağı ilan edilmişse Kürdistan halkı bir bütün oranın etrafında kenetlenmelidir. Ulusal bilinç ve duyguyla hareket edersek kesinlikle bu politikayı değiştirebiliriz. AKP’nin bu faşizan uygulamalarını, sokağa çıkma yasaklarını, katliam ve cinayet politikalarını durdurabiliriz; buna gücümüz var” dedi

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Nusaybin, Derik ve Sur’da devam eden sokağa çıkma yasaklarını ve yaşanan çatışmaları değerlendirdi. DİHA’da yer alan habere göre, çatışmaların yoğun olduğu Derik ve Nusaybin’e önceki gün giden Yüksek, Kürt halkı için merkeziyetçi ulus devlet sisteminin artık geçerliliğini yitirdiğini, halkın “özyönetim” ilanlarıyla aylardır büyük bir irade ortaya koyduğunu söyledi. Kürt halkına dayatılan baskı ve soykırımı kabul etmeyeceklerini söyleyen Yüksek, Kürt halkı bunu kabul etmediğini ve artık kendi kendini yönetmek, kendisi söz sahibi olmak istediğini savundu.

“KÜRT HALKI BOYUN EĞMİYOR”

AKP’nin aylardır Kürt halkına yönelik topyekûn bir savaş başlattığını ileri süren Yüksek, “Halkı açıklıkla terbiye etmeye ve bir şekilde iradesini kırmaya çalışıyor. Bir şekilde topluma geri adım atmaya çalışıyor. Ama aylardır da devletin artık şu gerçeği kabul etmesi lazım. Boyun eğen bir Kürt halkı artık yok karşısında. Şu anda olağanüstü hal uygulamaları kat be kat aşılmış. Bu uygulama 12 Eylül’de bile 6 gün gerçekleşirken, bugün 12-13 günü aşan yasaklar uygulanıyor” dedi.

 “AKP FAŞİZMİNİ DURDURABİLİRİZ”

Bölge halkı topyekûn bir tavır alırsa, devletin kesinlikle bunu sürdüremeyeceğini savunan Yüksek, AKP’nin bu kirli politikalarını kırmak için halkın tavır ortaya koyması gerektiğini söyledi. Yüksek, “Nerede sokağa çıkma yasağı ilan edilmişse Kürdistan halkı bir bütün oranın etrafında kenetlenmelidir. Ulusal bilinç ve duyguyla hareket edersek kesinlikle bu politikayı biz değiştirebiliriz. AKP’nin bu faşizan uygulamalarını, bu sokağa çıkma yasaklarını, katliam ve cinayet politikalarını durdurabiliriz; buna gücümüz var” diye konuştu.

“ÖNCÜLÜK YAPACAĞIZ”

Bölgenin herhangi bir yerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinde halkın direniş ve dayanışma içerisinde olması gerektiğinin altını çizen Yüksek, “AKP’nin saldırı pozisyonunda geldiği son noktada vermeye çalıştığı mesajıdır. Bize şunu demeye çalışıyorlar: ‘Sizin en nadide insanlarınızı katledeceğiz.’ Kimse korkmamalı ve geri adım atmamalıdır. Bunları direnerek tarihin çöp sepetine atacağız. Bizler de DBP olarak buna karşı toplumun aydınlanması ve sürece sahip çıkması, katliamlara karşı ses çıkarmak için öncülük yapacağız” ifadelerini kullandı. DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek de, “Devlet Kürdistan’da halkın dışarı çıkmaması durumunu bir yaşam haline getirmek istiyor. Halk tepkisini ortaya koyacaktır. Biz de parti olarak üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

“Halk kenetlenmelidir”

275 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika