Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7151 / Satış : 4.7236
Euro : Alış : 5.4667 / Satış : 5.4765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüksek: “Kampanyayı dünyaya yayacağız”

02 Mayıs 2016 - 608 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Yüksek: “Kampanyayı dünyaya yayacağız”

kamuran yüksek

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Avrupa Diplomasi Koordinasyonu’nun programı kapsamında İngiltere’de iki gün önemli temaslarda bulundu. 6 milyon üyesi bulunan İngiltere’nin en büyük sendikaları GMB, Unite ve UNISON’ın başlattığı “Öcalan’a özgürlük” kampanyasına katılan ve İngiltere Parlamentosu’nda düzenlenen “Demokratik Özerklik ve Kürtlerin Demokrasi İnşası Mücadelesi” konulu toplantıda konuşan Yüksek, kampanyanın İngiltere’de başlatılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Kürt sorunun demokratik yollarla çözümü ve Ortadoğu’nun demokratikleşmesinde Öcalan’ın fikirlerinin çok büyük önem arz ettiğini dile getiren Yüksek, Öcalan’ın savunmalarını okuyanlar da, hem Avrupa’nın hem de dünyanın Öcalan’ın fikirlerine ihtiyacının olduğunu ortaya koyduklarını ifade etti.

“ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK KAMPANYASI YAYILACAK”

“Herkesin ortak görüşü Öcalan’ın özgürlüğünün bir an önce sağlanmasıdır” diyen Yüksek, “Öcalan’a özgürlük” kampanyasının tüm Avrupa’ya yayılacağını kaydetti. Kampanyayı duyan birçok ülkenin destek verdiğini söyleyen Yüksek, “Kampanyanın devlet politikalarına dönüşmesi için de mücadelemiz sürecek. İrlanda Meclisi’nde etkin olan Sinn Fein Partisi de destek verdi. İskoçya, Galler Parlamentosu’ndaki partililerle görüştük ve desteklerini istedik. Onlar da destek vereceklerini söyledi. Öcalan’ın özgürlüğü hem ulusal hem de uluslararası gündemine girmeli” dedi. UNISON’ın dünyanın birçok yerinde çatışmalı süreçlerin bitmesi için rol oynayan önemli bir sendika olduğunu ifade eden Yüksek, FARC ve Kolombiya arasındaki diyalog sürecinde, İsrail-Filistin arasındaki görüşmelerde ve Nelson Mandela için başlatılan özgürlük kampanyasında da rol alan gruplar olduğunu kaydetti. Yüksek, bu kampanyayla “Öcalan’a özgürlük” talebini tüm dünyaya duyuracaklarını söyledi.

“ÖZERKLİĞİ KONUŞTUK”

İngiltere’nin Avam Kamarası’nda demokratik özerkliği anlattıklarını ifade eden Yüksek, Kürt sorununun çözümü ve Ortadoğu’da ne kadar sorun çözücü olduğunu bütün boyutlarıyla anlattıklarını dile getirdi.  Büyük bir ilgiyle kendilerini dinlediklerini söyleyen Yüksek, özerklik konusunda bilgi de aldıklarını dile getirdi. İrlanda, Galler ve İskoçya’daki durumları konusunda da görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Yüksek, İngiltere 90’larda İrlanda’yla yaşanan sorunu çözümle sonuçlandırdığını söyledi. Yüksek, “Türkiye özerklik talebine bu kadar ağır şiddetle karşı koyması, binlerce insanın ölümü, yüz binlerce insan göç etmesi İngiltere’de yanlış görülüyor. AKP’nin uyguladığı politikaları eleştiriyorlar” diye konuştu. Yüksek, Kürtlerin DAİŞ ile mücadelesi büyük bir ilgiyle izlendiğini ve desteklendiğini de sözlerine ekledi.

“KCK DAVASI BİR KEZ DAHA HORTLATILDI”

KCK davası Kürt sorununun demokratik yollarla çözülmesine engel bir dava olarak durduğunu vurgulayan Yüksek, imha saldırılarının olduğu bir dönemde KCK davasının bir kez daha hortlatıldığını söyledi. KCK davasının tekrar hortlatmasının nedeninin, AKP’nin çözümden vazgeçmesinden kaynaklandığını savunan Yüksek, 2013-2015 müzakere sürecinde bu davanın ne kadar gereksiz olduğunu AKP’nin de gördüğünü ve şimdi bir kez daha bu davaya sarıldığını ileri sürdü.

“KCK DAVASINDA KUMPAS YOK MU?”

Savcılık mütalaasında hakkında 22.5 yıla kadar hapis istenen Yüksek, davayla ilgili şunları kaydetti: “KCK davası şimdi cezalarla sonuçlandırmak isteniyor. AKP kendisine dönük olan 17-25 Aralık’a yanlıştır diyor. Bize dönük ise haklıdır diyor. Ergenekon ve Balyoz’da ise hükümet bu kesimlerle bir uzlaşmaya giderek bu davaları da düşürdü. Burada ciddi bir çelişki var. Balyoz davası beraat ettirildiyse, Ergenekon bozulduysa, 17-25 Aralık’ı yapanlar cezaevindeyse, aynı kapsamda KCK davası neden düşmüyor? Onlarda kumpas var da, KCK davasında yok mu? Benim hakkımda ve siyasetle uğraşan onlarca arkadaşımıza onlarca yıl ceza isteniyor. KCK davası bir oyundur. Çözümden uzaklaşmanın davasıdır. Bu hatadan bir an önce dönülmesini istiyoruz. Bu dava ancak şiddeti derinleştirir. Başka da bir anlamı yoktur.”

“DBP’YE YOĞUN SALDIRI VAR”

Partilerine yönelik suçlamalara ve operasyonlara dikkat çeken Yüksek, “118 PM üyesinden 2’sinin katledildiğini, 21’inin tutuklandığını ve 49’unun da aramasının olduğunu” kaydetti. “DBP’ye yoğun saldırılar var” diyen Yüksek, tutuklamalarla PM’nin çalışamaz hale getirildiğini söyledi. 22 Mayıs’ta yapacakları olağanüstü kongreye değinen Yüksek, “Hem yapısal hem de yönetim olarak büyük değişimi hedefliyoruz. Patimiz rolünü ve misyonunu yerine getirecek. Çalışmalarımız devam ediyor. İllerde ve bölgelerde toplantılar yapıyoruz. Yeni döneme büyük bir değişimle geleceğiz” ifadelerini kullandı.

“MECLİS KİMSENİN BABASININ MALI DEĞİL”

Şu an Anayasa Komisyonu’nda görüşülen HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması teklifine “Meclis kimsenin babasının malı değildir” sözleriyle tepki gösteren Yüksek, duruma sessiz kalmayacaklarını belirtti. Yüksek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaklaşımının Meclis’i ve ülkeyi kendi tapulu malları olarak gören bir yaklaşımla yönetmek olduğunu ancak bunun kabul edilmez olduğunu söyledi.

“KÜRTLER BU KEZ İZLEMEYECEK”

“Meclis’te HDP’lilerin dokunmazlıklarına yaklaşım Kürtlere olan yaklaşımdır” diyen Yüksek, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Bu Meclis Kürtlere kapatılmak isteniyor. Meclis’te AKP zorlanınca şimdi HDP’yi dışarı atmaya çalışıyor. HDP’lilerin Meclis’ten atılmasıyla kopuş dayatılıyor. AKP, MHP ve CHP’yi de yanına alarak HDP’yi Meclis’ten atmak bölücülük politikasıdır. HDP bıraksın, gelsin kolaycılığından yana değiliz. Sonuna kadar mücadeleden yanayız. Son noktada kendi başının çaresine bakmaktır. Bu da Türkiye’yi nereye götürür kestiremeyiz. 94’te Kürtler yaka paça dışarı edildi. Son kerteye gelinirse tercihlerimiz, seçeneklerimiz de olur. Yankıları eskisi gibi olmayacak. Kürtler bir kez daha seçtikleri vekillerin Meclis’ten yaka paça dışarı atılmasını izlemeyecek.”

400 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika