Dolar : Alış : 3.8591 / Satış : 3.8660
Euro : Alış : 4.5511 / Satış : 4.5593
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir11°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 13811 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüksek, halkı demokratik tepkiye çağırdı!

10 Eylül 2015 - 510 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Yüksek, halkı demokratik tepkiye çağırdı!

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, başta Diyarbakır olmak üzere tüm vatandaşların demokratik tepkilerini ortaya koymaları gerektiğini belirtti.

“ÜLKE BİR SAVAŞ HALİ İÇİNDE”

Diyarbakır’daki Genel merkezde basın toplantısı düzenleyen DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, ülkenin bir savaş hali içinde olduğunu hep beraber izlediklerini söyledi. Bu ülkede bir daha savaş, bir daha ölümlerin olmayacağı noktaya ramak kaldığını, bu masayı kimin devirdiğini soran Yüksek, “Masayı kim devirdi, çözüm sürecini kim bitirdi. Bakın şu an batıda hiçbir Kürt kardeşimiz evinde rahat oturamıyor, evinde rahat uyuyamıyor. Bir kez daha Kürt çocukları batıda Kürt olduğunu dahi saklayarak sokakta dolaşma psikolojisi ile karşı karşıya bırakılıyor. Kürtçe konuştuğu için linç ediliyor. Buradan bu coğrafyadan batıya emek sarf etmek için oralara giden mevsimlik işçiler linç ediliyor. Bu ülkenin seçilmiş milletvekilleri, hatta bakanları, parti eş başkanları bir kente giremiyor. O kentteki katliamları durdurmak için yapılan tüm girişimleri engelliyorlar. Neler oluyor Cizre’de? Dün gece sadece 8’den fazla yurttaşımız katledilmiştir” diye konuştu.

“DEMOKRASİ İSTİYORUZ”

Kürdistan’da kendi coğrafyalarında özgür yaşamak istediklerini belirten Yüksek, şöyle devam etti:

“Demokrasi istiyoruz. Hukuku geliştirmek istiyoruz. Bu devletin ceberut yönetimi altında yaşamak istemiyor, demokratik yönetimler oluşturmak istiyoruz. Bütün mesele budur. Batıda yaşayan Türk kardeşlerim, biz sizinle birlikte yaşamak istiyoruz. Ama eşit haklarla, ama özgür bir şekilde demokratik bir ortamda. Bugün bizi birbirimize düşüren, düşürmeye çalışan bir iç savaş çıkartmaya çalışan bu iktidar zihniyetine karşı gelin hep beraber mücadele edelim. Demokrat Türk kardeşlerimizin Kürt kardeşlerine el uzatma zamanıdır. Dayanışma birlikte hareket etme zamanıdır.”

“DEMOKRATİK TEPKİNİZİ ORTAYA KOYUN!”

Diyarbakır olmak üzere bütün kentleri demokratik temelde tepkilerini ortaya koymak üzere harekete geçmeye çağırdıklarını ifade eden Yüksek, “Cizre’ye yakın bütün kentler bütün kasabalar, köyler Cizre’ye doğru harekete geçmeli. Cizre’yi sahiplenmek sadece Cizre’ye gitmek değildir. Herkes yaşadığı her yerde, köyünde ise köyünde mahallesinde ise mahallesinde, kentinde, kasabasında, evinde, nerede yaşıyorsa çıksın demokratik tepkisini ortaya koysun. Diyarbakır olmak üzere bütün kentlerde bugün itibari ile her gün bu abluka kırılana kadar bu devlet terörizmi ortadan kalkana, AKP hükümeti bu katliam politikalarından vazgeçene kadar demokratik temelde tepkilerini geliştirmeli, duyarlılığını ortaya koymalıdır. Yarın çok geç olmadan daha fazla sivil insanımız katledilmeden harekete geçmeli ve bu katliamları durdurmalı bu ablukaları ortadan kaldırmalıyız” diye konuştu.

diyarbakir-da-hdp-ve-dbp-lilerin-gosterisinde-olay-7664757_x_1476_300

280 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika